Одне з найбільших і найпотужніших в Україні видавництв святкує 24 роки. Книжки з яскравим логотипом-сонечком є на дитячих поличках чи не в кожній українській родині, а підручники – чи не в кожній школі. Але з чого ж усе починалося? Як змінився «Ранок» за майже чверть століття? І на які нові книжки варто звернути увагу батькам? Відповідає директор і засновник видавництва Віктор Круглов.
Про читання / Контекст
3 Червня 2021
2844
Чудовий «Ранок»: одному з найбільших дитячих видавництв 24 роки
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©
видавництво ранок, ранок 24 роки, віктор круглов, книжки для дітей, що читати малкюам, книжки-картинки, підручники, книжковий ринок України, чубзики, нло за селом, наталія бонь, сергій лоскот, що читати дітям, барабука, темна епоха, забіне шультер, загроза, фентезі

Цьогоріч Україна святкує 30 років своєї незалежності. Ця дата з одного боку невелика, але з іншого – вона має так багато значення для українців, адже з кожним новим роком Україна розвивається та стає справді незалежною та демократичною державою. Державою, у якій є свій особливий книжковий ринок з великою кількістю серйозних і сильних гравців. Одному з таким гравців, харківському видавництву «Ранок» у 2021 році виповнюється 24 роки. 

На сьогодні, засноване у 1997 році видавництво дитячої літератури «Ранок» – одне з найбільших і найпотужніших в Україні. Щороку, завдяки цьому видавництву, з’являється понад 600 нових найменувань різних книжок, наклад яких складає 2 млн примірників. Книжки цього видавництва є на дитячих поличках чи не в кожній українській родині, а підручники – чи не в кожній школі.

З чого ж починався «Ранок»? Як змінився за майже чверть століття? Які книжкові серії стали найпопулярнішими? І на які нові книжки варто звернути увагу батькам? Відповідає директор і засновник видавництва Віктор Круглов.

видавництво ранок, ранок 24 роки, віктор круглов, книжки для дітей, що читати малкюам, книжки-картинки, підручники, книжковий ринок України, чубзики, нло за селом, наталія бонь, сергій лоскот, що читати дітям, барабука, темна епоха, забіне шультер, загроза, фентезі

Починалося все з мрії та великого бажання працювати у сфері видавничого бізнесу. 24 роки тому «Ранок» був компанією декількох однодумців, які вирішили видавати навчальні посібники. Стартували з роботи в маленькій кімнаті харківського НДІ та з видання першої книги — посібника для вивчення англійської мови. Потім з’явилися нові посібники, підручники, а згодом — і дитячі книги, але незмінною залишилася мрія — робити класний продукт. До речі, у видавництві до сьогодні працюють люди, які були поруч зі мною у далекому 1997 році.

Найважливіші зміни

Напевно, найважливішою зміною варто назвати масштабування бізнесу.

Ми створюємо досконалу систему, в якій книги народжуються, друкуються, знаходять свого читача, впливають на нього та виховують його.

З маленького видавництва, яких завжди в Україні, зокрема і в Харкові, була велика кількість, ми перетворилися на великий, потужний видавничо-освітній комплекс, у якому — і видавництво, і типографія, і логістичний центр, і мережа книгарень, і загально-освітня школа.
Ми створюємо досконалу систему, в якій книги народжуються, друкуються, знаходять свого читача, впливають на нього та виховують його.

Основні принципи видавництва

Основні принципи видавництва — інновації, сміливі рішення, цікаві книги. Ми першими використали електронні додатки в підручниках, а зараз намагаємося застосовувати сучасні технології і в дитячих книгах — розміщуємо QR-коди з аудіоверсіями, дитячими піснями, вправами та цікавими завданнями.

Видаємо ті книги, які б читали ми самі і наші діти, — тільки цікаві та захопливі.

Ми активно пропагуємо екологічні рішення, одним з яких був друк книг на переробленому папері. І споживач, і спільнота високо оцінили наші дії. Видаємо ті книги, які б читали ми самі і наші діти, — тільки цікаві та захопливі.

Найуспішніші книжкові серії

Почати треба, напевно, з віршів Ірини Сонечко та найвідоміших її героїв – котика Мурчика та песика Гавчика. Уже кілька поколінь українських дітей виросло на чудових віршах пані Ірини. Вона й досі плідно працює, щороку ми видаємо її нові книжки — не тільки вірші, а й прозу.

Серія «Банда піратів» дуже популярна і серед хлопчиків, і серед дівчаток. Цікаві історії про щиру дружбу та захопливі пригоди ніколи не набридають читачам.

Ми також пишаємося тим, що видали в Україні одну з найпопулярніших світових дитячих серій про пригоди ведмежати Паддінгтона. І, до речі, зробили це майже одночасно з виходом першого фільму про Паддінгтона – успіх був надихаючий.

Запитайте українських дівчаток, хто така Лола? Упевнений, кожна друга-третя згадає героїню мегапопулярної серії книг про пригоди дівчинки Лоли. Цінуємо цей досвід і вже дев’ятий рік додруковуємо наклади — наступні покоління теж хочуть читати про Лолу.

Мами малечі 2–4 років дякують нам за книги Річарда Скаррі – твори одного з найвідоміших у світі дитячих авторів з’явилися в Україні завдяки «Ранку».

І обов’язково згадаємо про KUMON – сучасні розвивальні видання для дітей неможливо уявити без цього японського бренду, який став символом якості та максимальної користі для батьків і дітей.

Про зміни на українському книжковому ринку

Думаю, що за ці роки книжковий ринок змінився кардинально. З’явилося багато цікавих гравців, наших колег. На ринок активно впливають нові формати та видання книжок, і реалізації, і їх промоції.

Книги не конкурують одна з одною. Вони конкурують із соцмережами, іграми, блогами. Це дуже важке змагання, і треба бути досконалою книгою, щоби виграти в ньому.

Про популяризацію читання видавництвом 

Наші головні зусилля в цьому напрямку – підтримка та розвиток мережі книгарень «Книголенд». Адже не буде книгарень – не буде читачів. Книгарні зараз, особливо під час карантинів-локдаунів-епідемій, дуже вразливі, багато з них закриваються, припиняють роботу. Тож наша мета – врятувати ці місця зустрічі книги з читачами.

Ну і, звичайно, ми максимально популяризуємо читання завдяки участі в різноманітних програмах наших партнерів – бібліотек, інтернет-магазинів. Активно пропагуємо читання, влаштовуємо флешмоби на наших сторінках у соцмережах.

Видавництво «Ранок» також є одним з учасників громадського форуму «Українська книжкова революція», мета якого — створення потужного, самодостатнього українського книжкового ринку.
У найближчих планах – робота з промоції читання серед підлітків і молоді.

Про найзаповітнішу видавничу мрію

Мрію, щоб усі читали. Ну, майже всі, але багато, цікаво, корисно. Щоб книга стала таким же невід’ємним атрибутом сучасного життя, як і смартфон.

Щоб зростала кількість книгарень та їхніх покупців. Щоб найкращим подарунком книга стала не тільки у відомому вислові, але й в реальності.

Мрію про це і намагаюся видавати найкращі книги.

7 найважливіших дитячих книжок цього року

чубзики, нло за селом, наталія бонь, сергій лоскот, що читати дітям, барабука, темна епоха, забіне шультер, загроза, фентезі, пластик

Насамперед це книги на екотематику. Ми активно пропагуємо екологічний спосіб життя, екомислення і пропонуємо читачеві цікаві та корисні видання на цю тему: «Чому ми любимо (і не любимо) пластик» (до речі, книгу надруковано на переробленому папері) та «Куди подіти сміття».

Великодні забавки. У пошуках подарунків від Банні, Міке Ґуталс, Куди подіти сміття?, Ірина Білик, Ванна часу доктора Проктора, Ю Несбе, Як кит став вусатим. Як верблюд став горбатим., Кіплінґ Ред’ярд, Король Куу. Том 2: Прокляття золота мумії, Адам Стовер, Місія «Порятунок»: ведмеді, Євгенія Завалій, Діти помсти й чеснот, Томі Адейємі

Також хочу виокремити пізнавальні видання «Небачені бактерії» та «Надзвичайні ДНК» — це енциклопедії найвищого ґатунку, створені найкращими популяризаторами науки. Пишаюся, що саме ми видали їх в Україні.

Гарячі новинки: пізнавальні книжки для дітей,цікава біологія,пізнавальні книжки для дітей,енциклопедії, що читати дітям, небанальні підручники, тів Молд Небачені бактерії. Зухвалі бацили, підступні віруси та хитрі гриби, Найвища гора, найглибший океан, Найвища вежа, найменша зоря, Кейт Бейкер, Рут Сімонс Планета Земля, Привіт, маля!, Камілла Оттерлей, Леся. Мандрівний клубочок, Наталка Малетич, Коли настає ніч. Що відбувається, поки ми спимо, Моніка Утник-Стругала, книжки про те, звідки беруться діти

Ще хочу відзначити нашу активну роботу над розвитком напрямку янг-едалт – ми видаємо багато цікавих книг для старших підлітків та молоді. Серед новинок — серія «Темна епоха», надзвичайно захопливе фентезі, рекомендую до прочитання.

темна епоха, забіне шультер, загроза, фентезі

Ну і не можу не сказати про наші нові проєкти з улюбленими авторами. Це «Чубзики» Сергія Лоскота, «НЛО за селом» Наталії Бонь. Радіємо їхнім успіхам і популярності, плануємо видавати ще більше книг вітчизняних авторів.

чубзики, нло за селом, наталія бонь, сергій лоскот, що читати дітям, барабука

Чільна ілюстрація: «Моя найтихіша книжка», Галина Ткачук, Настя Сорожинська («Ранок», 2019)

інтерв'ю видавництво "Ранок" українські видавництва українська література