Щойно у Стокгольмі було оголошено переможця меморіальної премії Астрід Ліндґрен.
Новини / Рейтинги і премії
31 Березня 2015
2609
Меморіальна премія Астрід Ліндґрен 2015: PRAESA
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Project for the Study of Alternative Education in South Africa , praesa, Astrid Lindgren Memorial Award 2015, астрід ліндгрен, нагороди і премії, промоція читання, літературні клуби

Щойно у Стокгольмі було оголошено переможця Меморіальної премії Астрід Ліндґрен (Astrid Lindgren Memorial Award). Цьогоріч на цю престижну нагороду було номіновано 197 кандидатів (з-поміж яких 50 – номінуються вперше) з 61 країн. Як і минулого року, українців серед номінантів поки немає, але знайти серед кандидатів знайомі імена – зовсім не складно. Маємо у списку й славнозвісного ілюстратора та автора дитячих книжок Еріка Карла (США), “Дуже голодна гусінь” якого нещодавно з’явилася в українському перекладі (“Читариум”), авторку книги про підземних чортів «Хтозна-що, або Свято першого зуба»  Ґру Дале (Норвегія), Вольфа Ерльбруха (Німеччина) – автора чудової історії про «Качку, смерть і тюльпан» й ілюстратора книжки «Кріт, який хотів з’ясувати, хто нагидив йому на голову», Ніла Ґеймана (пам’ятаєте ми дражнилися  «Небезпечною абеткою» і розповідали про “Вовків у стінах»?), Ульфа СтаркаІгоря Олєйнікова (дійсно талановитого російського ілюстратора), Петера Сіса і багатьох-багатьох інших.

Однак цього року переможцем став не письменник, не ілюстратор і взагалі не людина, а PRAESA (Project for the Study of Alternative Education in South Africa) – ціла організація, яка з 1992 року займається промоцією читання і літератури серед дітей та молоді у ​​Південній Африці. Заснована доктором Невілом Александром у Кейптауні, PRAESA стала новою альтернативою державній освіті.
За двадцять три роки існування PRAESA зробила чимало для того, аби підкреслити визначну роль літератури в особистому та суспільному розвитку в південноафриканському суспільстві і культурі.  

Astrid Lindgren Memorial Award 2015, астрід ліндгрен, нагороди і премії, промоція читання, літературні клуби

PRAESA має три основні мети: забезпечити дітей якісною літературою різними мовами Південно-Африканської республіки; співпрацювати і розвивати нові мережі серед видавців і організацій, які сприяють читанню; а також розпочати та здійснювати діяльність, якаможе допомогти підтримувати живу культуру читання і розповідання історій в соціально вразливих групах населення.
Щоб заохотити дітей до читання рідною мовою, PRAESA запустила проект “Little Hands books” – серію маленьких книжок, написаних різними африканськими мовами, і створила дитячий літературний клуб “Vulindlela”.

Клуб  Vulindlela” створив відправну точку для наступного проекту “Nal’ibali”: масштабної програми просування національних читань, що почалося у 2012 році. Nal’ibali є мережею літературних клубів, які використовують засоби масової інформації для заохочення дітей до читання, а також спонукання батьків, бабусь, дідусів, і вчителів читати разом з ними.
До речі, минулого року PRAESA отримала Asahi Reading Promotion Award – премію від Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури IBBY.

Вольф Ерльбрух Ніл Ґейман премія імені Астрід Ліндґрен проекти Ґру Дале