Історія людства — це не тільки війни, захоплення територій та зміни суспільного ладу, а ще й дивовижні відкриття, винаходи, пошуки та втілені у життя мрії.
Про читання / Рецензія
15 Червня 2018
8081
Історія людства у винаходах і відкриттях: пізнавальні книжки Анни Клейборн
Лариса Лавренюк
музикантка, мистецтвознавиця, мама
нон-фікшн для дітей, історичні книжки, підручники з історії, експедиції, минуле, вивчення минулого, книжки для навчання, підручники, нон-фікшн, км-букс, марко поло, винаходи, відкриття, що читати дітям, самоосвіта, вивчай і грай

Illustration: Seeing Calvino

Історія людства — це не тільки війни, захоплення територій та зміни суспільного ладу, як може здатися після вивчення шкільних підручників. Історія — це ще й дивовижні відкриття, які змінюють життя людей, винаходи, пошуки та мрії, що з часом стають реальністю.
Сьогодні навіть складно уявити, що 200 років тому паровози, які могли рухатися зі швидкістю до 50 км/год, вважалися чудом техніки. А люди, що їхали у них, переймалися, чи не зашкодить поїздка на такій великій швидкості їхньому здоров’ю. Тепер ми живемо зовсім по-іншому. Подорожі, які раніше тривали декілька років, можна здійснити за вихідні. Ми користуємося безліччю корисних винаходів, а наукові відкриття, над якими людство працювало століттями, здаються простими й очевидними.

За кожним відкриттям — людина або декілька поколінь дослідників, багато праці, помилок і несподіванок, бажання прославитися, розбагатіти, або просто допомогти близькій людині.

Нещодавно ми з дітьми відкрили для себе цілу серію пізнавальних книжок-«історій» англійської письменниці Анни Клейборн: «Історія географічних відкриттів і досліджень», «Історія науки» та «Історія винаходів». У них — цікаві розповіді про те, як люди відкривали для себе світ: нові землі, чужі культури, закони природи та світобудови, винаходили ліки та технічні прилади, вчилися смажити чіпси та будувати літаки. За кожним відкриттям — людина або декілька поколінь дослідників, багато праці, помилок і несподіванок, бажання прославитися, розбагатіти, або просто допомогти близькій людині.
Усі книжки містять багато ілюстрацій, що дещо нагадують комікси та містять цікаві смішні коментарі. А наприкінці кожної книжки на кількох сторінках зображена стрічка з датами — часова шкала, на якій розташовані точні або приблизні дати, коли було зроблено те чи інше відкриття.

нон-фікшн для дітей, історичні книжки, підручники з історії, експедиції, минуле, вивчення минулого, книжки для навчання, підручники, нон-фікшн, км-букс, марко поло, винаходи, відкриття, що читати дітям, самоосвіта, вивчай і грай

«Історія географічних відкриттів і досліджень», Анна Клейборн, ілюстрації Ієна Мак-Ні

Ця книжка побудована у вигляді розповідей про життя окремих людей — мандрівників і дослідників. Перші далекі подорожі були непростими. Мандрівники страждали від нестачі води та їжі, на них нападали дикі тварини, розбійники, пірати, а ще дорогу ускладнювали холод, спека і багато небезпечних хвороб.
Кожен мав свою мету мандрівки. Відомий італієць Марко Поло був сином купця. Його батько хотів налагодити торговельні зв’язки з країнами Далекого Сходу без великої кількості посередників, тому родина вирушила в далеку подорож із Венеції в Китай. Можливо, ця історія дивовижної 24-річної подорожі через гори, пустелі та моря залишилася б невідомою для сучасників мандрівника та майбутніх поколінь, якби Марко Поло не потрапив до в’язниці. Для розваги він розповідав історію свого життя співкамернику — письменнику Рустикелло з Пізи, який і записав усі розповіді Марко Поло. За життя мандрівника люди називали його книгу «Мільйон побрехеньок». Вони не вірили, що ті розповіді про подорож, культуру та життя в далеких екзотичних країнах, могли бути правдою. Та книжка Марко Поло все-одно була дуже відомою, її переписували, а потім і передруковували тисячі разів.

Васко да Ґама, Христофор Колумб, Фернан Маґеллан, Джеймс Кук, Александр фон Ґумбольт, Ернест Шеклтон у цій книжці постають перед читачам не як напівміфічні персонажі з далекого минулого, а як цілком реальні люди.

Інший відомий мандрівник, марокканець Ібн Батута, не мав на меті продавати чи купувати якісь дорогі товари. Як правовірний мусульманин він прагнув відвідати якнайбільше мусульманських країн. Окрім того, він ніколи не подорожував одним шляхом двічі. Перша подорож Ібн Батути тривала 28 років. А за усе життя мандрівник пройшов і проплив на кораблях неймовірну відстань — 120 000 км. Така відстань рівнозначна тому, якби він тричі обійшов навколо земної кулі.
Багато експедицій були споряджені правителями країн, які хотіли завоювати для себе нові землі і багатства. В «Історії географічних відкриттів» є розповіді про жорстокість відкривачів нових земель, грабунки, вбивства, знищення чужих культур. Та було багато мандрівників, які просто хотіли відкривати та досліджувати далекі землі, вивчати чужі культури.
Васко да Ґама, Христофор Колумб, Фернан Маґеллан, Джеймс Кук, Александр фон Ґумбольт, Ернест Шеклтон у цій книжці постають перед читачам не як напівміфічні персонажі з далекого минулого, а як цілком реальні люди. Вони також мріяли, прагнули відкривати нове, працювали, робили помилки та переживали багато труднощів.


Анна Клейборн Історія географічних відкриттів і досліджень/ текст Анни Клейборн, ілюстрації Ієна Мак-Ні. — Київ: Країна мрій, 2015. — 104 с.

нон-фікшн для дітей, історичні книжки, підручники з історії, експедиції, минуле, вивчення минулого, книжки для навчання, підручники, нон-фікшн, км-букс, марко поло, винаходи, відкриття, що читати дітям, самоосвіта, вивчай і грай

«Історія науки», Анна Клейборн, ілюстрації Адама Ларкума

У книжці про науку інформація поділена на декілька розділів. Кожен розділ присвячений окремій галузі наукових знань — астрономії, фізиці, хімії, математиці, біології, археології. Авторка розповідає про те, які запитання ставили перед собою люди ще з найдавніших часів, як намагалися знайти відповіді на ці запитання, як проводили перші найпростіші експерименти.
Чим живляться рослини, якщо кількість землі в горщику не зменшується? «Нічого» — це число чи йому не потрібне позначення? Що таке світло? Чи існує «філософський камінь», який міг би зробити людину безсмертною?
Є знання, про авторство та історію яких ми нічого не знаємо. Можливо, найдавнішим лічильним пристроєм були людські пальці. Саме тому люди створили десяткову систему числення, якою ми користуємося досі. З давніх-давен люди знали про лікувальні властивості рослин, але перші відомі нам книги про лікування — з ХІ ст., написані вченим і лікарем Авіценною.
Інколи ідеї та наукові відкриття приходять дуже несподівано. Англійський біолог Александр Флемінг винайшов пеніцилін лише тому, що не прибрав у своїй лабораторії перед відпусткою. Дослідник залишив ємності, в яких розмножувалися бактерії стафілокока, а повернувшись з відпустки побачив, що вони покрилися пліснявою. Всередині ємностей залишалося багато бактерій, але біля плями плісняви їх не було зовсім. Так науковець здогадався, що в плісняві є  речовина, яка може знищувати бактерії.

Буває й так, що людям складно повірити у нові відкриття, бо вони розвінчують усталені «істини», у які людство вірило дуже довго.

Читаючи «Історію науки», розумієш, що допитливість, уміння спостерігати, бути терплячим і відкритим до нового — ті якості, які необхідні справжньому науковцю. Часто наукові відкриття залишаються «непоміченими» і ніби непотрібними сучасникам, але з часом завдяким цим відкриттям з’являються нові, дуже важливі для людства винаходи. Буває й так, що людям складно повірити у нові відкриття, бо вони розвінчують усталені «істини», у які людство вірило дуже довго.
Окрім цікавих історій про те, як людство крок за кроком вивчало будову світу та відкривало щось нове, у книзі є пояснення багатьох фізичних, хімічних, математичних законів.


Анна Клейборн Історія науки/ текст Анни Клейборн, ілюстрації Адама Ларкума. — Київ: Країна мрій, 2015. — 96 с.

нон-фікшн для дітей, історичні книжки, підручники з історії, експедиції, минуле, вивчення минулого, книжки для навчання, підручники, нон-фікшн, км-букс, марко поло, винаходи, відкриття, що читати дітям, самоосвіта, вивчай і грай

«Історія винаходів», Анна Клейборн, ілюстрації Адама Ларкума

Наше щоденне життя оточене безліччю речей, створених людьми. Мабуть, людям завжди хотілося літати, швидко їздити, освітлювати свої домівки, спілкуватися на великій відстані. Та робити усе це люди вчилися багато-багато років.
В «Історії винаходів» Анна Клейборн розповідає, як упродовж століть людство рухалося від найпростіших до дуже складних винаходів: від факелу зі жмутку зв’язаних гілочок — до сучасних світлодіодних лампочок, від вершників з листами і поштових голубів — до швидких мережевих або СМС-повідомлень, від парового дирижабля — до великого двопалубного літака.
Усі винаходи, про які йдеться у книжці, розміщені у відповідних тематичних розділах: наземний транспорт, подорожі у повітрі, їжа, домашнє приладдя, зв’язок, одяг, медицина, письмо тощо.
Деякі розповіді про винаходи сьогодні видаються неймовірними. На початку 1900-х років пилосос був дивиною та предметом розкоші. Світські дами навіть влаштовували прийоми, під час яких гості могли спостерігати як робітники прибирають кімнату за допомогою пилососу. А щоб отримати власний фотознімок через камеру французького винахідника Луї Даґера, людині треба було нерухомо просидіти перед камерою 30 хвилин.

«Історія винаходів», як і попередні дві книжки, розрахована на читачів від 10 років. Хоч інформація подається цікаво і доступно, зрозуміти принцип роботи деяких приладів молодшим читачам буде і справді складно — фотоапарат, комп’ютер, телебачення, звукозапис. Та окремі розділи з книжки будуть цікаві і молодшим діткам. Виявляється, застібку-липучку винайшов шведський інженер Жорж де Местраль після того, як уважно розглянув через мікрокоп колючу коробочку реп’яха. Клейкий папір для нотаток виник внаслідок невдалого експерименту. А перші джинси шилися для шукачів золота.


Анна Клейборн Історія винаходів / текст Анни Клейборн, ілюстрації Адама Ларкума. — Київ: Країна мрій, 2015. — 96 с.

Загалом, усі три книжки читаються легко та з цікавістю. Крім книжок Анни Клейборн у видавництві  «КМ-Букс» є ще дві книжки інших авторів, побудовані та оформлені за схожим принципом — «Історія живопису» Абігайл Вітлі та «Історія космічних досліджень» Луї Стовелла, але про них розповімо у наступних оглядах.

історія навчання науково-популярна література нон-фікшн освіта