Нобелівські лауреати – дітям: книжки-картинки Боба Ділана

Нобелівська премія з літератури 2016, Nobel2016, лауреати нобелівської премії, боб ділан, «Blowin' in the Wind», «The Times They Are a-Changin'», «Like a Rolling Stone»,дитячі книжки, що написав Боб Ділан, Вічно молодий, "If Not for You"

13 жовтня 2016 року у Швеції Нобелівський комітет оголосив лауреата найпрестижнішої міжнародної літературної премії у світі, якою свого часу було відзначено Редьярда Кіплінга, Сельму Лагерлеф, Моріса Метерлінка, Бернарда Шоу, Германа Гессе, Ернеста Хемінгуея, Альбера Камю, Доріс Лессінг та багатьох інших прекрасних письменників та письменниць.
Уперше за 115 років існування Нобелівської премії з літератури її отримав співак – американський музикант Боб Ділан, автор відомих в усьому світі хітів «Blowin’ in the Wind», «The Times They Are a-Changin’» та «Like a Rolling Stone», творчість якого вплинула на величезну кількість композиторів-піснярів і зіграла неабияку роль у розвитку популярної культури загалом.

Мало хто знає, але у творчому здобутку Боба Ділана знайшлося місце і для дитячих книжок, зокрема чотирьох книжок-картинок «Назавжди будь молодим» (2008), “У повітрі” (2011), “Якщо собаки бігають вільно” (2013) та «Якби не ти» (2016), створених спільно з різними ілюстраторами на основі текстів Діланових пісень.

Історія першої книжки-картинки розпочалася ще 18 січня 1974 року, коли вийшов чотирнадцятий студійний альбом Ділана “Planet Waves” з піснею “Forever Young” – однією з найулюбленіших пісень самого Боба Ділана, на написання якої його надихнув чотирирічний син Джейкоб. У 2008 році Ділан запропонував ілюстратору Полу Роджерсу переосмислити текст вже культової пісні у серії ілюстрацій для дітей. Невдовзі малюнки перетворилися на симпатичну книжку-картинку про маленького хлопчика, що втілює в собі такий собі романтичний ідеал самого Боба Ділана.

Нобелівська премія з літератури 2016, Nobel2016, лауреати нобелівської премії, боб ділан, «Blowin' in the Wind», «The Times They Are a-Changin'», «Like a Rolling Stone»,дитячі книжки, що написав Боб Ділан, Вічно молодий, "If Not for You"

Ілюстрація до книги “Вічно молодий”

За кілька років із допомогою відомого ілюстратора та автора коміксів Джона Дж. М’юза дитячою книжкою стала пісня «Blowin’ in the Wind», випущена далекого 1963 року.

Згодом з’явилася книжка “Якщо собаки бігають вільно” – химерна, яскрава й весела інтерпретація пісні 1970 року “If Dogs Run Free”, яку ілюстратор Скотт Кемпбелл перетворив на справжній гімн свободі, творчості й дитинству.

Остання (на сьогодні) дитяча книжка Нобелівського лауреата з літератури 2016, книжка-картинка «Якби не ти», з’явилася у травні 2016 року. У ній Боб Ділан та ілюстратор Девід Вокер чарівно та напрочуд зворушливо проінтерпретували інтерпретацію пісні 1970 року «Якби не ти» (If Not for You).

If not for you…
I’d be sad and blue.
If not for you…
I just wouldn’t have a clue.
If not for you…
What would I do…

У всіх згаданих чотирьох книжках тексти пісень Боба Ділана формально лишилися незмінними. Проте завдяки майстерним і талановитим ілюстраторам, кожна з ліричних пісень наповнилася новими змістами та цікавими для дітей історіями.

Щоби переконатися в цьому просто зараз, можна проглянути коротенький анімований буктрейлер, або ж зачекати на Книжковий Арсенал 2018, адже саме до цієї події харківське видавництво “Читаріум” запланувало видати книжки-картинки «Назавжди будь молодим» та «Якби не ти» в перекладі Віктора Морозова.

Міра Київська
Міра Київська
авторка, редакторка сайту Букмоль