Міфи Стародавньої Греції, Індії та біблійні історії для дітей, які допоможуть краще розуміти сучасну культуру.
Про читання / Рецензія
14 Червня 2019
16604
Легендарні книжки: міфи та біблійні історії для дітей
Міра Київська
головна редакторка
міфи, легенди, казки, грецькі боги, Олімп, Зевс, Біблія для дітей, Ґжеґож Касдепке, урбіно, книголав, веселка, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяча біблія, що читати дітям, одін, тор, ніл ґейман, скандинавські міфи, раґнарьок, локі

Мануела Адреані, «Боги та богині давньогрецької міфології»©

У світі повно книжок, які мають на меті допомогти дитині краще розуміти світ  який він був, яким є і яким може бути. Так, аби дізнатися, чому сяють зорі й куди зникає сонце вночі, можна почитати науково-популярні видання з астрономії та фізики, наприклад, енциклопедію «Професор Астрокіт і неосяжний космос» або серію книжок Люсі та Стівена Гокінґів. Комікси про пригоди Джеронімо Стілтона стануть чудовим стартом вивчення всесвітньої історії, а книжка Едріана Дінгла «Як створити Всесвіт із 92 хімічних елементів» зробить легкими та захопливими перші кроки у дослідженні речовин та різноманітних мікропроцесів.

Утім, знання про світ не обмежують науковими. Уся наша культура і разом із нею наші світогляди наскрізь пронизані різноманітними архетипами, образами, мотивами та сюжетами. Якими? Сподіваюся, що відповідь на це запитання діти та їхні батьки зможуть знайти у книжках із сьогоднішньої добірки — незвичної, але надзвичайно цікавої та симпатичної.

міфи, легенди, казки, грецькі боги, Олімп, Зевс, Біблія для дітей, Ґжеґож Касдепке, урбіно, книголав, веселка, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяча біблія, що читати дітям, одін, тор, ніл ґейман, скандинавські міфи, раґнарьок, локі

Міфи для дітей, Ґжеґож Касдепке

Оскільки колискою європейської культури є Еллада, свою добірку почну зі знайомства з Геєю, Зевсом, Афіною та іншими мешканцями й сусідами Олімпу. І хоча однією з найулюбленіших книжок мого дитинства були перекази Миколи Куна, сьогоднішнім фаворитом у цій добірці стає видання «Міфи для дітей» польського письменника Ґжеґожа Касдепке, переклад якого з’явився у видавництві «Урбіно» у 2016 році.
До книжки увійшли двадцять переказів найпопулярніших міфів Стародавньої Греції, зокрема історії про Зевса, Прометея, Пандору, Пігмаліона, Гермеса, Ікара, Пана, Європу, Мідаса, Посейдона, Сізіфа, Тантала тощо. Читати ці історії можна у будь-якому порядку, адже кожна є повноцінним оповіданням.

Перше, що привертає увагу до книжки, – стиль оповіді та мова Касдепке, завдяки яким видання неабияк виграє решті збірок грецьких міфів, які з’являлися в Україні протягом останніх років. Автору вдалося не тільки цікаво переповісти героїчні сюжети, але й розповісти про усі карколомні, фантастичні та часом занадто жорстокі події смішно, дотепно та зрозуміло сучасним дітям.

Та поки що Зевс мало чим відрізняється від решти дітлахів. Пісяє в штани, щовечора сперечається, бо не хоче спати, нишпорить у пошуках солодкого.

Ще одним беззаперечним плюсом книжки є ілюстрації, які гармоніюють із текстом та додають історіям жартівливості. Зображені на малюнках Єви Поклєвської-Козелло боги, чудовиська та інші фантастичні створіння виглядають кумедно, тому, гортаючи сторінки книжки, стриматися від сміху доволі важко навіть дорослим читачам.


Ґжеґож Касдепке Міфи для дітей : 20 найпопулярніших грецьких міфів : для молодшого та середнього шкільного віку / текст Ґжеґожа Касдепке; ілюстрації Єви Поклєвської-Козелло / [переклад з пол. Божени Антоняк]. –  Львів : Урбіно, 2016.

міфи, легенди, казки, грецькі боги, Олімп, Зевс, Біблія для дітей, Ґжеґож Касдепке, урбіно, книголав, веселка, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяча біблія, що читати дітям, одін, тор, ніл ґейман, скандинавські міфи, раґнарьок, локі

Біблійні історії для дітей, Георгій Коваленко

Дуже символічно збірка біблійних оповідань Георгія Коваленка містить тридцять три тексти, що розповідають читачам історії зі Старого та Нового Заповітів – від створення Землі до створення Церкви, від злого Бога до доброго, від покарань до милості, любові й прощення.
Цілком очевидно, що на відміну від Ґжеґожа Касдепке, який повсякчас жартує та сміється з героїв та разом із ними, протоієрей Георгій Коваленко залишається серйозним. Дещо згладжують цю серйозність ніжні ілюстрації Юлії Пилипчатіною: з усміхненими Адамом та Євою, милим Ісусом, щасливими пророками та деревом пізнання, страшенно схожим із Войовничою Вербою з «Гаррі Поттера».

І створив Господь Бог людину. І вдихнув у неї життя. І стала людина душею живою. І дав Бог людині ім’я, що означає «син землі».

Стиль оповіді у Біблійних історіях нагадує проповідницький (а отже, передбачає повчальність). Тут і своєрідне «нанизування» речень, й інверсійний порядок слів, і неповні речення, і невеличкі висновки-роз’яснення наприкінці багатьох розповідей, у яких Георгій Коваленко коротко розповідає про те, що в тій чи іншій історії було найголовнішим. Якщо ж говорити про саму мову, то вона, швидше за все, буде цілком зрозумілою дітям. Тим більше, що усі незнайомі поняття у тексті одразу ж пояснюються.
Загалом, автор “Біблійних історій для дітей” торкається чи не усіх основних для християнської віри та релігії понять та явищ, завдяки чому батькам буде значно легше пояснити своїм дітям, навіщо святкується Різдво та Великдень, що таке манна небесна, хто такий Христос, Марія, апостоли тощо.


Георгій Коваленко Біблійні історії для дітей  / текст Георгія Коваленка ; ілюстрації Юлії Пилипчатіної. – Київ: Книголав, 2016.

міфи, легенди, казки, грецькі боги, Олімп, Зевс, Біблія для дітей, Ґжеґож Касдепке, урбіно, книголав, веселка, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяча біблія, що читати дітям, одін, тор, ніл ґейман, скандинавські міфи, раґнарьок, локі

Скандинавська міфологія, Ніл Ґейман

«Скандинавська міфологія» новинка не тільки на ринку української перекладної літератури, адже книжка з’явилася друком лише навесні 2017 року. Втім, це не завадило їй майже одразу ж стати одним із світових бестселерів – така вже доля майже у всього, що пише Ніл Ґейман. І це не дивно, адже в інтерпретаціях одного з найкращих фантастів сучасності навіть знамениті міфи про Одіна, Локі, Тора та інших скандинавських богів, які, до речі, дійшли до нас лише у різноманітних переказах, зберігають особливий драматизм середньовічних текстів і водночас грають новими фарбами та відтінками, що їх частково ніби запозичили з супергеройських коміксів та графічних романів.

Ґейман, який планував і писав цю книжку доволі довго, який обожнював скандинавську міфологію з дитинства, майстерно вибудовує з легендарних сюжетів свої історії та створює настільки харизматичних і об’ємних персонажів, що хочеться не просто захоплюватися ними або ж ненавидіти їх, але й співпереживати та співчувати їм. І якщо перші сторінки для читача не підготовленого, тобто ще не знайомого з історією створення світу, його географією та мешканцями (асами, ванами, велетнями тощо), можуть датися дещо важкувато, то після розповіді про Одінове око, вірніше про його відсутність, зупинитися буде важко і підліткам, і дорослим.


Ніл Ґейман Скандинавська міфологія  / текст Ніла Ґеймана / [переклад з англ. Максима Бакалова]. – Київ: КМ-Букс, 2017.

Новинки Книжкового Арсеналу 2018: найцікавіші перекладені книжки для дітей, книжковий арсенал, що читати, дитячі книжки, книжкові новинки, література для дітей,казки,класика дитліту, що купити,дитячі видання,найкращі книжки для дітей,міфи,легенди,ідіоми,підліткові книжки

Боги та богині давньогрецької міфології, Франчіа Джиада

І знову Зевс, Гера, Посейдон, Дематра, Афіна, Арес, Афродіта, Гефест, Гермес, Гермес, Артеміда, Аполлон, Діоніс… Колись давно вони правили світом з вершини Олімпу, а зараз… Зараз про них згадують не так часто, але, на щастя, поволі нещільні ряди «легендарних» дитячих книжок поповнюються. З-поміж останніх новинок уваги заслуговує італійське ілюстроване видання «Боги та богині давньогрецької міфології», що розповідає про кожного та кожну з вищезгаданої Олімпійської дюжини.
На відміну від збірки Ґжеґожа Касдепке «Міфи для дітей», «Боги та богині давньогрецької міфології» не стільки розважають читачів дотепними історіями і жартами, скільки намагаються захопити легендарною патетикою. Що, насправді, не дивно, адже книжку створили в Італії, у культурі якої давньогрецькі боги та богині відіграли значну роль. Тексти для книжки написала Франчіа Джиада, малюнки створила Мануела Адреані — й обом вдалося не лише чудово передати той самий античний дух, але й наблизити богів до дітей, показати їхні характерні людські риси, зробити зрозумілими та водночас цікавими — аж ніяк не гіршими від сучасних популярних супергероїв (а у чомусь навіть значно кращими).


Франчіа Джиада Боги та богині давньогрецької міфології / текст Джиади Франчіа, ілюстрації Мануели Адреані / пер. з іт. Я. Хоменко.  – Київ: Nebo Booklab Publishing, 2018. – 80 с.

Жінки з легенд і міфів: 50 богинь, які надихають, міфи, легенди, казки, грецькі богині, Ран, Афіна, книжки для дітей, Енн Шен, віват, міфологія дітям, легенди, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяче читання, що читати дітям, русалки, фантастичні створіння, скандинавська міфологія, єгипетська міфологія, міфи та легенди полінезії та африки, чарівні жінки

Жінки з легенд і міфів, Енн Шен

6+

Ще одна легендарна книжка, здатна не лише захопити фантастичними сюжетами та зачарувати красивими малюнками, але й надихнути, побачила світ у видавництві «Віват». Під обкладинкою написаної та намальованої Енн Шен книжки «Жінки з легенд і міфів» на маленьких і великих читачів чекають історії аж 50 богинь із найбільших і найвідоміших пантеонів світу. Історії, що розповідають про їхню хоробрість, жертовність, самовираження, силу та нагадують нам про те, що ми повинні цінувати в житті.  Авторка  яскраво зображує їх із притаманними символами, одягом і прикрасами, розповідає про їхнє походження. Окремо зазначає, коли саме варто звертатися до богинь, аби вони допомогли у повсякденному житті, наснажили силою та відвагою, подарували своє благословення.
Загалом, видання нагадую таку собі особливу міфологічну енциклопедію — структуровану, логічну та, ніде правди діти, дуже і дуже симпатичну. Чудотворна Ісіда, прекрасна Ран, мудра Афіна, красномовна Бентен, милосердна Ґуаньїнь, таємнича Геката, дивовижна Іш-Чел, могутня Адіті й амбітна Пеле… Усім цим та іншим богиням авторка присвячує цілу розгортку,  на якій, крім ілюстрації, можна знайти щось на кшталт біографії, країну походження та, як уже згадувалося, ситуацію, за яких варто до неї звертатися. Відповідно до цих дивовижних божественних функцій богинь, сама книжка має поділ на п’ять розділів: творчість і прояв сили, кохання, сила, захист і відродження.
Та найцікавішим, як на мене, у виданні є насамперед те, що усі ці богині і справді здатні надихати читачів, переконуючи їх у тому, що жінки також можуть бути сильними, активними, могутніми та самостійними супергероїнями.


Енн Шен Жінки з легенд і міфів. 50 богинь, які надихають / текст та ілюстрації Енн Шен / перекл. з англ. Олена Ларікова. — Харків: Віват, 2019. — 128 c.

міфи, легенди, казки, грецькі боги, Олімп, Зевс, Біблія для дітей, Ґжеґож Касдепке, урбіно, книголав, веселка, індійські міфи, легенди й перекази для дітей, дитяча біблія, що читати дітям, одін, тор, ніл ґейман, скандинавські міфи, раґнарьок, локі

Міфи Давньої Індії, Степан Наливайко

Чи не найбільше вперше видані в далекому 1992 році «Міфи Давньої Індії» нагадують збірник фантастичних оповідань, що розповідають про героїв, епічні битви, мудреців, хитрості та вічне кохання. От тільки замість звичних для сучасних українських читачів лицарів та принцес маємо тут Раму з Сітою, замість могутніх чаклунів – індуїстських богів, а замість коронованих європейських королів – царів із сережками у вухах та невимовними іменами.

Був колись на землі могутній цар, якого звали Трішанку. Запишавшись своєю силою та славою, він задумав дорівнятися до богів, ще живим піднестися на небо й порозкошувати там.

Попри чимало паралелей, що їх можна знайти між давньогрецькими, біблійними та давньоіндійськими історіями, збірка міфів Давньої Індії істотно відрізняється від згаданих вище видань. По-перше, автор переказів у цій збірці не жартує, не повчає, а лишається майже непомітним – він просто розповідає двадцять одну історію про те, що відбувається у світі, коли в ньому панують Індра, Брахма, Крішну, Гаруда, Ганеша та компанія. По-друге, на відміну від попередниць, книжка не містить ключових міфів про творення світу й створення людей. Загалом, побачити логіку, яка керувала упорядником, доволі важко, адже послідовність і зв’язок між текстами майже відсутні, а історії героїв міфів – богів індуїстського пантеону, царів та відважних воїнів – залишаються ніби неповними. Читачам не пояснено, звідки узявся Ідра, хто такий Брахма тощо. Однак, це лише спонукає до подальшого дослідження індійських міфів. Натомість єдиним, що може справді завадити читачам насолоджуватися текстами й захопливими сюжетами, є лише те, що знайти книжку можна хіба в бібліотеці.


Міфи Давньої Індії : для старшого шкільного віку / передмова й упоряд. Степана Наливайко / переказ із гінді Степана Наливайко; ілюстрації Миколи Пшінки. – 2-е вид. –  Київ : Веселка, 2001.

"КМ-Букс" Біблія видавництво "Веселка" видавництво "Урбіно" Книголав міфи та легенди Ніл Ґейман релігія Ґжеґож Касдепке