Фюрер із педагогічним дипломом: «Хвиля» Тода Штрассера

The Wave, young adult, Todd Strasser, Хвиля, Волна, Тод Штрассер, нацизм, фашизм, дискримінація, школа, співчуття, експерименти, антиутопія, що читати підліткам, підліткові романи, молодіжна література, книги про школу

«Це схоже на мою особисту армію..!» – саме такі думки виникають, коли клас слухняно виконує твої завдання й хором повторює нову фразу чи віршик. Коли відбувається контакт між вчителем та учнями – це дарує відчуття ейфорії та впевненість у своєму авторитеті. Але хто встановлює межі цього-таки авторитету й де починається небезпечна територія впливу на чужі свідомості?

Влада вчителя над класом – це одна з провідних тем підліткового роману американського письменника Тода Штрассера «Хвиля» (Die Welle, 1981). До слова, текст став основою для однойменної екранізації 2008-го року німецького виробництва – останній факт, до речі дуже важливий у контексті твору.

Та разом із тим діти почали втрачати індивідуальність, їхні відповіді були правильними, але лаконічними й нецікавими.

Сюжет розгортається в ідилічному, невеликому, нічим непримітному американському містечку. У звичайній місцевій школі навчаються діти із сімей середнього класу, які не відрізняються супер успішністю чи супер дисципліною. Футбольна команда програє кілька матчів поспіль, редакцію шкільної газети неможливо зібрати до купи, щоб видати наступне число. Як у кожній школі, тут є свої зірки та невдахи. Спортсмен-молодець Браян, дві подруги відмінниці-красуні Лорі та Емі, місцевий дивак Роберт і вчитель історії Бен Росс, якого люблять учні, але колеги ставляться зі скепсисом:

Бенові учні часто говорили про його за взяття – здатність так зацікавити учнів темою, що вони просто не могли не захопитися нею. Вони казали, що Бен «заразливий», маючи на увазі його харизматичність. Він умів проникати у школярські душі.

Під час вивчення Другої світової війни, нацизму та Голокосту, Бен показує учням документальний фільм про винищення євреїв, який безумовно всіх зворушує.

– Чи всі німці були нацистами?
(…)
– Чому ж ні хто не намагався зупинити їх?

Шукаючи відповіді на ці питання, учитель вирішив провести власний експеримент, звернувши увагу на всі головні елементи нацистської громади. А елементи такі. Для початку Бен виголосив своєму класу гасло «Сила в дисципліні!», навчаючи учнів сидіти рівно. З кожним новим правилом чи умовою гасло доповнювалось додатковими складовими й згодом звучало як «Сила в дисципліні! Сила в товаристві! Сила в дії!». Він дає назву товариству – «Хвиля», поширює його символ, а також спеціальний рух-салют:

Він вигнув праву долоню в формі хвилі, ляснув нею себе по лівому плечу — й підняв її вгору.

Перебування у спільноті передбачало повну дисципліну, успішну роботу на благо товариства та цілковиту ідейну єдність. За короткий час клас Бена Росса досягнув значних успіхів – дисципліна стала блискучою, оцінки вищими, гра у футбол відданішою, робота шкільної редакції «Ґрона» злагодженішою, а зацікавлення «Хвилею» поширилось на всю школу та перетворилося на культ. Та разом із тим діти почали втрачати індивідуальність, їхні відповіді були правильними, але лаконічними й нецікавими.

Злагоджений, зовні ідеальний механізм починає виходити з ладу, як тільки один із ґвинтиків усвідомлює абсурдність того, що відбувається в тіні.

Відтак Тод Штрассер продемонстрував утворення й розвиток утопії в межах невеликого шкільного простору. Проте що за утопія без антиутопії? Злагоджений, зовні ідеальний механізм починає виходити з ладу, як тільки один із ґвинтиків усвідомлює абсурдність того, що відбувається в тіні. Відточені рухи салюту можуть перейти у бійку за непослух. Рука, яка так старанно писала в учнівському зошиті, раптом виведе на шафці однокласниці слово «Ворог» червоною фарбою. Голос, який так чітко відповідає на вчителеві запитання так само чітко вторитиме тоталітарному гаслу «Хто не з нами – той проти нас!». І раптом діти, які так емоційно та гостро зреагували на злочин нацистів проти людства самі стали схожими на цих злочинців.

The Wave, young adult, Todd Strasser, Хвиля, Волна, Тод Штрассер, нацизм, фашизм, дискримінація, школа, співчуття, експерименти, антиутопія, що читати підліткам, підліткові романи, молодіжна література, книги про школу

Кадр з фільму Денніса Ганзеля, 2008

Динамічний перебіг подій та швидкі результати вчительського експерименту звучать під час читання досить наївно та неправдоподібно. Проте в основу сюжету покладена реальна історія учительського експерименту, який відбувався в каліфорнійській школі 1967 року та на реалізацію якого було відведено тиждень. До слова, відомий Стенфордський експеримент тривав 6 днів замість 14-ти запланованих. І це-таки говорить про особливість людської психіки підлаштовуватись під новий порядок у дуже стиснені терміни.

Та хочеться звернути увагу не на піддослідних, а на дослідника. Адже насправді найбільшим заручником цієї ситуації став саме вчитель, який отримав усвідомлення безмежної влади. Діти стали успішнішими та більш дисциплінованими – й побачив історик Бен Росс, що це добре. І постає питання, яким би був фінал книжки, як би головного героя не скерували у правильному напрямку дружина, батьки, колеги й пара учнів. Адже, насамперед, хвиля поглинає того, хто стоїть найближче до течії, попереду ведених.


Тод Штрассер  Хвиля : роман / Тод Штрассер; пер. з англ. Володимир Панченко. – Київ : РІДНА МОВА, 2017. – 136 с.

Тетяна Калитенко
Тетяна Калитенко

літературознавиця, критикиня