Дитячий садочок і похід до лікарні – це та речі, які дуже часто викликають страх і решту складних емоцій у малечі та батьків, але водночас без них не обходиться життя дитини. Як же ж діяти? Як підготуватися та впоратися зі страхом? Зарадять інтерактивні книжки, завдяки яким дорослі разом із дитиною в ігровій формі проживають всі складні моменти, з якими родини найчастіше звертаються до авторки-психологині Світлани Ройз.
Про читання / Читачі
16 Квітня 2021
4322
Добрі дорослішання: дитячі книжки про те, як впоратися зі страхами
Сличко Влада
книголюбка, букстаграмерка, бібліотекарка й мама доні Софії, разом із якою світ, зокрема книжковий, відкривається по-новому
добрі дорослішання, світлна ройз, ми о лікаря йдемо, я сьогодні йду в садок, даптація до дитячого садочка, психологія, виховання, допомогти дитині зі страхами, страх лікарів, як підготувати до щеплення, візит у поліклініку, Інна Черняк, ігрові книжки

Кожні батьки рано чи пізно зустрічаються з явищем дитячих страхів. Монстр із-під ліжка, похід до лікаря, страшні історії в книжках чи мультиках, нічні кошмари, темрява, розлука з батьками – це може бути будь-що. Ми всі знаємо, що почуття страху – це нормально. Втім, завдання батьків – не ігнорувати, а вчасно звернути увагу й допомогти дитині впоратися зі своїми страхами.

Дитячі страхи у дітей дошкільного віку, мабуть, одна з найбільш обговорюваних тем серед психологів і батьків. Краще за все побороти страх у дитячому віці виходить у ігровій формі: на прикладі іграшок, складаючи казки або завдяки спеціальним ігровим вправам, а ще, звичайно, через книжки, бо де ще можна наочно побачити якусь схожу ситуацію чи схожого на тебе героя!

До найбільш розповсюджених, універсальних, дитячих страхів дошкільнят безсумнівно відносяться страх перед відвідуванням садочку, адже це стресове розставання з батьками, та страх перед відвідуванням лікарів, які в дитячій уяві чомусь неодмінно мають зробити «бо-бо».

З цими двома страхами допоможуть впоратися книжки видавництва #книголав із серії «Добрі дорослішання». Важливим є те, що авторка книжок цієї серії Світлана Ройз – дитяча й сімейна психологиня, а ще вона керівниця і ведуча Психологічної студії для батьків, педагогів-психологів, медиків, ну і сама є мамою двох діточок! Тобто авторка пише про те, в чому добре розбирається, і це дуже відчувається в кожній її книжці. Дві книги, про які нижче піде мова, покликані показати діткам дошкільного віку, що нові для них життєві ситуації, які викидають із зони комфорту, насправді зовсім не страшні, а досить таки цікаві й навіть пізнавальні.

добрі дорослішання, світлна ройз, ми о лікаря йдемо, я сьогодні йду в садок, даптація до дитячого садочка, психологія, виховання, допомогти дитині зі страхами, страх лікарів, як підготувати до щеплення, візит у поліклініку, Інна Черняк, ігрові книжки

Я сьогодні йду в садок
Світлана Ройз, Інна Черняк

У Насті, головної героїні цієї книжки, важливі зміни у житті – вона вперше йде в садочок. Ох, яке ж хвилююче це «вперше»! Хвилююче, до речі, не лише для неї, а й для усієї родини, адже попереду стільки змін і переживань! На Настю чекають нові друзі, новий розклад дня, прогулянки, заняття, ігри, виступи, і ще багато-багато всього цікавого та незвичного. А разом із Настею цей новий період у житті пізнаватиме й ваша дитина, і навіть ви самі, бо ця книга – гра-практикум, яка покликана полегшити процес адаптації до садочка. Адже саме через гру малечі найлегше пристосуватися до нових умов.

Кожен новий розворот – нова ситуація, з якою Настя (як і будь-яка дитина) обов’язково зустрінеться в садочку: розповідь про вихователів та їх помічників; «відвідування» приміщень, які є в групі – роздягальня, туалет, ігрова кімната, спальня, їдальня; прогулянка; свято й повернення додому. Кожну ситуацію Настя проговорює, розповідаючи, як їй ведеться в садочковому житті. До речі, дуже важливим є те, що книжка написана від першої особи, це підсвідомо зближує дитину з героїнею. Допомагають у цьому й ігрові елементи: віконця та ляльки.

Кожна ситуація, кожен розворот мають свої чарівні віконця, відкриваючи які, дитина повністю занурюється в світ садочку. Наприклад, можна підгледіти, яку книжку діточкам читає вихователька перед сном, або відкрити завісу на сцені під час свята й подивитися, хто ж там виступає. А в самому кінці книжки заховано конверт, в якому живуть дві картонні ляльки: хлопчик та дівчинка, а також їхній паперовий одяг, який треба вирізати й змінювати залежно від ситуацій. Тобто дитина може сама обрати собі героя й подорожувати з ним сторінками книги, на яких авторка заховала завдання та рекомендації: наприклад, у спальні треба перевдягнути ляльку в піжаму й покласти в ліжко на сон, попередньо відкривши віконечко-ковдру.

Для мене надважливим є те, що книга презентує актуальні для нас реалії, тобто модель садочку в книжці відповідає тій, з якою дитина зустрінеться насправді. Світлана Ройз цією книгою максимально полегшує адаптацію і дітям, і батькам. На початку книги навіть є окремий вступ з короткими рекомендаціями щодо підготовки дитини до садочку та її перших днів в цьому новому періоді життя. Крім того, на ігрових розворотах авторка дає поради й дітям для легшого звикання.

Наостанок хочеться відзначити ще декілька моментів. По-перше – ілюстрації Інни Черняк! Які ж вони добрі, яскраві та кумедні. Картонні сторінки, текст, ілюстрації, розташування віконець, паперові ляльки -усе це гармонійно доповнює одне одного, роблячи всю книгу порадником та другом дітям і батькам.

Для моєї доні і для мене самої процес адаптації до садочка пройшов досить болюче. У розпачі, я шукала книжки для батьків з рекомендаціями психологів, як діяти й що робити. Але тепер розумію, що треба було шукати книжки для дітей, які б показали й пояснили, що страшного в садочку нічого немає. Такі, як ця книжка.

добрі дорослішання, світлна ройз, ми о лікаря йдемо, я сьогодні йду в садок, даптація до дитячого садочка, психологія, виховання, допомогти дитині зі страхами, страх лікарів, як підготувати до щеплення, візит у поліклініку, Інна Черняк, ігрові книжки

Ми до лікаря йдемо
Світлана Ройз, Інна Черняк

Похід до лікаря – ще той стрес, як для дитини, так і для батьків. А от для Дарусі та її брата-близнюка Юрчика ця подія має приємне забарвлення, бо їхні батьки все-все їм розповіли: і про те, хто такі лікарі й навіщо вони потрібні, і про різновиди лікарів, і про ліки, і про цеглинки здоров’я, які є найголовнішими для нашого організму, і багато про що інше. Ого! Та це ж не страшно, а дуже й дуже цікаво!

Книга побудована на діалогах. Даруся та Юрчик розпитують батьків про різновиди лікарів, ситуації, які можуть трапитись під час відвідин та особливості лікування тієї чи іншої частини тіла, того чи іншого органу. На кожне своє питання вони отримують просту, коротку й зрозумілу відповідь. Така текстова форма принаджує дитину, герої стають маленькому читачеві друзями й свого роду провідниками до світу лікарів. Авторка подає інформацію легко й цікаво, подекуди пропонуючи ті чи інші ігрові вправи та поради, аби зменшити стрес у дитини.

Крім того, в цій книзі також є ігрові елементи: віконця та ляльки. Віконця розкривають дитині найцікавіше, наприклад, що лежить у валізці лора, або як широко треба розкривати ротика, щоби лікар подивився горло. А в кінці книжки знову-таки знаходимо чарівний конверт, в якому заховано дві картонні ляльки, хлопчика та дівчинку, паперовий одяг для них, а ще – дещо незвичне: пряникові людинки, яких треба вирізати й розфарбувати в колір свого найміцнішого здоров’я. Ці герої стануть чудовими супутниками для подорожей книгою (там, до речі, для них є спеціальні завдання: наприклад, примірка паперових окулярів лялькам під час «відвідин» офтальмолога) і навіть, підозрюю, під час реальних візитів до лікарів. Усе це створює в уяві дитини максимально позитивні асоціації з цією, на перший погляд, стресовою ситуацією.

Батькам важливою буде передмова. Книга починається з досить розлогого вступу з рекомендаціями для батьків, як зробити перший досвід контакту малюка з лікарем приємнішим та комфортнішим. Тут і про кордони безпеки, і про уникнення істерик в приймальні, і про правильно підібрані слова, рухи, доторки та інтонації, і про саме знайомство з лікарем, і про аналізи/щеплення/процедури. Усі ці моменти мають велике значення, адже формують майбутнє відношення дитини до подібних відвідин.

Моя доня занурилася в цю книгу повністю, з величезним задоволенням вивчаючи всі поняття й різновиди лікарів, адже добрі, зрозумілі, яскраві ілюстрації Інни Черняк в поєднанні з текстом та ігровими елементами роблять цю книгу ідеальним помічником у вихованні правильного ставлення дитини до відвідин лікарів.

Інна Черняк виховання Добрі дорослішання здоров'я медицина психологія Світлана Ройз страх