Уже починається пора літніх таборів! Для юних письменників та письменниць, що у захваті від літератури так само як і ми, є  можливість поїхати з табором однодумців у гори. Та не тільки подихати свіжим повітрям і помилуватися краєвидами, а і поспілкуватися та повчитися у справжніх сучасних письменників!
Про читання / Контекст
8 Червня 2021
2885
LITOSVITA: літературний табір у Карпатах
Антипенко Влада
учасниця підліткової редакції TeenSide

літній табір, летний лагерь, літературний табір, литературный лагерь, письменницькі курси, писательские курсы, літературні курси, литературные курсы, літературна школа, литературная школа, письменницька школа, писательская школа, курс письменницької майстерності, курс писательского мастерства

LITOSVITA — освітня платформа, що просуває літературу та писемну майстерність в Україні з 2012 року. Онлайн курси, офлайн зустрічі, багато талановитих лекторів, а літом ще і табори! Літературний підлітковий табір — це місце, де підлітки зможуть провести 10 днів у горах, розважаючись, відпочиваючи з однолітками, а також спілкуючись із сучасними авторами та практикуючи навички письма. 

Цього року літературний табір відбудеться у Карпатах і підлітки матимуть змогу поспілкуватися з крутими українськими авторами — Володимиром Арєнєвим, Наталією Щербою, Світланою Тараторіною. 

Щоби дізнатися усе-усе, ми поспілкувалися з Світланою Приваловою — програмною директоркою LITOSVITA, експерткою УКФ, медіатренеркою, кандидаткою наук із соціальних комунікацій, а у минулому — головною редакторкою артвидавництва Nebo BookLab Publishing! 

літній табір, летний лагерь, літературний табір, литературный лагерь, письменницькі курси, писательские курсы, літературні курси, литературные курсы, літературна школа, литературная школа, письменницька школа, писательская школа, курс письменницької майстерності, курс писательского мастерства

Як спала на думку ідея об’єднати підлітків навколо літературної творчості?

Для LITOSVITA —- це був логічний крок, оскільки наша школа сучасної  літературної індустрії та комунікацій починала працювати з дорослою аудиторією ще у 2009 році. Саме тоді відбулася перша Літня літературна школа в Карпатах. 

саме підлітки найцікавіший вік із точки зору пошуку творчих шляхів реалізації себе, адже молода людина стоїть перед вибором, куди їй рухатися далі.

Відповідно рано чи пізно до організації приходить усвідомлення, що гуртувати навколо літератури можна різні вікові категорії. Тим паче саме підлітки найцікавіший вік із точки зору пошуку творчих шляхів реалізації себе, адже молода людина стоїть перед вибором, куди їй рухатися далі. Підліткові школи LITOSVITA почала організовувати з 2014 року. Вони проводились у Пущі Водиці, Карпатах, а також в онлайн-форматі, коли стався карантин.Це був щоразу неймовірно цікавий досвід. І от нарешті повертаємо формат карпатських канікул, чим дуже втішені.

Що по закінченню табору отримують підлітки? 

Учасники отримують першочергово розуміння того, що література — це світ творчої й професійної реалізації. Одна справа бачити імена авторів на книжкових обкладинках, інша справа, що твоєю лекторкою занять є легендарна авторка “Часодіїв” Наталія Щерба, яка відкриє багатьом підліткам світ сучасної літератури. 

Це все відбувається серед дружньої спільноти, бо всі підлітки сходяться на тому, що книги, читання, творчість — це my superpower.

З практичних навичок протягом Літшколи учасники отримують інструменти письма, якими можна користуватися під час повсякденної роботи з текстами або пишучи художні твори. Це вміння конструювати сюжет, створювати героїв та персонажів, наділяти їх живою мовою, передбачати інтригу для читача у своїй історії. Це все відбувається серед дружньої спільноти, бо всі підлітки сходяться на тому, що книги, читання, творчість — це my superpower.

Після Літшколи учасники завжди починають дружити на роки й це важливий  здобуток будь-якого неформального навчання. А якщо говорити про документи, то вони отримують сертифікат про проходження школи та кількість прослуханих годин. 

Це буде схоже на звичайний літній табір? Які колективні або індивідуальні заняття будуть протягом дня?

Це схоже на незвичайний літній табір. Неодноразово на кінцевому колі після Літшколі учасники говорили дослівно:

Я думала, це звичайний літній табір! А тепер не хочу звідси їхати!

Щодня маємо дуже насичену програму: ранкову йогу, заняття, час біля басейну, вихід для виконання практичних вправ на полонину, до скель чи річки, вечірні літературні читання чи книжкові клуби, кіновечори чи тематичні вечірки. Лектори та куратори постійно працюють з учасниками і в колективному, і в індивідуальному форматі. Співдія тут не визначається чітко відведеним аудиторним часом. 

літній табір, летний лагерь, літературний табір, литературный лагерь, письменницькі курси, писательские курсы, літературні курси, литературные курсы, літературна школа, литературная школа, письменницька школа, писательская школа, курс письменницької майстерності, курс писательского мастерства

А якщо їдеш один/одна? Багатьом страшно не знайти собі сусідку чи друзів. Що робити?

Їхати самому — це мати додатковий шанс знайти собі ще більше друзів. При першій зустрічі учасників на київському вокзалі (звідки починається наша пригода) ми стаємо однією компанією, сім’єю, командою, де є тільки свої. Для цього достатньо лише один раз подивитись одне одному в очі. Випадкові сусіди, зазвичай, стають друзями на Літшколі, тим паче команда завжди дуже уважна до цих дрібниць комунікації. Тому вихід один — бути впевненим, що тут на тебе чекає відкриття.  

Якщо не вмієш писати, але хоче навчитися, варто їхати?

Однозначно варто! Участь у Літшколі передбачає лише ваше зацікавлення та бажання вчитись і дружити. Навіть якщо учасник не вміє писати, тобто думає, що не вміє, я б рекомендувала спробувати.

Заняття будуть корисними будь-якому підлітку, адже вміння писати — це обов’язкова навичка кожної людини, в якому б месенджері вона не спілкувалася.

Навіть якщо це бажання виникло раптово і підліток не має за спиною списаних чернеток із творами — це якраз гарна підстава почати писати. Заняття будуть корисними будь-якому підлітку, адже вміння писати — це обов’язкова навичка кожної людини, в якому б месенджері вона не спілкувалася. 

А якщо вже вмієш писати, чи буде корисна ваша школа?

Серед наших учасників є такі, які мають свої прозові тексти чи поезію, друкувались в альманахах чи перемагали в літературних конкурсах. Для них навчання стає «підвищенням кваліфікації», а літературні вечори, де вони читають свої тексти — першим серйозним досвідом прозвучати для публіки й отримати відвертий фідбек та підтримку творчості.

Важлива частина літератури — редагування. Чи приділяєте ви цьому аспекту увагу?

У програмі школи намагаємось концентровано поєднати всі складники роботи автора над рукописом, відповідно, етап редагування є частиною нашого фокусу. В останні дні, коли учасники працюють над інструментами індивідуального стилю і вправами, які його розвивають, ми обов’язково даємо алгоритм, як автор себе може саморедагувати, розповідаємо, які техніки використовують письменники, хто такі бета-рідери, як працює з текстом редактор на фрілансі чи редактор видавництва. Потім усі ці фішки й навички учасники зможуть використовувати, створюючи текст самостійно.

Ми знаємо, що заплановані зустрічі та майстеркласи з творчими особистостями, яких саме авторів ви запросили?

Цього року нашими гостями стануть відомі українські письменниці Наталія Щерба та Світлана Тараторіна, а також письменник-фантаст Володимир Арєнєв. Учасники матимуть змогу не лише почути їх під час занять занять і майстеркласів, а й поспілкуватися у неформальній атмосфері. 

Як працюватимусть з учасниками автори? 

Спочатку лектори читатимуть лекції з теорією. А після лекції учасники отримуватимуть завдання, які матимуть змогу виконувати потім впродовж дня, під час практичних занять.

Це можливість поцікавиться, чи є оригінальним твій задум, чи достатньо в сюжеті персонажів, що не вистачає головному героєві. 

Автори при цьому допомагатимуть їм своєю консультацією, професійною порадою. Це можливість поцікавиться, чи є оригінальним твій задум, чи достатньо в сюжеті персонажів, що не вистачає головному героєві. 

Чи можна буде ознайомитися з творами учасників?

З творами учасників можна буде ознайомитись в Альманаху Підліткової літературної школи в Карпатах, який вийде після Літшколи та буде презентований в Києві, восени. 

Де можна буде придбати книжку з творами?

Книжка з творами учасників буде в лімітованому накладі, відповідно вона не буде продаватися. Кожен отримає свої авторські примірники. Limited Edition, якщо коротко.

Коли дедлайн подачі заявки?

Долучитися до учасників Літшколи  можна поки ще є місця, а їх залишилося небагато. Для цього треба зайти на сайт і зареєструватися.

літній табір, летний лагерь, літературний табір, литературный лагерь, письменницькі курси, писательские курсы, літературні курси, литературные курсы, літературна школа, литературная школа, письменницька школа, писательская школа, курс письменницької майстерності, курс писательского мастерства

Отже, варто їхати! Літо — це можливість отримати  важливі навички поза школою, знайти нових друзів та відірватися на повну. А LITOSVITA пропонує стати ще й письменниками з виданим примірником власних творів. Гори, друзі, відомі автори, ви та ваші літературні задуми — що може бути ліпше ніж таке поєднання приємного з цікавим? 

litosvita курси літературна школа навчання письмо розваги розвиток дитини табір