Про комікс Тома Голда «Голіаф», абсурд і гуманізацію противника.
Про читання / Рецензія
1 Травня 2015
4193
“Голіаф” Тома Голда: гуманізм vs. мілітаризм
Міра Київська
головна редакторка

tom gauld, goliath, комікс, голіаф, література проти війни, дитячі книжки про війну, біблія для дітей, бумкнига, комикс

Том Голд – британський художник, на рахунку якого кілька книжок, сотні ілюстрацій у провідних виданнях світу, зокрема у “The New Yorker” і “The New York Times”, серія коміксів у суботніх випусках газети “The Guardian” та купа прекрасних постерів. Нещодавно до наших рук потрапив “Голіаф” – комікс, що минулого року вийшов друком у російському виданні “Бумкнига”

…за задумом Тома Голда – Голіаф є, перш за все, звичайною людиною, очима якої автор і пропонує побачити усю цю історію.

В основі сюжету книжки Тома Голда – старозавітна легенда про Давида та Голіафа. За цією легендою Голіаф — філістимлянський воїн-велетень, якого майбутній цар Юдеї та Ізраїлю Давид перемагає в поєдинку за допомогою пращі. У європейській культурі перемога Давида над Голіафом символічно розуміється як перемога розуму над тілом, слабкого над сильним і, звісно ж, добра над злом. При цьому, як і більшість класичних героїчних сюжетів про перемогу одних над іншими (своїх над чужими), міф про Давида та Голіафа ґрунтується на де-гуманізації останнього (Іншого).

tom gauld, goliath, комікс, голіаф, література проти війни, дитячі книжки про війну, біблія для дітей, бумкнига, комикс

Загалом, про старозавітного Голіафа історія знає не багато – значно менше, ніж про Давида. Велетень, досвідчений воїн, небезпечний силач – він, безперечно, професійна машина для вбивства, але аж ніяк не звичайна людина. Натомість, за задумом Тома Голда – Голіаф є, перш за все, звичайною людиною, очима якої автор і пропонує побачити усю цю історію.

tom gauld, goliath, комікс, голіаф, література проти війни, дитячі книжки про війну, біблія для дітей, бумкнига, комикс

…читач знає, що чекає на велетня у фіналі, і з кожною секундою читання збільшується відчуття приреченості й усвідомлення абсурдності ситуації.

Як і автор книжки-картинки “Правдива історія про трьох поросят”, Том Голд показує головного антагоніста не як злочинця, а як жертву абсурдних за своєю суттю обставин. Автор пропонує читачеві “справжнього” Голіафа – безневинного штабного писаря, якого через зріст та дещо страхаючий зовнішній вигляд вирішили використати у військових/політичних іграх. За наказом начальства його одягають в сяючі обладунки, дають довжелезний спис і відправляють разом з хлопчиком-зброєносцем лякати своїм виглядом ворога. Подробиці таємної операції велетню майже не розповідають: “Ти просто повинен внести свою лепту. Усі розраховують на тебе”.

Залишаючи дизайн персонажа максимально відкритим, я, сподіваюся, підводжу читача до того, аби він спроектував на нього якісь свої якості. І, можливо, спонукаю його більше співпереживати цьому герою”.
                            Том Голд (з інтерв’ю для Fastcult)

Отож день за днем ​​Голіаф самотньо стирчить у пустелі й бездумно повторює слова, які полководець написав для нього на клаптикові паперу: «Я Голіаф із Гефа. Богатир […] Виберіть собі чоловіка і хай він спуститься до мене …». Кожна сторінка змушує задумуватись над тією чи іншою проблемою суспільства. Але день за днем ​​нічого не відбувається. Голіаф сидить у пустелі і повторює завчені слова. Філистимляни про нього потроху забувають. “Вороги” продовжують ігнорувати. Поза тим, читач знає, що чекає на велетня у фіналі, і з кожною секундою читання збільшується відчуття приреченості й усвідомлення абсурдності ситуації.

tom gauld, goliath, комікс, голіаф, література проти війни, дитячі книжки про війну, біблія для дітей, бумкнига, комикс

Ще однією перевагою книжки є гранично лаконічний стиль Тома Голда. Простота візуального та вербального наративу робить історію Голіафа зрозумілою для читачів будь-якого віку. Тож, хоч видавці і радять комікс на вік 12+, ми вважаємо, що історію Голіафа можна прочитати одразу ж після знайомства з легендою про Давида. При цьому, відсутність розлогих описів й діалогів та без-емоційність ілюстрацій не зменшують сили впливу коміксу, а, навпаки, дають простір для уяви.

Букмоль рекомендує звернути увагу на цей комікс і оцінює його у 5 мольок

five бумкнига книжки про війну комікси література про мир підліткова література що читати дітям