Часом може здаватися, ніби обрати книжку малюкові значно легше, ніж для дитини, яка вже закінчила початкову школу й уміє доволі гарно читати самостійно. На щастя, не Гаррі Поттером єдиним тішать нас українські видавці. І в цьому огляді на вас чекає чотири книжки, які допоможуть школярам відірватися від подеколи нудного одноманіття навколишнього світу й поринути у світ чарів, магії та пригод.
Про читання / Читачі
26 Травня 2021
2898
Чари, таємниці та дракони: чотири книжки для школярів
Тетяна Бондаренко

Чари, таємниці та дракони: чотири книжки для школярів, фантастичні книжки, що читати школярам, література для середньої школи, самостійне читання, магія, манга, комікси, пригоди, різдво

Мені, мабуть, як і будь-якому читачу, завжди хотілося не лише прочитати книгу, а й мати співбесідника, з яким цю книгу можна було б обговорити, посмакувати, поділитися улюбленими цитатами, розповісти про героїв чи моменти, які найбільше вразили, запам’яталися або дратували. Спочатку це були однокласники чи студенти, з якими ми обмінювалися книжками, пізніше, під час карантину, – інтернет-спільнота та сторінка із книговідгуками, і от, нарешті, в мене з’явилася людина, яку можна експлуатувати практично 24 години на добу. Це моя 10-річна донечка, Софійка. Я чесно не знаю, чи можна виростити читача, але шалено радію, що зараз вона читає, їй це цікаво, ми маємо спільні книжкові інтереси, а ще можемо обмінюватися і рекомендувати одна одній якісь історії. До речі, частенько читаємо вголос.

Далі буде огляд книжок, які ми прочитали протягом березня. Всі вони орієнтовані на середній шкільний вік, тобто 10-14 років, але також будуть цікаві й дорослому читачу. І почну я з книги, яка сподобалася нам найменше.

Ключ від Позасвіття
Альбін Альвтеген, Карін Альвтеген

Головний герой цієї фентезійної історії – 12-річний Лінус. Його мама – реставраторка, точніше колись була нею. Нині ж вона весь свій час приділяє хворій сестричці Ліннеї. Якось вона натрапила на оголошення в газеті, що потрібна допомога у відновленні старовинного будинку. Отож, вирішивши скористатися безоплатним житлом та ще й можливістю трохи заробити, родина вирушає до Богом забутого Тракеборгу. Мама отримує улюблену роботу, Ліннея – доступ до свіжого повітря, а Лінус – купу пригод замість обіцяної гри на «плейстейшн». Виявляється, що саме в цьому старезному будинку є вхід, тобто портал, до іншого світу – Позасвіття. Саме там головного героя підстерігає багато незнайомців та небезпек, але саме там мешкає ще хтось дуже знайомий і близький, хто привідкриє хлопцеві деякі таємниці та допоможе відновити рівновагу між світами. 

Я написала «привідкриє», бо, власне, жодна з таємниць цієї книги так і не розкрилася перед нами. Ми так і не зрозуміли, хто ж і чому відчинив браму між світами. Чи пов’язаний із цією подією зниклий господар будинку Вільгельм? Чи щур, який постійно мігрував через портал, був спільником головного лиходія, чи діяв сам по собі? Власне, чи був лиходій таким завжди, чи перейшов на сторону зла, потрапивши в інший світ? Чи знали правду про зникнення Вільгельма його сестра та найближчий сусід Арон? Одним словом, після прочитання питань залишилося більше, ніж відповідей…

Спочатку в мене склалося враження, що книгу написали підлітки. Втім, виявилося що це досить дорослі люди, відомі шведські письменники, які мають чималенький творчий доробок. Можливо, це була передісторія або лише перша частина якогось циклу, де читач зміг би отримати відповіді на свої запитання… Втім, такої інформації я ніде не знайшла. Сам сюжет книги логічно завершений, але от особисто мені цього виявилося мало.

Величезним плюсом, ну от просто подією, яка практично реабілітувала книгу в моїх очах, стало введення в твір інклюзивного персонажа – хворої сестрички Ліннеї.

Величезним плюсом, ну от просто подією, яка практично реабілітувала книгу в моїх очах, стало введення у твір інклюзивного персонажа – хворої сестрички Ліннеї. Наше суспільство звикло ховати таких людей за сімома замками, тож не дивно, що зустрівши їх, ми просто не знаємо як правильно реагувати! Виявляється, шведське суспільство теж не вміє чи не завжди хоче сприймати їх. Автори описують дві короткі зустрічі дорослих(!) людей із тяжкохворою дитиною та таку різну реакцію на неї. Сестра власника будинку, Генрієта, реагує на дівчинку, як на якусь рослину, насправді вона й до Лінуса ставиться не краще й вдає, ніби дітей не існує взагалі. Проте садівник Арон під час знайомства з новими сусідами присідає біля інвалідного візочка, дивиться прямо в очі, бере за руку, навіть щось говорить до Ліннеї. Як це прекрасно! Для нього це елементарний вияв поваги, а для родичів тяжкохворої – це колосальна підтримка! Книгу варто прочитати і дітям, і дорослим, хоча б заради цих двох епізодів.


Альбін Альвтеген, Карін Альвтеген Ключ від Позасвіття / пер. Володимира Криницького. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. – 147 с.

Ательє чаклунських капелюхів
Камоме Шірахама

Цю книжечку Софійка дуже хотіла й практично вихопила її із рук, щойно побачила. Це комікс, точніше японська манга. Вона оформлена в оригінальному стилі, її не віддзеркалювали для українських читачів. Що це значить? А те, що читати потрібно з останньої сторінки до першої, справа наліво. Це трохи незвично, але й цікаво водночас. 

Сюжет розповідає про дівчинку Коко, яка живе в невеличкому селі. Разом із мамою вони тримають крамничку тканин, до якої одного разу навідується чоловік на ім’я Кіфлі. Дівчинка захоплюється магією й чарами, адже навколо стільки дивовижного! Втім, її найзаповітнішій мрії не судилося здійснитися, адже чарівниками не стають, а народжуються! Коко вирішує хоча б одним оком підглянути, як чарує Кіфлі, а опісля наважується повторити його дії. Несподівано, це має трагічні наслідки. Дорослий чарівник вирішує домогти дівчинці й запрошує її стати своєю ученицею, чим порушує всі канони магічного світу. Досі не було подібного випадку, всі юні чаклуни й чаклунки народжувалися лише в чаклунських родинах, а не були простолюдцями… 

Це лише перший том. У ньому мало тексту й дуже багато малюнків, але магічний світ зображено досить детально: як проходить процес чарування, які предмети використовуються, наведено приклади заклинань і навіть найпоширеніші помилки, які можуть виникати при цьому, описується навчання у школі, побут учениць та процес складання іспиту. Софійка прочитала книгу за один раз, ще й сама почала «чаклувати», на щастя це не мало наслідків, як у Коко. Розповідь у книзі обривається на такому цікавому моменті, що дитина практично одразу почала канючити купити наступний том.

Взагалі, я, як мама і головна спонсорка дитячої бібліотеки, ставлюся скептично до покупки різноманітних мальописів у співвідношенні витрачених коштів до часу читання, але ця серія ризикує оселитися на наших полицях поруч із серією про хлопчика, що вижив. До речі, українською вже вийшло 2 томи, а японською – аж 8!


Камоме Шірахама Ательє чаклунських капелюхів / пер. Олександра Бєлікова. – Дніпро: Nashaidea 2020. – 207 с.

Дракон із шоколадним серцем
Стефані Берджис

Перше, на що звертаєш увагу, взявши до рук цю книгу, її фантастичне оформлення. Оті всі маленькі плямки на тілі дракона – то такі фольговані вставки, які переливаються ніби тисяча дрібних дзеркал. Друге – це купа нагород, як от «Найкраща дитяча книга року» за версією Bank Street College, переможець премії Cybils, найкраща книжка для середнього шкільного віку за версією VOYA. Саме цю книгу ми обрали для вечірніх читань, до яких приєднався і 8-річний Остапчик. 

Ну от ви уявляєте собі нормальну здорову дитину, якій заборонили виходити з дому? Що вона зробить? Правильно, спробує втекти за першої ж ліпшої нагоди.

Авантюрина народилася драконом. Вона має велику та дружню сім’ю, але не може виходити з родинної печери ще як мінімум 30 років, доки крила не зміцнітють. Ну от ви уявляєте собі нормальну здорову дитину, якій заборонили виходити з дому? Що вона зробить? Правильно, спробує втекти за першої ж ліпшої нагоди. Навіть, якщо ця дитина – дракон. Але ця історія не про втечу, а про її наслідки. Авантюрина зустрічає в лісі чоловіка, харчемага, який, задля свого порятунку, пригощає її шоколадом… Саме з цього моменту життя драконки змінюється НАЗАВЖДИ. Як у прямому, так і переносному значенні. Вона перетворюється на людину, дівчинку приблизно 12 років, а ще відкриває у собі пристрасть до шоколаду. Звичайно, не все і не одразу вдається нашій героїні. Втім, «шоколадне серце», яке б’ється в грудях цієї драконо-людини, рветься до мети та приводить її до однойменного шоколадного будинку. Саме тут Авантюрина навчиться не лише готувати шоколад, а й знайде нову родину, друзів та пізнає інші людські почуття. 

Коли ми тільки почали читати цю книгу, то частенько «перечіплялися» – переклад був якийсь кострубатий. Проте з часом, чи то звикли, чи текст став дійсно кращим, чи то ми ввійшли у смак, але вже просто не могли відірватися й лягали спати все пізніше й пізніше… До речі, у книзі такі смачнючі описи найрізноманітніших страв, що доводилося аж слинки пускати, або поїдати гори шоколадних сердечок, що ми власне й робили…

Чи сподобалася книга? Безумовно! Саме її ми неодноразово обговорювали, сперечалися, хотіли щось змінити. Уже дочитуючи останні розділи, намагалися спрогнозувати фінал і розуміли, що жоден із вигаданих варіантів нас не влаштовує. Втім, авторці вдалося догодити нам усім, краще й не придумаєш! 


Стефані Берджис Дракон із шоколадним серцем / пер. Дарини Березіної. – Харків: Віват, 2020, 288 с.

Радісне різдво, казки, книжки про різдво, новий рік, святкові книжки для дітей, що читати взимку, день святого миколая, різдво, книжки про різдво, новий рік, святкові книжки для тінейджерів, проза для підлітків, різдвяні книжки, що читати взимку, теплі історії, історії про різдво, збірки прози, бестселери, сучасна проза, дитячі бестселери

Муха, дзвоник та Різдво
Віка Мізюк

На вулиці ще лежав сніг, школа була закрита на карантин, тож Софійка обрала собі для самостійного читання цю святкову книгу. Як зрозуміло вже з назви, події будуть пов’язані з Різдвом та обіцяють якесь диво. А воно тут обов’язково буде, та ще й не одне! Багато, навіть дуже багато, іноді аж занадто! Хоча, хіба буває забагато див, особливо на Різдво, та ще й коли у них віриш??? 

Втім, повернемося до наших мух, яке відношення вони мають до цієї історії? Муха – це не комаха, а звичайна 10-річна дівчинка Марійка, яка отримала своє прізвисько за окуляри з товстезними лінзами. Саме так назвав її однокласник Андрій, ще під час першої зустрічі в садочку, яка зробила їх ворогами на все життя. Саме так вирішила називати «по-домашньому» онуку бабуся Варвара (таємне ім’я Жабця), щоб підтримати її. 

…як показав наш домашній досвід, її можна й потрібно читати маленьким і дорослим мрійникам та фантазерам, як посібник по створенню див для найрідніших і найдорожчих тобі людей.

Уся ця історія чимось нагадує казку про «Снігову королеву», адже є в ній і хлопчик та дівчинка, що посварилися, і бабуся, і чорна галка, і навіть Біла Пані. А ще є в ній балакучий кіт, справжні друзі, такі різні, але однаково люблячі родини, є багато снігу, веселощів, пригод, є багато свят і багато див, більшість із яких створюють звичайні люди. Ну, а що в цій історії робить маленький срібний дзвоник? Шукайте відповідь самостійно.

Цю книгу чудово читати на зимові свята, адже вона дуже атмосферна й сезонна. Проте, як показав наш домашній досвід, її можна й потрібно читати маленьким і дорослим мрійникам та фантазерам, як посібник по створенню див для найрідніших і найдорожчих тобі людей.


Віка Мізюк Муха, дзвоник і Різдво / Віка Мізюк ; іл. Грасі Олійко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 240 с.

Я – Таня, мама трійки бешкетників: Софійки, 10 років, Остапчика, 8 років, та Улянки, 3 рочки, які люблять читати книжки. Читаючи разом із дітьми я ніби знову повертаюся в дитинство. 

У якийсь момент я вирішила зібрати всі наші книго-враження в одному місці й так народилася книжкова сторінка Цікава ґава.

дракони манґа молодшим школярам середній шкільний вік фантастика