Про унікальну книжку британського художника Вільяма Грілла, що за допомогою малюнків розповідає про героїчну подорож Ернеста Шеклтона до Антарктиди.
Про читання / Рецензія
27 Січня 2018
4383
Антарктична експедиція Шеклтона: історія щасливої поразки
Міра Київська
головна редакторка

Вільям Грілл, Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода, Shackleton’s Journey by William Grill, Шеклтон Ернест, підкорення антарктиди, ілюстровані книжки, книжки для дислексії, особливі книжки, медаль Кейт Ґріневей

Я вибрав життя, а не смерть, для себе і своїх друзів… Я вірю, що нашою природою є досліджувати й пізнавати невідоме. Єдиною справжньою поразкою буде взагалі не досліджувати.
Ернест Шеклтон

Книжка молодого британського ілюстратора Вільяма Грілла і справді унікальна. Головним чином тому, що «Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода» це напрочуд гармонійне поєднання художнього та наукового підходу до розповідання історій. За словами Вільяма Грілла, ідея такої оповіді народилася з його власної боротьби з читанням.

У мене дислексія, тому більшість книжок, які я читав, коли був молодшим, — це комікси та графічні романи. Я дивився багато мультфільмів. Я заляканий книжками, але мені й досі подобаються історії. Ось так і з’явилася ця книжка. Я, як поганий читач, повинен був пристосувати книжку: розповісти все й пояснити через малюнки, щоби все було настільки зрозуміло, наскільки це можливо.
Вільям Грілл, The Telegraph

В основі книги лежить реальна історія про одну з найважчих експедицій початку минулого столітт — трансантарктичну експедицію англійського полярного дослідника Ернеста Шеклтона, який 32 із 47 років свого життя присвятив експедиціям і був одним із головних представників «Героїчної доби дослідження Антарктики».
З одного боку, головним героєм цієї історії є сам Шеклтон, з іншого  божевільна людська жага до пізнання, хоробрість і нечувана стійкість. Як відомо, ця експедиція не була успішною, адже мрія Шеклтона перетнути Антарктиду через Південний полюс так і не стала реальністю. Утім, як казав П’єр де Кубертен, «головне  не перемога, а участь».

Вільям Грілл, Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода, Shackleton’s Journey by William Grill, Шеклтон Ернест, підкорення антарктиди, ілюстровані книжки, книжки для дислексії, особливі книжки, медаль Кейт Ґріневей

Техніка малюнку Грілла якнайкраще передає атмосферу експедиції

Події, про які розповідає книга, починаються 1914 року, коли Ернест Шеклтон вирішив перетнути Антарктиду через Південний полюс, а завершуються у січні 1917, разом із поверненням учасників експедиції додому.
Інформації, яку Вільям Грілл уміщує менше, ніж на 80 сторінках, багато. Її, поза усіма сумнівами, вистачить на довжелезний фільм або товстелезний історичний роман про важкі випробування, невдачі та виклики долі.

Холодні та не надміру яскраві ілюстрації роблять читачів невидимими учасниками антарктичної експедиції, допомагають усвідомити, наскільки важке завдання поставив перед собою Шеклтон, і побачити, як саме він його втілював у життя.

Мова проста, точна і дещо схожа з академічною, без вигадливих художніх зворотів і вишуканих метафор. Оскільки книжка призначена для дітей початкової та середньої школи, на останніх сторінках книги є невеличкий словник, де вони зможуть знайти пояснення найскладніших термінів. Проте текст у книжці Вільяма Грілла грає другорядну роль. Він нагадує голос за кадром, який інколи можна й зовсім проігнорувати.
Натомість провідну роль оповідача історії бере на себе візуальна складова. Холодні та не надміру яскраві ілюстрації роблять читачів невидимими учасниками антарктичної експедиції, допомагають усвідомити, наскільки важке завдання поставив перед собою Шеклтон, і побачити, як саме він його втілював у життя.

Намальоване у книжці Вільяма Грілла говорить значно більше, ніж текст. Не порушуючи гармонії, автор майстерно поєднує різноманітні способи візуальної оповіді, тому на сторінках книжки можна побачити усе  від діаграм, карт, інфографік і схем до коміксів та звичних для книжок-картинок ілюстрацій.
З малюнками, що нагадують ілюстрації першої половини 20 століття, читачам значно легше уявити світ таким, яким він був сто років тому, зрозуміти нові слова та поняття, порівняти відстані, осягнути сухі факти та цифри. Вони ж і розповідають нам про обладнання, провізію, складні завдання, які команда Шеклтона виконувала під час експедиції, про дерева, з яких було зроблено корабель «Ендьюранс», про собак та про членів експедиції. При цьому, на малюнках кожен член екіпажу особливий і має характерні риси, завдяки яким його можна знаходити і впізнавати на всіх етапах подорожі, впродовж усієї історії.

З малюнками, що нагадують ілюстрації першої половини 20 століття, читачам значно легше уявити світ таким, яким він був сто років тому, зрозуміти нові слова та поняття, порівняти відстані, осягнути сухі факти та цифри.

На перший погляд, малюнки Грілла виглядають трошечки незграбно. Так, ніби це не ілюстрації до книжки з купою нагород*, а зроблені під час самої експедиції замальовки одного з членів команди Шеклтона. Так, ніби над ними не працювали цілий рік, а виконали нашвидкоруч, поки решта команди про щось сперечалася у «Ріці», або ж, поки Грін готував обід. І в цій синестезійності, насправді, велика майстерність Вільяма Грілла, адже, якщо пригледітися, то можна побачити, наскільки кожен малюнок деталізований, продуманий і поєднаний з іншими.

Попри те, що сюжет «Антарктичної експедиції Шеклтона» не-вигаданий, дивує, спонукає замислитися про вічне та й просто думати. Тим більше, що автор пропонує нам самостійно робити висновки й інтерпретувати історію цієї амбітної й божевільної подорожі так, як заманеться.

Вільям Грілл, Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода, Shackleton’s Journey by William Grill, Шеклтон Ернест, підкорення антарктиди, ілюстровані книжки, книжки для дислексії, особливі книжки, медаль Кейт Ґріневей

Чи не усі малюнки виконані в одній кольоровій палітрі: холодній і трохи різкій

Єдине, що може завадити сповна насолодитися читанням українського видання  одиниці вимірювання. Певна, що для позначення відстаней у перекладі можна було просто використати метричну систему, а не переобтяжувати текст незрозумілими футами та милями. Та й намальований в оригіналі текст заголовків та підписів не зовсім компенсується стандартним шрифтом в українському виданні. Втім, це вже дрібниці.

_______

*Книжку Вільяма Грілла було названо «Кращою ілюстрованою книжкою 2014 року» за версією The New York Times та «Найкращою дитячою книжкою 2014 року» за версією Wall Street Journal і популярного літературного сайту Brain Pickings. Також книжка отримала медаль Кейт Ґріневей, премію британської Асоціації ілюстраторів у номінації «Дитяча література: нові імена» й увійшла до переліку найкращих книжок 2015 року Комітету дитячої книги США.


Вільям Грілл Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода / текст та ілюстрації Вільяма Грілла / [переклад з англ. Світлани Колесник]. — Харків: Віват, 2017.

 

ілюстратори бестселери Вільям Ґрілл медаль Кейт Ґріневей нон-фікшн