Розвивати емоційний інтелект не менш важливо, ніж мовні навички та розуміння світу взагалі. Якщо ви справді бажаєте дитині щастя й хочете, щоби вона навчилася керувати власними емоціями, розуміти почуття та стани інших людей і будувати здорові стосунки з ними, робити це варто з самого малечку. І книжки з нашої добірки допоможуть вам зробити процес такого навчання цікавим, правильним і приємним.
Про читання / Добірка
16 Березня 2021
3123
Емоційні книжки: дитячі посібники для розуміння світу почуттів
Міра Київська
головна редакторка

Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Наші емоції можуть дати нам цінну інформацію про світ і про нас самих, але дітей і досі дуже часто вчать і навіть змушують не слухати їх, а ігнорувати й затамовувати свої почуття. Не плакати, не заздрити, не злитись… але зрештою все це призводить до того, що невизначені та приховані почуття й емоції стають причиною тривоги, агресії та ще гірших наслідків. Саме тому сьогодні чимало педагогів і ще більше психологів переконують дорослих у тому, що дітей потрібно вчити емоціям так само як і літерам. Але ж як? З цим непростим завданням зарадять книжки. Яскраві, цікаві та дуже корисні героїні цієї добріки — ідеальні інструменти, які допоможуть дітям різного віку навчитися розуміти й опановувати свої почуття та емоції, як хороші, так і погані.

Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро

6+

Радість, смуток, злість, страх, ревнощі, подив, сором, відраза, заздрість, любов — це не просто слова, саме тому в унікальному посібнику Сусанни Ісерн «Емоціємір інспектора Дила. Розпізнавай, вимірюй та керуй своїми емоціями» кожній із цих емоцій відведено чималий розділ.

Якщо коротко, то це такий собі підручник із розуміння свого внутрішнього світу. Щоби читати його було цікаво, авторка вигадала для дітей сюжет про милого крокодила Дила. У дитинстві він постійно плакав. Чому? Відповіді на це запитання він і сам не знав. І саме тому, коли подорослішав, вирішив перетворити дослідження емоцій і почуттів на свою професію — і став інспектором. Відтепер, коли котрийсь із їхніх сусідів чи сусідок не знає, що за дивина з ними відбувається, вони запрошують у гості Дила, аби він зміг провести розслідування.

Власне, саме розслідування таких ситуацій і дозволяють читачам довідатися про ту чи іншу емоцію. Кожна з десяти емоцій — це не просто розповідь про саму емоцію, її зовнішні та внутрішні прояви й інтенсивність, а й приклад, тобто одна конкретна одна справа, під час якої діти можуть довідатися про певну ситуацію, а потім разом із головним героєм проаналізувати її.

Сам текст супроводжують напрочуд виразні та часом дуже дотепні ілюстрації Моніки Карретеро. Вони не просто допомагають краще зрозуміти та запам’ятати інформацію, а й скласти асоціативний ряд на рівні кольорів. Радість — жовта, любов — рожева, відраза — коричнева, злість — червона, а ревнощі — зелені. Крім того, саме завдяки малюнкам читачі зможуть навчитися розрізняти візуальні прояви емоцій. Наприклад, розумітимуть, що якщо в людини напівопущені, наче жалюзі, повіки, загублений у порожнечі погляд й опущені кутики губ, вона переживає смуток.

Але, що важливо, самим лише розумінням авторка своїх читачів не обмежує. Другу частину книжки присвячено різним рецептам із подолання чи навпаки посилення тих чи інших емоцій. Після невеличкої інструкції до читачів, маємо цілих десять розворотів із короткою довідкою про кожну зі згаданих раніше емоцій, де ніби підсумовується все вивчене раніше, наводиться приклад певної події, яка могла б таку емоцію викликати, пропонуються безпосередні рецепти для чи від неї, а також вправа від інспектора Дила. Крім того, кожен розворот містить своєрідне узагальнене правило щодо цієї емоції. Наприклад, таким:

Якщо ви побачите за вікном летючого слона, не запитуй, чи вам це, бува, не привиділось. Не щипайте себе і не втрачайте часу, шукаючи пояснення цій дивині. Просто насолоджуйтеся своїми емоціями!

Наприкінці книжки читачі знайдуть дуже корисний емоціємір, з яким зможуть визначати свої емоції та їхній рівень.


Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро Емоціємір інспектора Дила / пер. з ісп. Олена Забара. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. — 100 с.

Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Монстрик і його кольори, Анна Льєнас

3+

Як і попередній посібник, нижка-картинка відомої каталонської письменниці Анни Льєнас «Монстрик і його кольори» , попри лаконізм і відсутність великих масивів тексту, доволі практична. Але апелює вона безпосередньо до почуттів самих читачів — розповідає про різні емоції та почуття, спонукаючи читачів співпериживати головному герою, а заразом і досліджувати свій внутрішній світ..

Ти переплутав свої почуття. Якщо їх усі змішати докупи, нічого не вдасться. Якщо хочеш, я допоможу тобі дати їм лад.

Мандруючи з однієї розгортки на іншу головний герой цієї книжки, симпатичний Монстрик зображений із напрочуд виразними, тобто такими, що їх легко зчитати, емоціями, вчить маленьких читачів розпізнавати та висловлювати свій настрій й опановувати всі ті бурі, які часом перевертають наш внутрішній світ догори дригом. Не дуже оригінальною, але водночас вдалою й ефективною метафорою у книжці стає колір. Радість жовта, спокій – зелений, страх – чорний, гнів – червоний… Символіка доволі впізнавана й очевидна, хоча в кожного та кожної тут можуть бути свої варіації. Імпонує у книжці Анни Льєнас те, що жодна з емоцій не трактується авторкою як погана чи ненормальна. Єдине, що справді може і завдає клопоту – це нерозуміння, тобто емоційний безлад, через який кольоровий монстрик почуває себе дивно та спантеличено. На щастя, з цим йому, а також читачам доможе впоратися дуже харизматична дівчинка. Отож разом із маленькими читачами персонажі цієї книжки-практикума розкладатимуть почуття по баночкам, весело та делікатно досліджуватимуть емоції, а заразом і кольори, розглядаючи яскраві малюнки та показуючи кожну емоцію через простий і зрозумілий приклад. А однойменна розмальовка допоможе ще краще розібратися з власними емоціями та перетворить процес вивчення емоцій на веселу та захопливу гру. Крім того, вона дасть читачам реалізувати свій творчий потенціал. Просто, весело та дієво.


Монстрик і його кольори / Анна Льєнас; пер. з ісп. Ярослава Стріха. — Київ : Каламар, 2019 — 48 с.
Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле

9+

Різні науковці, психологи й досідники людської психіки кажуть, одна з найбільших проблем із розвитком емоційного інтелекту в тому, що більшість людей звикла спрощувати свій емоціний світ до кількох означників. І все це тоді, коли кожна з «великих» емоцій приховує в собі велетенський спектр менших. «Як так?» — запитаєте ви, а я просто пораджу розгорнути книжку Тані Ллойд Кай «Під тиском. Наука стресу». Але прочитати її варто не лише заради того, щоби переконатися, що одному лише стресу можна присвятити понад 70 сторінок, а насамперед для себе — щоби нарешті дати ради цьому неприємному відчуттю. 

Усі люди час до часу переживають стрес. Долоні пітніють, серце гупає, зіниці розширюються, а свідомість полонить відчуття, ніби на тебе тисне велетенська каменюка. Чому це відбувається? Як це відбувається? І що, зрештою, з цим відчуттям робити? Відповіді на ці запитання авторка дає дуже інформативні, доповнені прикладами, науковими довідками й водночас що тішить, — не без почуття гумору.

Крім того, на сторінках книжки читачі знайдуть безліч цікавих фактів, дослідів, статистичних даних, історій та унікальних випадків. Наприклад, про те, що дослідження стресу почалися з… котячого корму. І про те, що пережити негативні наслідки травми допоможе сильна мережа підтримки. І про те, що навіть славнозвісні японські солдати, попри всю свою незламність, не врятувалися від ПТСР.

Навчіть школярів розпізнавати стрес і давати йому раду. Дихальні техніки, правильний режим сну, медитації, ліки: для кожного ступеня тривоги можна обрати вдале рішення.

Що таке «бий, тікай або замри»? Як працюють людські інстинкти та мозок? Чому в критичних ситуаціях одні люди чинять подвиги, а інші ламаються? Чи є різниця у діях чоловіків і жінок під час стресу? До чого призводить життя у постійній тривозі?  Які професії найстресовіші? Що таке «стан виклику» і «стан потоку»? Який зв’язок між стресом й імунітетом? А між стресом і їжею? Відповіді на ці запитання навряд зрозуміють дошкільнята, адже книжка розрахована на дітей віком від 9 років. І водночас, попри обсяг інформації і її складність, книжка читається дуже легко. І, що не менш важливо, дає можливість не просто збагати свій інтелектуальний багаж, а й запастися корисними та ефективними навичками та вміннями. Наприклад, долати стрес не розмахуючи руками чи поїдаючи гори млинців із варенням, а медитацією та спортом. Отож, якщо ви також вважаєте, що дітям варто вміти позбуватися стресу (або ж змушувати працювати його на свою користь), знати, що впливає на здатність відновлювати фізичні та душевні сили, та розуміти, як досягати гомеостазу, тобто балансу між усіма системами організму й середовищем, то ця симпатична канадська книжка — справжня знахідка.


Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле Під тиском. Наука стресу / пер. з англ. Ганна Лелів. – Київ: Моя Книжкова Полиця, 2020. – 76 с.
Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

4+

Хоча дорослим здається, ніби їхні малюки просто радіють або плачуть, насправді ж уже в дитячому садочку вони сповна відчувають увесь спектр різних емоцій — смуток, сором, зневагу, ревнощі, любов, ненависть, чесність, повагу, сміливість, співчуття, страх, провину. Але, на відміну від дорослих, вони мають значно менше можливостей проаналізувати та висловити свої почуття. Саме в забезпеченні інструметами для аналізу та висловлювання почуттів і полягає розвиток емоційного інтелекту. І бестселер Ґжеґожа Касдепке може стати дуже корисним і зручним джерелом таких інструметів.

Якщо тобі нудно – не вмикай одразу телевізор. Краще візьми олівці й намалюй нудьгу – наприклад, у вигляді противної відьми. Або зліпи її з пластиліну… А потім можна погратися в детектива: пошукай удома найнудніші місця. А якщо не місця – то заняття… І невдовзі виявиться, що нудьга чкурнула собі бозна-куди!

З одного боку, «Велика книга почуттів» — це повноцінний довідник із людських почуттів і цінностей, з іншого – збірка оповідань про групу дітей із дитячого садочку, завдяки яким інформація сприймається легше та цікавіше. За сюжетом книжки вихователька у садочку, пані Мілка, викладає своїм «учням» дещо незвичні заняття, на яких розповідає не про яблука, яких у когось завжди більше, і не про те, чому небо блакитне, а про різні почуття. Насамперед про ті, які в цей момент переживають діти. А вони й справді часу не марнують — закохуються, ображаються, ображаються, проявляють сміливість і наполегливість, лякаються тощо. Наприкінці кожної історії є пояснення про те, що це за почуття, поради дітям і поради дорослим.

Особлива родзинка цього видання, як і всіх книжок Ґжеґожа Касдепке — почуття гумору й дотепність. Якісь моменти у книжці викликатимуть сміх у дітей, а якісь — посмішку в батьків.


Ґжеґож Касдепке Велика книга почуттів / текст Ґжеґожа Касдепке ; ілюстрації Марціна Пивоварського / пер. із пол. Ярослава Івченко. – Львів : Урбіно, 2016. — 256 с.
Емоціємір інспектора Дила, Сусанна Ісерн, Моніка Карретеро, Монстрик і його кольори, Анна Льєнас, емоції, емоційний інтелект,виховання дитини,емпатія,розвиток емоційного інтелекту,розвиток дитини,шкільна освіта,сучасна педагогіка, Під тиском. Наука стресу, Таня Ллойд Кай, Марі-Ев Трамбле,Велика книга почуттів, Ґжеґож Касдепке

Словничок емоцій, Лілія Алєксєєнко, Маргарита Левчук

5+

Дорослим це здається надто очевидним, але дітям буває складно дати ім’я своїм почуттям, тож вони, буває, зовсім розгублюються, якщо їм не допомогти оволодіти прийомами емоційної грамотності. На щастя, в цьому їм допоможе новий «Словничок емоцій» від видавництва «Штучка». Книжка наводить приклади ситуацій, у яких діти можуть відчувати ті чи інші емоції, зокрема радість, злість, страх, заздрість, цікавість, нудьга, сум, гордість, образа, сором, жаль і подив. Але, що справді важливо, текст запрошує до діалогу з малюком на тему його власних переживань. «А що відчуваєш ти?», «А як би поводилася ти?», «А що, як ти думаєш, потрібно було б зробити?» – ці та інші запитання так і виринають у свідомості, коли гортаєш сторінки видання. Проте без відповідей читачі не залишаться, адже кожна ситуація супроводжується простим і водночас мудрим поясненням. Авторка, дитяча психологиня Лілія Алєксєєнко, зібрала багаторічний досвід роботи з дітьми у стислі, практичні поради малюкам про те, як розпізнати свої емоції, розповісти про них близьким та, за необхідності, приборкати негативні почуття чи підсилити позитивні.

Щоби текст був цікавіший і зрозуміліший дітям, Маргарита Левчук проілюструвала розглянуті в книжці ситуації та зробила кожну емоцію дуже яскравою та наочною.На кожній сторінці хлопчик або дівчинка діляться своїми почуттями та демонструють обставини, що їх викликали. Ці напрочуд «живі» та водночас трохи кумедні малюнки допомагають читачам асоціювати себе з героями книжки, співпереживати їм, а, отже, співвідносити свій досвід з описаним, краще розуміти його, та, головне, запам’ятовувати пояснення та вирішення кожної ситуації.


Словничок емоцій / Лілія Алєксєєнко, переклад Оксани Савостіної, ілюстрації Маргарити Левчук — Київ: Штучка, 2020. — 52 с.

Певна річ, що розвивати емоційний інтелект допомжуть не лише подібній посібники, ай розмови з батьками, а також — читання художньої літератури, наприклад різноманітних книжок-картинок із наших добірок, які спонукають малечу співчувати та співпереживати головним героям, а заразом — краще розуміти емоції та почуття інших людей і світ власний внутрішній світ.

емоційне здоров'я емоційний інтелект нон-фікшн пізнавальна література психологія розвиток дитини