Землю треба рятувати усіма можливими способами, зокрема книжками та ілюстраціями – виявляється, вони здатні подовжувати життя.
Про читання / Рецензія
4 Травня 2018
8161
Аби не стало запізно: 5 книжок про забруднення довкілля
Ганна Устинова
екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

Ілюстрація Олівера Джефферса з книжки «А ось і ми»

Спочатку у серцях трапляються екологічні катастрофи. Потім ми припиняємо цінувати те, що маємо. Далі ми закриваємо очі на клуби чорного диму, що заважають дихати. Згодом  вирушаємо на пошуки ідеального місця – і в цей самий час безповоротно зникає те, що ми знецінили. А воно й було нашим ідеалом. Аби не стало надто пізно, Землю треба рятувати усіма можливими способами, зокрема книжками та ілюстраціями – виявляється, вони здатні подовжувати життя.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

«Обіцянка», Нікола Девіс, Лаура Карлін

У світі є одне сіре, потворне місто. Там нічого не росте. Там усе зламане. Там ніхто не усміхається. У цьому місті живуть натовпи сірих, сумних, злих людей. Серед них дівчинка. Вона не надто відрізняється від інших – цупить гаманці та їжу, щоб якось прожити. Одного разу дівчинка зустрічає на порожній вулиці стару жінку із великим мішком – легку жертву. Дівчинка намагається відібрати мішок, але жінка каже: «Я віддам тобі те, що всередині, якщо ти пообіцяєш це посадити». Дівчинка, думаючи лише про наживу, погоджується, хапає речі та тікає. Та у мішку вона не знаходить грошей чи їжі, натомість там лежить ціла купа зелених, свіжих жолудів. Тієї миті дівчинка розуміє суть обіцянки: «Я тримала ліс у своїх руках, і моє серце змінилося».

Соціальне та екологічне має тісний зв’язок, адже зовнішній занепад є наслідком занепаду внутрішнього – екологічні катастрофи спершу трапляються у наших серцях.

Книга Ніколи Девіс – це витончена, проста, сильна історія, у якій тісно переплітаються соціальні проблеми – самотність, бідність, злочинність – та екологічні – забруднення атмосфери, зменшення рослинності, виснаження природних ресурсів. Соціальне та екологічне має тісний зв’язок, адже зовнішній занепад є наслідком занепаду внутрішнього – екологічні катастрофи спершу трапляються у наших серцях. «Моє серце було таким сухим, як мертві дерева у парку», – говорить дівчинка на початку історії. Тим разючіше такі порівняння підкреслюють зміни, що відбуваються із людьми та планетою на наступних сторінках, – коли в тьмяних містах починають квітнути сади.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

Текст у «Обіцянці» будується на контрасті. Найцікавішим є те, що планету рятує зневірена маленька дівчинка, а не стереотипна казкова фея. Це стає підтвердженням тому, що зробити добру справу до снаги кожному, а змінювати світ на краще варто починати із себе.

Основою ілюстрацій також є контраст. У картинках, створених Лаурою Карлін, лаконічно та водночас емоційно зображуються негативні наслідки глобалізації. Перша половина книжки насичена сірим кольором, нечіткими обрисами людей, яких ніби здуває вітром, та добре промальованими монументальними будинками, котрі наганяють жах. Саме тому поява першої  – найменшої зеленої рослинки – сприймається як грандіозний сплеск, довгожданий подих свіжого повітря після довгого занурення у похмурість.

«Обіцянка» сподобається як дітям молодшого шкільного віку, так і їхнім батькам. Після прочитання твору виявиться, що говорити про складні речі насправді дуже просто.


The Promise / Nicola Davies, Laura Carlin. — Walker Books Ltd, 2013.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

«Магічний шкільний автобус та проблеми клімату», Джоанна Коул, Брюс Деген

Ти хочеш знати все про глобальне потепління? Тоді тобі варто прочитати цю книгу. Тобі навіть на крихту не цікаво дізнатися, до яких наслідків призведуть зміни клімату? Тоді тобі необхідно прочитати цю книгу. «Магічний шкільний автобус» ладен захопити увагу і тих, хто цікавиться екологічною тематикою, і тих, кому це знання здається зайвим – настільки насиченою та цікавою є форма оповіді Джоанни Коул та ілюстрації Брюса Дегена.
Головні герої історії – школярі, їхня викладачка міс Фрізл та, власне, шкільний автобус, що забирає дітей у найнепередбачуваніші мандрівки планетою. Джоанна Коул випустила цілу низку книжок про автобус – перша історія побачила світ у 1985, остання – про яку йдеться у статті – у 2010. За мотивами «Магічного шкільного автобуса» також був поставлений мультсеріал.

Прочитавши книгу, можна сміливо складати іспит із екології та бути певним, що впораєшся на «відмінно».

Історія про кліматичні проблеми – це детальний посібник із причин, перебігу та наслідків глобального потепління. На сторінках багато діалогів, але ще більше малюнків та нотаток, на кшталт «що таке парниковий ефект», «як використовувати сонячні батареї», «чому варто перероблювати сміття».  Прочитавши книгу, можна сміливо складати іспит із екології та бути певним, що впораєшся на «відмінно».
Характери персонажів книжки дуже різні – є діти, котрі захоплюються ентузіазмом міс Фрізл від самого початку, а є школярі, які залюбки б проміняли викладачку на якусь іншу, менш завзяту – одним  словом, усе, як у справжній школі. Кінець-кінцем міс Фрізл запалює кожного – діти беруть справу у свої руки – їм вдається розповісти про способи боротьби із парниковим ефектом усім друзям. Потім діти навіть пишуть до президента, а згодом ідеями школярів цікавиться центральне телебачення.

«Магічний шкільний автобус» – це книжка-заклик до дії, історія, що допомагає формувати сміливе свідоме покоління та приймати рішення, керуючись внутрішнім голосом.


The Magic School Bus and The Climate Challenge / Joanna Cole, Bruce Degen. — Scholastic Inc, Reprint Edition, 2014.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

«Викид нафти!» Мельвін Бергер, Пол Міроша

Книжка заснована на реальних подіях. 23 березня 1989 року біля берегів Аляски сталася аварія танкера «Ексон Вальдес», унаслідок якої розлилося 10,8 галонів нафти. Зрештою це призвело до забруднення 2000 км берегової лінії, загинули сотні тисяч тварин – бобри, тюлені, калани, морські птахи. До вибуху бурової установки у Мексиканському заливі у 2010 році ця аварія вважалася найбільшою екологічною катастрофою на воді.

…Бергер підкреслює, що ці проблеми – цілком реальні, а жахи на сторінках – частина нашого життя.

У «Викиді нафти!» речі називаються своїми іменами – автор переповідає історію без прикрас та оперує фактами. Тут немає казкових персонажів, образів та символів, таким чином Бергер підкреслює, що ці проблеми – цілком реальні, а жахи на сторінках – частина нашого життя. Картинки у книзі мають рівно таку саму вагу, як і текст – по суті вони є повноцінною історією, що може жити навіть без слів. Та я би радила прочитати «Викид нафти!» дитині уголос, принаймні перший раз, аби малеча одночасно чула історію та роздивлялася картинки – впевнена, тоді книга справить значно сильніше враження. Кожна тварина, що гине від викиду нафти, промальована крупним планом, особливу увагу художник приділяє очам морських мешканців – у них криється мовчазний зойк про допомогу.

На щастя, Мельвін Бергер кидає читачеві рятівне коло – у другій половині книжки розповідається про те, як сотні людей – рятівники, вчені – долають наслідки аварії. Також автор звертає увагу на те, що може зробити кожен із нас, дорослих та малих, аби уникнути екологічних катастроф на воді.
«Викид нафти!» хоч і написана насамперед для мешканців США, тим не менш користь від прочитання цієї історії отримає кожен, незалежно від місця проживання. «Урятувати світ разом» – головний заклик книги, причому акцент робиться саме на третьому слові.


Oil Spill! (Let’s-Read-and-Find-Out Science) / Melvin Berger, Paul Mirocha. — HarperCollins, 1994.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

«Динозаври та увесь цей непотріб», Майкл Форман

Чоловік живе на Землі, він має усе, що заманеться, та йому цього замало. Чоловік зачарований зіркою, яка майорить далеко-далеко на височині. «Спиляйте дерева, викопайте вугілля, спаліть що завгодно, але побудуйте мені ракету, щоби я дістався зірок!» – наказує чоловік своїм підлеглим. За добу ракета готова, а Земля понівечена – сміттям, парами та димом. Він таки летить на зірку, та не знаходить там нічого унікального. Тим часом з-під землі з’являються величезні динозаври, вони починають прибирати планету, спалюють сміття у вулканах, нищать заводи, дороги та автомобілі. За якийсь час Земля поринає у квітах та зелені. Кінець-кінцем чоловік повертається додому, та спершу навіть не пізнає планету, яку покинув. «Я знайшов свій рай» – захоплено говорить він. Але голос динозавра перериває чоловіка: «Так, ця планета належить тобі повністю, не якийсь зі шматків, а уся Земля, але так само вона належить мені та усім іншим створінням, що на ній мешкають».

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

На відміну від «Викида нафти!» книга Майкла Формана насичена метафорами. Тим не менш, проблематика оповіді – засмічення планети людиною – тут доволі очевидна. Книга написана у 1972, та навіть зараз її актуальність складно переоцінити. Автор узявся донести істину, про яку із такою легкістю забувають люди – бережи те, що маєш, а не те, про що мрієш.
Основні події оповіді оживають у малюнках – нічого не пройде поза увагою. Ілюстрації насичені яскравими барвами, що привертає увагу, дає простір для фантазії – це добре і, водночас, від цього лячно. Адже автор картинок (він же автор тексту) ніби підкреслює – занепад світу так само, як і розквіт, буятиме насиченими кольорами.  От тільки чи хочемо ми побачити це буяння наживо? Можливо, варто обмежитися сторінками книжок?


Dinosaurs and All That Rubbish / Michael Foreman. — Puffin, 1993.

екологія, забруднення довкілля, екологічні катастрофи, книжки про екологію, екосвідомість, екокритика, що читати дітям, книжки-картинки, виховання, любов до природи

«Зійди-но з нашого потягу», Джон Бьорнінгем

Хлопчик лягає спати, і все оживає! Він стає машиністом справжнього потягу та разом із своїм собакою (що у житті всього-на-всього м’яка іграшка) вирушає у захопливу подорож. Шалена швидкість та безкраї обрії – усе попереду. Хлопець і собака потрапляють у туман – і грають у привидів, виїжджають на квітучу галявину – і влаштовують пікнік. Здавалося б, природа їм лише підіграє, цілий світ попереду, як раптом…

На зупинках протягом всієї книги до поїзда один за одним приходять дикі тварини – слон, морж, чапля, тигр і ведмідь. Першою реакція хлопця та собаки – захисна: «Зійди-но з нашого потягу», але тварини просять не виганяти їх, адже до дикої природи прийшли люди, і тепер в лісах та на озерах стало небезпечно. Слонів вбивають заради дорогоцінних бивнів, ведмедів – заради хутра, а чапля, морж і тигр ризикують зникнути через забруднення навколишнього середовища та вирубування лісів. Хлопець та собака – найкращий друг людини – прислуховуються до тварин і забирають їх із собою. В історії зображено, як би поводилися тварини, якщо б вміли говорити та благати про допомогу. Та, на жаль, цього ніколи не станеться, тому люди мають бути уважними до тих, хто не може себе захистити.

…читач бачить – прогрес може стати як поступом, так і зброєю у руках людства.

Цікавий образ потяга. З одного боку, він – винахід людства, що викидає клуби чорного диму, символ того, що призводить до екологічних катастроф, з іншого – це провідник у світ, де люди розуміють тварин. Таким чином, читач бачить – прогрес може стати як поступом, так і зброєю у руках людства. Ілюстрації у книзі повністю доповнюють текст, у деталях підкреслюючи те, про що говориться словами. Кольори змінюються швидко – так само, як і пригоди у дитячих снах.
«Зійди-но з нашого потягу» вчить змалку ставитися до довкілля та природи як до друзів, без яких життя має набагато менше сенсу, а не як до ресурсів-обслуги, щедрістю яких можна зловживати. Складні теми –  зникнення видів тварин та забруднення довкілля – тут описуються просто та ненав’язливо, зміна картинок швидка, що не дає засумувати, тому книга має шанс сподобатися дітям від 5 років.


Oi! Get Off Our Train / John Burningham. — Red Fox; New Edition, 1991.

довкілля екологія книжки про природу книжки-картинки