Це зробила вона: з’явиться книжка про жінок, які створили Україну

Це зробила вона: книжка про жінок, які створили Україну, фемінізм, дитячі видання, особистості, визначні постаті, науковці, фемінітиви, жінки України, успішні жінки, рівні права, Видавництво

Київське видавництво «Видавництво», добре відоме українським читачам дитячою книжкою про толерантність «Майя та її мами» та перекладами підліткових книжок Анни Хьоґлунд «Бути мною» та «Про це говорять лише з кроликами», розпочинає безпрецедентний для України літературний проект під назвою «Це зробила вона», покликаний переконати читачів у тому, що в нашій історії є багато успішних жінок, і що кожна дівчинка може йти своїм шляхом і вибудовувати його за власними інтересами, не зважаючи на ті чи ті ідеології чи соціальні стереотипи.

Проект передбачає появу інформації про 100 фахівчинь, які століттями творили історію України у різних сферах, від давнини до сучасності. Основою проекту стане видання двох ілюстрованих томів про 100 видатних жінок України, 50 на першому етапі, та ще 50 – у другому томі, який зватиметься «Це теж зробила вона» і планується на 2019 рік.
На меті видання – заповнити білі плями в історії України, позбутися фактів применшення ключової ролі жінок у сферах, буцімто для них не призначених, наприклад, військовій чи академічній, та запропонувати українським дівчаткам гідні культурні моделі для наслідування.
Історії книжки «Це зробила вона» будуть написані сотнею знакових постатей України, найкращих представників і представниць своїх професій і проілюстровані сотнею українських художниць/ків і дизайнерок/ів. Пропонована концепція, на думку видавців, дозволить якнайяскравіше й осібніше презентувати видатних українок, проговорити та зрушити дискримінаційні історичні та сучасні дискурси.

Цей двотомник вагомо акцентує увагу на загальнолюдських цінностях. Він по-особливому демонструє внесок жінок у творення України і наголошує на рівності у здійсненні прав та реалізації власного потенціалу у будь-якій сфері. Жінки, які зрушували і досі зрушують сучасні дискурси, є ключовими постатями, як для юних читачів, так і для дорослих, які часто керуються тими чи тими соціокультурними стереотипами. Для мене створення двотомника “ЦЕ ЗРОБИЛА ВОНА” – подія. Понад п’ять років я викладала дитячу літературу в університеті, де ми зі студентами глибоко аналізували книжки подібні за напрямком (в США книжки для дітей про жінок набули великої популярності з 2000-х). Такі книжки були для нас ключовими, як і ті книжки, які всіляко торкалися рівноправ’я в суспільстві. Мені важить, що цей проект відбудеться. Бути його частиною – неймовірно.
Оксана Лущевська, письменниця, перекладачка, докторка наук у галузі освіти

Одночасно з особистостями, які негайно спадають на думку, як-от Лесею Українкою та Марією Примаченко, у двотомнику планують розповісти про менш відомих, але не менш важливих для історії України жінок, зокрема про Антоніну Прихотько, Надію Пучківську і ще про десятки інших науковиць, винахідниць, активісток, бійчинь тощо.
У роботі над двотомником з авторами також співпрацюватимуть фахові історики та мистецтвознавці. Конкретні деталі про те, хто про кого пише і хто оформлюватиме, з’являться на ресурсах «Видавництва» під хештегом #цезробилавона уже незабаром.
З добором імен видавцям допомагатимуть письменницям Катерина Калитко й Олена Герасим’юк.

Ідея книги народилася навіть ще до появи «Видавництва», у світлі зацікавлення його співзасновника Іллі Стронґовського питанням «а хто ж із видатних імен України вартий дизайнерської уваги». Жіночих імен Ілля нарахував аж два. Леся Українка та Ліна Костенко. Дискусія у Фейсбуці докинула ще 10 – письменниці, поетки, співачки. З цієї нагоди Ілля провів власний пошук і зітнувся з неприйнятним для розвиненого суспільства, фактом: жіночий внесок в українську історію є вагомим, імен багато, але суспільству ці персоналії просто невідомі. І якщо в гуманітарній сфері ще можна вибрати з голови півтора десятка відомих імен, то навіть стислий довідник «Видатні українські вчені у світовій науці» з 66 імен містить згадку аж про двох – біологиню Валентину Радзимовську та історикиню Наталію Полонська-Василенко, з яких більш-менш на слуху лиш остання. Зараз «Видавництво» вирішило змінити цю ситуацію.
Ми свідомо не розкриваємо зараз всіх імен, як героїнь, так і тих, хто про них писатиме, бо кожна з цих людей варта окремого згадування, окремого опису. Тому запрошуємо Вас у режимі реального часу слідкувати за новинами проекту та його новими іменами на сторінці “Видавництва”.

 

Особливістю видання стане можливість використання обох картонних палітурок книжки як трафаретів для стенсилів. На думку видавців, використання гасел книжки як стенсилів не тільки спонукатиме дівчаток іти до поставлених цілей, а й боротиметься зі зневагою до внеску українських жінок. У перспективі планується створення як сайту, так і розмаїтої сувенірної продукції, об’єднаної темою проекту, аж до пересувної виставки містами України та, можливо, закордоном.

Якщо Ви зацікавлені у підтримці цього проекту як автор, ілюстратор, спонсор чи просто хочете запропонувати кандидатуру видатної українки – пишіть на editor@vydavnytstvo.com.

Букмоль
Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©