«Квіти для Елджернона»: не покладайся на свій розум

«Квіти для Елджернона», Деніел Кіз,Flowers for Algernon, КСД, наукова фантастика, підліткова література, що читати підліткам, книжки для підлітків, книжки про інших

Уяви, що тебе зв’язали і помістили в центр кімнати до стін якої тиснуться різні люди. Ти їх не знаєш, але вони можуть допомогти тобі.
Як ти будеш діяти?
Говорити. Благати, переконувати, погрожувати, просити – лише добирай кращі слова. Але якщо в тебе… немає розуму. Ти говориш, не вміючи думати, лише те, що відчуваєш. Чиста і не прикрита різним тлумаченням щирість. Як вважаєш, вони підійдуть до тебе ближче?

_______

В усіх ситуаціях ми звикли покладатися на свій розум. Роман Деніела Кіза «Квіти для Елджернона» знайомить нас із Чарлі Гордоном – 32-річним прибиральником, який має руки, ноги, очі, вуха, голос – усе, крім розуму. Двоє вчених: Доктор Штраус і Доктор Немюр після вдалої операції з підвищення інтелекту над білою мишею по кличці Елджернон вирішують провести аналогічну операцію над розумово неповноцінною людиною. Чарлі стає добровольцем.

Увесь роман написано в формі звітів Чарлі про події, які з ним відбуваються, що додає відчуття реальності. Текст Деніела Кіза доволі простий, але відкриває собою безліч непростих речей. Хоча жанр книги – «наукова фантастика», головна сюжетна лінія торкається здебільшого проблем соціуму і психології. Історія переконує в тому, що людина складається з душі та розуму, й одне не має перекривати інше. Книга змінює ставлення до таких людей, як Чарлі, наділяє їх тим, що ми звикли називати життям.

З дитинства Чарлі вважав: чим ти розумніший, тим більше в тебе друзів. Він виріс і вважав друзями людей, які насміхалися над ним, бо не розумів цього. Він став розумнішим за будь-яку людину і став самотнім, бо ніхто не хотів спілкуватися з тим, кого не розуміють. Якби Чарлі не змінювався, він би залишився для усіх іншим.

Я геній? Не впевнений. Принаймні, поки що. Я — як би сказати — виняток.

Батьки для Чарлі – образ неоднозначний: ніжність і любов, що через хвилину могли зламатися потужним ударом сильної руки. Ця суперечливість стосунків із батьками зберігається до кінця книги: навіть тоді, коли Чарлі усе згадав, він не зміг відчути до них ненависть чи образу. Все чого він прагнув – бути гордістю для батьків, хоча остання зустріч з ними залишила після себе лише спокій і смуток.

«Квіти для Елджернона», Деніел Кіз,Flowers for Algernon, КСД, наукова фантастика, підліткова література, що читати підліткам, книжки для підлітків, книжки про інших

Кадр зі стрічки «Чарлі» Ральфа Нельсона (1968) — екранізації роману Кіза

Для не-розумного Чарлі Доктор Штраус і Доктор Немюр були геніями, накопиченням чистої науки. Але згодом з’являється усвідомлення того, що проводили операцію вони майже «в сліпу» і зовсім не для того, щоби здійснити мрії Чарлі. Ця ситуація дуже схожа на ті, що трапляються в житті підлітків: усе, що було намальовано білим і чорним, набуває тіней чи виявляється чимось іншим.

Дуже важливим персонажем книги “Квіти для Елджернона” є Аліса Кініан – кохання Чарлі. Замінюючи близьких, вона стає вічною підтримкою для головного героя.

— Це ти. Ти торкнулася моїх очей і подарувала мені світло.

І звісно, сам Елджернон. Спостерігаючи за ним, Чарлі поступово розуміє, що для людей він лише піддослідний, дивина, «експонат у музеї». Що вчені виставляють все так, ніби створили його, Чарлі. Єдине чого він хотів – довести, що завжди був особистістю. Просто ніхто не хотів цього помічати.

Можна годинами говорити, та, все одно, мій величезний захват від цієї книги залишиться лише маленькою ромашкою на могилі Елджернона.

Я — людина… Я повинен любити.


Деніел Кіз Квіти для Елджернона / [переклад з англійської Віктора Шовкуна]. — Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015

Анастасія Суворова
авторка рубрики Teen Review