П'ять важливих уроків, які ховаються у книжках Всеволода Нестайка і стануть у пригоді навіть у дорослому житті.
Про читання / Контекст
25 Квітня 2018
5527
І дорослим, і малим: 5 важливих уроків з книжок Всеволода Нестайка
Олена Нестеренко
журналістка, критик
Всеволод Нестайко, дитяча література, українські книжки дітям, Сонячний зайчик і Сонячний вовк, Тореадори з Васюківки, Супер «Б» з фрикадельками,В країні сонячних зайчиків, класика, що читати дітям, найкращі українські книги для дітей, казки

Всеволод Нестайко у дитинстві

Діти часто поспішають із бажанням подорослішати. Тоді як деякі психологи радять у будь-якому віці берегти у собі «внутрішнього малюка». І якщо першим допоможе лише час, то повернення у дитинство вимагає чималої винахідливості. Наїстися, як раніше, досхочу солодкої вати не дозволяють дієти, а побігати по калюжах – модні кросівки та страх бути поміченим YouTube-блогером. Втім, дещо неодмінно викликає відчуття теплої ностальгії. Це книжки Всеволода Зіновійовича Нестайка. По-дитячому безпосередні, добрі та захопливі його твори не мають вікових обмежень і користуються популярністю як у дітлахів, так і у дорослих читачів. То в чому ж феномен автора? І чому у важкі хвилин рука тягнеться не так до мотивуючої біографії Стіва Джобса, як до полички з дитячою літературою? Можливо, через приховані там послання. Тож сьогодні пропоную вам згадати 5 важливих уроків, які ховаються у книжках Всеволода Нестайка і стануть у пригоді навіть у дорослому житті.

Бути впевненим у собі

Тему підліткових комплексів не обговорював хіба що ледачий. Зазвичай, у контексті згадують про гормони та особливості психічного розвитку. Однак, погодьтеся, якщо ти здебільшого зростав на книжках про ідеальних красунь-принцес або дужих лицарів, –  важко змиритися з тим, хто дивиться на тебе у дзеркалі. Особливо якщо цей хтось рудий і незграбний. Герої творів Всеволода Нестайка, на противагу зразковим персонажам, не прагнуть довершеності. Радше, сприймають себе такими, які є. Ба навіть перетворюють недоліки на переваги. Тимко із книжки «Одиниця з обманом», Стьопа із «Загадки старого клоуна», Вася Богданець із «Чарівних окулярів» – усі вони веснянкуваті. Останній з перелічених персонажів взагалі отримав від однокласника прізвисько Рудий Африканський Їжачок. Втім, це не заважає йому звернути на себе увагу однієї з найгарніших дівчаток у класі та потрапляти у історії, про які годі й мріяти. Що вже казати про головного героя книжки «Пригоди Грицька Половинки», який не тільки не комплексує, а прямо-таки пишається своїм чудернацьким прізвищем, не даючи одноліткам жодних шансів для кепкувань. Іншою такою собі родзинкою хлопця є те, що Грицько ще й трохи гаркавить.
Тих, хто не комплексує і приймає унікальність в інших, Всеволод Нестайко заохочував і ділився своїм казковим світом. Недарма у першому розділі книжки «В країні сонячних зайчиків» він цікавиться ставленням читача до рудих і веснянкуватих. Любителям жартів про «пожежну команду», як уже можна було здогадатися, в чарівну країну Ластовинію та її столиці Рудограду – зась!

Орієнтуватися у просторі

Всеволод Зіновійович народився у Бердичеві, до Києва він разом з матір’ю і сестрою переїхав у три роки. А потім не раз згадував улюблене місто в своїх творах. Тож і не дивно, що книжку «Загадка старого клоуна» можна використовувати як путівник по місцях, які знав і відвідував Нестайко. Тут прокладено цілий маршрут подорожі з-за Дніпра, через Дарницю, повз Березняки і Видубицький монастир. Останні роки життя Всеволод Нестайко проживав на вулиці Шовковичній. Тому чудово орієнтувався на місцевості у центрі. Відкриваючи його книжки, можна подумки прогулятися поблизу Києво-Печерської лаври, Андріївської церкви, а також – пройтися повз готель «Україна». Що особливо стане у нагоді гостям міста.
Як бонус, завдяки книжкам Всеволода Нестайка, можна підтягнути і знання з географії. Куди легше запам’ятати, що реально існуючий острів Ява знаходиться між Суматрою і Балі, а Рень – це назва річки, якщо на честь них названо одного з найулюбленіших персонажів твого дитинства.
Хіба що села Васюківка і Гарбузяни разом з островом Переекзаменовка є вигадкою, однак і фантазію розвивати не завадить.

Файно розмовляти українською

Якби дублювати фільми українською масово почали трохи раніше, до Всеволода Зіновійовича вишукувались би черги із режисерів дубляжу, щоби він створив для стрічок колоритний переклад. Нестайко, на відміну від авторів, чиї зарозумілі персонажі радше сподобаються батькам, – писав для дітей. Герої його книжок справжні. Вони жартують, сперечаються і навіть погрожують… «Відскоч на півтора вареники! Бо я тобі зараз так закопаю, що…» – звучить точно куди оригінальніше «пласких» лайливих слів. Мова для Нестайка – це окремий літературний інструмент, що передає настрій, характер і так би мовити соціальний статус. Одна справа коли ти просто зайчик Кося Вухань, якому потрібно гарно навчатися у Лісовій школі і час від часу долати свої страхи, а от вовк у заячій шкурі Косило («Сонячний зайчик і Сонячний вовк») – вже зовсім інша справа. Взагалі, більшість героїв Всеволода Нестайка наділені красномовними іменами. Тут вам і гуманна корова Контрибуція («Тореадори з Васюківки»), і шкільний кіт Сократ («Супер «Б» з фрикадельками»), і піддана пана Морока, одного з головних казкових злодіїв, – чорна кошмарля («В країні сонячних зайчиків»). 

Бути відповідальним за свою долю

 Звісно, який же казкар без чарівних гаджетів? У книжках Всеволода Нестайка їх вистачає, однак вони далеко не завжди грають першу скрипку. До прикладу, пан Морок, хоч і наводить на усіх страх, усі обов’язки по лиходійствам звалює на підлеглих. Постійно ховаючись від сонячних променів він навіть не намагається приховати власну безпорадність, а каже прямо, що є безтілесним і без чарівного плаща перетвориться на порожнечу. Тим часом, як більшість позитивних персонажів книжок Нестайка долають труднощі насамперед завдяки своїй сміливості, наполегливості і винахідливості. Навряд із Журавликом із повісті-казки «Пригоди журавлика»  трапилися би такі карколомні пригоди, якби він просто змирився із написаним у Книзі Джерел, ніби справа його пташиного роду – сидіти і журитися. Натомість, не бажаючи миритися з умовностями, він ще й вирішує їхати до Києва, щоби врятувати друга чижика на ім’я Ціві-Тівік. З цього моменту і починається найцікавіше…

Жартувати

В одному з інтерв’ю Всеволод Зіновійович розповів, що, якби мав можливість, то ввів би у школи уроки сміху та гумору. Він був переконаний, що попри сумні сторінки української історії, програма з літератури не має складатися лише з тужливих і складних для сприйняття творів. Нестайко наголошував – аби діти зростали доброзичливими, потрібно знайомити їх також із веселими творами, нехай навіть у рамках позакласного читання. Кожна книжка Нестайка унікальна і не схожа на попередню – навіть коли йдеться про цикли пригод. Втім, жодну його історію неможливо уявити без жартів, адже Всеволод Нестайко мав виняткове почуття гумору. Ну скажіть, хто ще міг би вигадати шибайголів, які вирішили рити під свинарником метро? Можливо, саме завдяки гумору пригодницька повість «Тореадори з Васюківки» Нестайка стала класикою і потрапила-таки до шкільної програми. Її вивчають на уроках літератури учні 12-х класів.

_______

Всеволод Нестайко, дитяча література, українські книжки дітям, Сонячний зайчик і Сонячний вовк, Тореадори з Васюківки, Супер «Б» з фрикадельками,В країні сонячних зайчиків, класика, що читати дітям, найкращі українські книги для дітей, казки

Щирість, гумор, прагнення справедливості – те, що робить книжки Всеволода Нестайка досі актуальними та популярними у читачів різного віку.

На питання, чому Всеволод Зіновійович вирішив стати саме дитячим письменником, він відповідав, що хотів догратися та добешкетувати. У автора, який подарував дітям кількох поколінь так багато сміху і радості, власне дитинство було не з легких. Він пережив і смерть батька, який був репресований, і голодомор, і Другу світову війну – бачив окупацію Києва та був свідком розстрілів у Бабиному Яру. Можливо, саме через важкість усього пережитого він і працював так завзято, щоб інші мали те щасливе дитинство, про яке мріяв він сам. Щирість, гумор, прагнення справедливості – те, що робить книжки Всеволода Нестайка досі актуальними та популярними у читачів різного віку.

 

Всеволод Нестайко класика дитліту українська література