Уяви, що тебе зв'язали і помістили в центр кімнати до стін якої тиснуться різні люди. Ти їх не знаєш, але вони можуть допомогти тобі. Як ти будеш діяти?
Про читання / Teen Review
8 Грудня 2016
10032
«Квіти для Елджернона»: не покладайся на свій розум
Анастасія Суворова
авторка рубрики Teen Review

«Квіти для Елджернона», Деніел Кіз,Flowers for Algernon, КСД, наукова фантастика, підліткова література, що читати підліткам, книжки для підлітків, книжки про інших

Уяви, що тебе зв’язали і помістили в центр кімнати до стін якої тиснуться різні люди. Ти їх не знаєш, але вони можуть допомогти тобі.
Як ти будеш діяти?
Говорити. Благати, переконувати, погрожувати, просити – лише добирай кращі слова. Але якщо в тебе… немає розуму. Ти говориш, не вміючи думати, лише те, що відчуваєш. Чиста і не прикрита різним тлумаченням щирість. Як вважаєш, вони підійдуть до тебе ближче?

_______

В усіх ситуаціях ми звикли покладатися на свій розум. Роман Деніела Кіза «Квіти для Елджернона» знайомить нас із Чарлі Гордоном – 32-річним прибиральником, який має руки, ноги, очі, вуха, голос – усе, крім розуму. Двоє вчених: Доктор Штраус і Доктор Немюр після вдалої операції з підвищення інтелекту над білою мишею по кличці Елджернон вирішують провести аналогічну операцію над розумово неповноцінною людиною. Чарлі стає добровольцем.

Увесь роман написано в формі звітів Чарлі про події, які з ним відбуваються, що додає відчуття реальності. Текст Деніела Кіза доволі простий, але відкриває собою безліч непростих речей. Хоча жанр книги – «наукова фантастика», головна сюжетна лінія торкається здебільшого проблем соціуму і психології. Історія переконує в тому, що людина складається з душі та розуму, й одне не має перекривати інше. Книга змінює ставлення до таких людей, як Чарлі, наділяє їх тим, що ми звикли називати життям.

З дитинства Чарлі вважав: чим ти розумніший, тим більше в тебе друзів. Він виріс і вважав друзями людей, які насміхалися над ним, бо не розумів цього. Він став розумнішим за будь-яку людину і став самотнім, бо ніхто не хотів спілкуватися з тим, кого не розуміють. Якби Чарлі не змінювався, він би залишився для усіх іншим.

Я геній? Не впевнений. Принаймні, поки що. Я – як би сказати – виняток.

Батьки для Чарлі – образ неоднозначний: ніжність і любов, що через хвилину могли зламатися потужним ударом сильної руки. Ця суперечливість стосунків із батьками зберігається до кінця книги: навіть тоді, коли Чарлі усе згадав, він не зміг відчути до них ненависть чи образу. Все чого він прагнув – бути гордістю для батьків, хоча остання зустріч з ними залишила після себе лише спокій і смуток.

«Квіти для Елджернона», Деніел Кіз,Flowers for Algernon, КСД, наукова фантастика, підліткова література, що читати підліткам, книжки для підлітків, книжки про інших

Кадр зі стрічки “Чарлі” Ральфа Нельсона (1968) – екранізації роману Кіза

Для не-розумного Чарлі Доктор Штраус і Доктор Немюр були геніями, накопиченням чистої науки. Але згодом з’являється усвідомлення того, що проводили операцію вони майже «в сліпу» і зовсім не для того, щоби здійснити мрії Чарлі. Ця ситуація дуже схожа на ті, що трапляються в житті підлітків: усе, що було намальовано білим і чорним, набуває тіней чи виявляється чимось іншим.

Дуже важливим персонажем книги “Квіти для Елджернона” є Аліса Кініан – кохання Чарлі. Замінюючи близьких, вона стає вічною підтримкою для головного героя.

– Це ти. Ти торкнулася моїх очей і подарувала мені світло.

І звісно, сам Елджернон. Спостерігаючи за ним, Чарлі поступово розуміє, що для людей він лише піддослідний, дивина, «експонат у музеї». Що вчені виставляють все так, ніби створили його, Чарлі. Єдине чого він хотів – довести, що завжди був особистістю. Просто ніхто не хотів цього помічати.

Можна годинами говорити, та, все одно, мій величезний захват від цієї книги залишиться лише маленькою ромашкою на могилі Елджернона.

Я – людина… Я повинен любити.


Деніел Кіз Квіти для Елджернона / [переклад з англійської Віктора Шовкуна]. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015

видавництво "Клуб Сімейного Дозвілля" Деніел Кіз не-такі фантастика