В одних книжках, щоб викликати привида, треба провести спеціальний ритуал. В інших — звернутися до медіума. В деяких — кілька разів промовити його ім'я. Алекс Стерн, головна героїня роману Лі Бардуго «Дев'ятий дім» просто БАЧИТЬ привидів. Завжди. Через це вона втекла з дому, приєдналася до наркоторговців, а згодом потрапила на навчання до Єльського університету.
Teenside / Teen Review
7 Липня 2021
1017
Дев’ятий дім: на межі Серпанку
Анна Мусієнко
учасниця підліткової редакції TeenSide

Лі Бардуго відома своїми романами про всесвіт Гриш. Українською перекладені книги Кеттердамської дилогії: «Шістка воронів» та «Королівство шахраїв». Її новий роман «Дев’ятий дім» розповідає про інший світ. Світ Лети і восьми домів Серпанку. У 2019 році він вийшов у видавництві Flatiron Books. У 2021 його переклало українською видавництво Віват. 

Більшість подій роману відбувається у стінах Єлю. Тут, окрім звичайних приміщень університету, знаходяться гробниці восьми домів Серпанку. В цих домах за гроші вам можуть погадати на нутрощах або зробити вашу пісню надпопулярною. А їх випускники відомі і впливові люди. Але діяльність домів потрібно контролювати. Для цього було створено Лету. Алекс потрібна Леті, бо може бачити привидів і завадити їм зривати ритуали. В свою чергу Лета дає Алекс місце в університеті і шанс на інше життя.
«Дев’ятий дім» не та книга, в яку закохуєшся з перших сторінок. Просто з перших сторінок нічого не зрозуміло. У першому розділі  головна героїня зі шрамом на боці відлежується в укритті. У другому вона цілком здорова іде на віщування. Це як хронологічний пазл, який треба скласти самостійно. Більш того, у кожній його частині трапляються шматочки іншої частини.
В теперішньому Алекс розслідує вбивство дівчини з Нью-Гейвена, містечка, де знаходиться Єль. Але назвати цю історію детективом важко. Значно більше уваги приділяється історії Алекс. Щоб вирішити усі проблеми їй доведеться відпустити минуле і знайти своє місце в теперішньому. 

У книзі немає цілком позитивних або цілком негативних персонажів.  У всіх є темна сторона або… ми ще надто мало про них знаємо.

У книзі немає цілком позитивних або цілком негативних персонажів.  У всіх є темна сторона або… ми ще надто мало про них знаємо.
Тут є спокійний і ввічливий Дарлінгтон — наставник Алекс з Лети. Однак і він часом дає волю емоціям. Є не надто товариська Доус — аспірантка, яку завербувала Лета.  Важко стати їй другом. Але своїм ДРУЗЯМ вона допоможе у будь-якій біді.  Сама Алекс далеко не ідеальна дівчина з бездоганним минулим. Але це не заважає нам її любити.  Особливо коли вона знаходиться на межі двох світів. З одного боку сусідки по гуртожитку і заняття в університеті, мама, яка все одно любить Стерн після того як вона втекла з дому. З іншого боку — Лета, ритуали і привиди.
Не зважаючи на обставини, персонажі не стають дивними і незрозумілими. Їм можна співчувати, любити і не любити. 
Роман має стати частиною серії про світ домів Серпанку. Про другу частину поки нічого не відомо. Але вона обіцяє бути не менш захопливою.

У світ «Дев’ятого дому» закохуєшся не одразу. Та в одну мить розумієш, що жити без нього вже не можеш.

У світ «Дев’ятого дому» закохуєшся не одразу. Та в одну мить розумієш, що жити без нього вже не можеш. Звикаєш до теплих розмов за чашечкою кави після нападу ще одної магічної потвори. Майже рідними тобі стають Чорний В’яз і живий будинок на Оранж-стріт. Книгу варто прочитати хоча б  заради реалістичних персонажів і магії, прив’язаної до фінансів.


Дев’ятий дім  / Лі Бардуго / пер. з англійської Єлена Даскал/ Харків: Віват, 2020 — 528 с.
видавництво "Віват" Дев'ятий дім Лі Бардуго фентезі