У світі Тиші панує темрява, містичний туман повний монстрів і божественні владні втілення планет Сонячної системи. Молода журналістка Адель ризикує своєю головою, щоб зібрати матеріал про Тишу для статті, яка має витягти її з братом з бідності. Натомість, вона опиняється в центрі боротьби за владу. Дороги до спокійного звичайного життя, здається, вже немає.
Teenside / Teen Review
8 Жовтня 2021
449
Кістки та зоряний пил: голоси у світі Тиші
Катерина Кіщинська
учасниця підліткової редакції TeenSide

День має все менше й менше годин, а школа все більше й більше навантаження. З осінньої погоди всередині виростає бажання забратися в гніздо з ковдри й зануритися у велику захопливу книжку. Серед українських новинок кандидатом може бути книжка Nebo Booklab Publishing «Кістки та зоряний пил», яка допоможе забути, що завтра вставати о сьомій. Тут Земля повна темряви, астрономічної естетики й могутніх божеств.

«Кістки та зоряний пил» є першою книжкою в серії молодої української письменниці Редгрейн Лебовскі. Історія відбувається у фантастичному світі Тиші. Тисячі років тому серед людей почали з’являтися Інкарнати — втілення планет Сонячної системи, безсмертні могутні створіння, що згодом почали правити на чолі з Інкарнатом зірки Сонця. А потім у світ прийшла Тиша — густий нічний туман у якому ховаються смертельно небезпечні монстри. Молода журналістка Адель Фейбер разом із братом виходить у Тишу під час комендантської години, щоби зібрати матеріал для успішної статті, яка допоможе вибратися зі злиднів. Але Адель натикається не тільки на монстра, але й на групу елітних солдат із Клубу Пекельних Джентельменів.

Замість того щоб облишити небезпечну ситуацію, Адель вирішує проникнути до їхньої організації й дізнатися правду про природу Тиші.

Сюжет рухається доволі швидко. Починаємо з рідного містечка Адель, а закінчуємо в самому серці цього світу, де сховані його таємниці. Проте не складається відчуття, що Лебовскі спішить. У кожній локації ми проводимо достатньо часу, щоби відчути її атмосферу, а тим часом персонажі продовжують активно рухатися кожен у сторону своєї мети, взаємодіяти один з одним, розвивати стосунки й навички.

Адель має сильний характер, зумовлений бідним дитинством сироти під час нашестя монстрів, жагу до знань, любов до своєї роботи і брата. Її мета поволі трансформується впродовж історії, бо Адель стає важливим елементом у грі могутніх чоловіків. При цьому вона не відволікається на симпатії ані до цих чоловіків, ані до її тимчасових побратимів Джентельменів. По-перше, у хаосі постійних загадок і сюжетних поворотів, вона надто занята, а по-друге, Лебовскі не виставляє їхню увагу до Адель як романтичну зацікавленість.

Їхні дії і слова є прорахованими ходами, кожний із яких Адель має аналізувати, щоби вижити.

Ці стосунки, боротьба персонажки за владу та автономію, проявляються не тільки в розмовах і битвах, але ще й через контроль над її тілом та його виглядом. Ворогуючі Інкарнати своїм дотиком змінюють її зовнішність під свої смаки, намагаються таким чином схилити її на свій бік і присвоїти.

Інкарнат Сонця справді моторошний. Не можна заперечити, не можна вбити, не можна встановити справжній емоційний зв’язок. Творець Тиші, інший антогоніст до Адель, трохи програє на його фоні, бо має багато надмірно драматичних монологів, що черпають натхнення з найтеатральніших зразків YA літератури. Складається враження, що деякі дії він робить просто для шоу. Інші персонажі відповідають логіці історії. Брат Адель виконує функції брата й однієї з її вразливих точок. Пекельні Джентельмени поводяться геть не по-джентельменськи й безліч разів б’ють по пиці один одного й Адель. Вони підпадають під однотипні образи, але загальна групова динаміка працює, віриш, що вони знають один одного довго.

Радує також, що за сюжетом ці хлопці прибули з різних куточків світу, вони не всі білі.

Світ Тиші та Інкарнатів розгортається в амбітних масштабах. Та все ж Лебовскі іноді грішить ніяковою подачею експозиції. У деяких місцях одна й та ж інформація повторюється кілька разів, наче є страх, що читач не зрозумів із першого разу. В інших персонажі говорять один одному інформацію, яку вони знають. Наприклад, коли колега Аделі з журналу починає повністю переповідати статтю закону, з якою всі інші, окрім читача, добре знайомі.
Також з’являються недоречні три крапки, багаточисленні синоніми до імен персонажів і логічні недопрацювання. Як-от, коли Адель намагається видати себе за хлопця, вона замотує груди бинтом. Вона носить його впродовж кількох місяців у таборі, напевне під час сильних фізичних тренувань і під час сну, бо спить у кімнаті з іншими хлопцями. Таке постійне замотування спричинило б в Адель серйозні проблеми зі здоров’ям. Зараз подібну функцію виконує біндер. Для авторів, які хочуть включити такий елемент перевдягання, краще вигадати у своєму світі еквівалент біндера або еквівалент людям, у яких будуть міцніші ребра й дихальні система.

«Кістки та зоряний пил» не лише про боротьбу за владу.

В основі книжки проглядається тема знання. Не «тягніться до знань дітки», а імовірніше: що дає нам інформація? Хто вирішує, хто й що має знати? Захищати — це приховувати знання чи давати їх? У світі Тиші, чим нижче ти за класом, тим менше ти знаєш. З іншого боку, знання мають свою ціну.

«Кістки та зоряний пил» Лебовскі не одразу видали книжкою. Колись, напевно близько 2014–2016 рр., це була історія на популярній для фанфіків і оригінальних робіт платформі Wattpad, користувачами якої є переважно підлітки.

Видання 2021 року дало історії нове життя, особливо завдяки неймовірному оформленню.

Роботи Антоніни Миколенко та Олексія Щербака, обкладинка та великі кольорові ілюстрації чудово вхопили настрій і естетику книжки. «Кістки та зоряний пил» слід читати любителям зоряного неба, тим, хто любить історії про зраду та жорстокі ігри, та тим, хто хоче подивитися, що відбувається з інтренет-історією, коли вона переходить на наступний рівень.

teenlit young adult Кістки та зоряний пил підліткова книжка Редгрейн Лебовскі серія Тиша українська книжка фантастика фентезі