Ми, дорослі, вже давно звикли просто мовчати на деякі теми, поводитися так, ніби їх не існує. Але як бути з дітьми? Як відповідати на усі ці запитання?
Про читання / Рецензія
15 Лютого 2018
4180
Як говорити: казка про народження та смерть
Лариса Лавренюк
музикантка, мистецтвознавиця, мама

дитячі книжки для родин при надії, звідки беруться діти, що таке смерть, народження, дитячі книжки, християнські книжки, вагітність, книжка про дітей, виховання, незручгі запитання

Де я був, коли ще не народився? Чому люди помирають? Коли ти, мама, помреш? Коли я помру? Від таких дитячих запитань паморочиться у голові і здається, ніби земля під ногами похитнулася. Ми, дорослі, вже давно звикли просто мовчати на деякі теми, поводитися так, ніби їх не існує. Але як бути з дітьми? Як відповідати на усі ці запитання?

Мабуть, найкраще говорити дітям те, у що ми віримо самі. Але говорити «по-дитячому» — через яскраві образи та історії. Книжки, вистави чи мультфільми могли б у цьому дуже допомогти батькам, але дитячих історій на такі «незручні» теми — небагато.
Нещодавно на поличках українських книгарень з’явилася книжка Наталки Малетич «Іль. Казка про народження». Казка, у якій авторці вдалося простими словами та ніжними образами заговорити з дітьми на ці складні теми.

Іль — малесенький, ще ненароджений хлопчик. Він живе у Небесному саду, зранку вмивається росою, має крила і може літати. А ще може кататися, наче серфінгіст, на яблуневій пелюстці. Ілю дуже подобається безтурботне життя в Небесному саду, але незабаром він має йти на Землю. У школі підготовки до земного життя дітям розповідають про усе, що їх очікує в майбутньому. Та Іль не дуже любить ходити до школи. Він радо залишився б тут, у Небесному саду, земне життя його зовсім не приваблює. Хто знає, як воно там, на Землі. До того ж Іль знайомий з ангеликом Паулем, який пожив на Землі зовсім недовго, бо через кволе тіло помер ще дитиною.

Чи вдалося Ілю стати лікарем, чи, може, він змінив своє покликання? Чи зумів він знайти на Землі Наю — дівчинку, із якою познайомився ще у Небесному саду? Усі ці запитання дозволяють читачу фантазувати і вигадувати, що було далі.=

Мабуть, на цьому місці в книжці більшість батьків зупиниться і подумає: чи справді варто читати казку про Іля дитині, чи не налякає це її? Так само зупинилася і я. Та авторка книжки дуже ніжно і обережно проводить дітей крізь усі страхи та запитання. «Це страшно — народитися? Чому Пауль так швидко повернувся? А смерть — страшна?» — питає малий Іль архангела, учителя Небесної школи. Виявляється, і народження, і смерть — зовсім нестрашні, це просто перехід до іншого життя. А на Землі у всіх нас є покликання — якась добра і важлива справа, яку ми маємо виконати. У Пауля було завдання: навчити своїх батьків беззастережної любові та чуйності, і йому вдалося його виконати.
Після розмови з архангелом Іль обирає покликання для себе — стати лікарем і лікувати дітей на Землі, щоби вони могли довго жити та не сумували б за своїми батьками у Небесному саду. Крім того Ілю дуже хочеться побачити на Землі сніг — білі холодні квіточки, які сиплються з неба.

дитячі книжки для родин при надії, звідки беруться діти, що таке смерть, народження, дитячі книжки, християнські книжки, вагітність, книжка про дітей, виховання, незручгі запитання

На маленькому човнику Водоспадом народження Іль пливе на Землю. Але це ще не народження. Перш ніж народитися, дитина має прожити дев’ять місяців у маминому животі, щоби отримати там нове тіло. У книжці досить детально розповідається про цей час у житті Іля — спочатку він виглядає як ягода шовковиці, далі як пуголовок і вже потім як маленький хлопчик. Інколи Ілю весело хлюпатися у своїй хатинці-акваріумі, інколи — трохи самотньо. Але він вже чує голоси своїх рідних: мами, тата та сестрички. Вони люблять його і чекають на нього.

В останньому розділі книжки Іль народжується. Батьки здогадуються назвати його Ільком, а за вікном у цей час летить з неба білий-білий сніг.
Здається, що пастельні ілюстрації додають книжці про Іля ще більше світла та «невагомості». Малюнки лише супроводжують розповідь та створюють відповідний настрій, у них немає деталей, які можна довго розглядати.
У книжці «Іль. Казка про народження»  ніби немає закінчення. Чи вдалося Ілю стати лікарем, чи, може, він змінив своє покликання? Чи зумів він знайти на Землі Наю — дівчинку, із якою познайомився ще у Небесному саду? Усі ці запитання дозволяють читачу фантазувати і вигадувати, що було далі.

Мабуть, розмови про те, звідки ми приходимо у цей світ і куди з нього йдемо — складні ще й тим, що у всіх нас різні уявлення про це.

Дочитавши з дітьми казку про Іля, я згадала ще одну дуже красиву історію, яку ми нещодавно дивилися з дітьми. Це була вистава «Хто розбудить сонце» від київського театру маріонеток. У ній розповідалося про двох сніговиків, які пішли шукати сонце. Сніговики хотіли попросити сонце не виходити на небо, щоби зима тривала довго і вони не розтанули. Дорогою до сонця снігові друзі познайомилися з білочкою, їжаком і зайцем. Вони з’ясували, що дехто дуже чекає тепла і сонця, намагалися допомогти або якось потішити усіх звіряток. Врешті-решт сніговики зрозуміли, що сонце просто необхідне світу. Звичайно, коли настала весна, сніговики розтанули, та на їхньому місці з’явився чудовий ніжний підсніжник.

дитячі книжки для родин при надії, звідки беруться діти, що таке смерть, народження, дитячі книжки, християнські книжки, вагітність, книжка про дітей, виховання, незручгі запитання

Мабуть, розмови про те, звідки ми приходимо у цей світ і куди з нього йдемо — складні ще й тим, що у всіх нас різні уявлення про це. Та навряд чи дітям, які тільки починають відкривати світ і задавати свої перші складні запитання, потрібні точні та детально обґрунтовані відповіді на них. Думаю, що їм потрібне інше — якась оптимістична «опора», віра у те, що нічого у цьому світі не зникає безслідно. Важливо, щоби ми були готові розмовляти з дітьми на такі глибокі теми і знаходили потрібні слова. Близька до християнського світогляду казка про Іля та дуже метафорична історія про сніговиків, у якій кожен може побачити щось своє, — можливо, це саме ті розповіді, які допоможуть батькам у таких розмовах.


Наталка Малетич Іль. Казка про народження / Малетич Наталка ; іл. Гринюк Ольга. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 48 с.

вагітність дитячі книжки про смерть книжки-картинки незручні запитання родина страх що читати дітям