Love Story: літературні критики і дитяча література

Love StoryНещодавно ми зацікавилися, крім дослідження дитячої літератури, яка вабить нас уже давно, самими критиками і критикинями дитліту. Тоді ж і переклали коротке есе Марії Ніколаєвої про 7 речей, які не роблять із людини дослідника дитячої літератури. Сьогодні ми вирішили розпитати кількох українських дослідниць, яким був їхній шлях до вивчення книжок для дітей і підлітків.

оля купріян, барабука, валентина вздульська, казкарка, літературні критики, дитячі письменники, оксана лущевська

Валентина Вздульська
Літературний критик, оглядач, співзасновниця сайту про сучасну дитячу літературу “Казкарка”; письменниця

У дитинстві я читала переважно дорослу фантастику і пригодницькі романи. Дитліт радянського зразка, панівного і в 90-х, мене не надихав. Навпаки, він був об’єктом для знущання через свій сентименталізм, ідеалізм або, в окремих випадках, справжній кретинізм. Принаймні, так я його тоді сприймала. Виняток робився для обожнюваних народних казок різних народів світу. В універі я відкрила для себе дитліт англійського зразка — Френсіс Бернет, Толкієна, Елінор Фарджон та ін. Це були, звісно, кросовери, але вони відкрили масив літератури, несхожої на «печальку» з читанок і районної бібліотеки. І я закохалася. Знаменита західна класика була лише першим кроком. Тепер я цікавлюся переважно новинками. Сучасна дитяча література світу — це величезний всесвіт, в якому є книжки на будь-який колір і смак.

оля купріян, барабука, валентина вздульська, казкарка, літературні критики, дитячі письменники, оксана лущевська

Ольга Купріян
Літературний критик, авторка блогу «Читацькі нотатки Христі Нечитайко», заступниця головної редакторки порталу «Барабука»

Отож, про те, як я зацікавилася дитячою літературою. Почалося все, певне, з того, що один редактор одного поважного видання хитро підсунув мені тоді ще першу й ніким особливо не хвалену книжку Володимира Рутківського про джур козака Швайки. Мабуть, я була наймолодша серед авторів, бо він мені так авторитетно сказав: «Ну, вам же таке цікаво, правда?». Я подумала, що правда. Прочитала, потішилася малюнкам Макса Паленка, написала дуже наївну рецензію й відтоді мені час від часу давали читати дитячі книжки – очевидно, як і досі наймолодшій 🙂

Потім усе якось забулося, аж доки я не потрапила працювати у видавництво дитячої літератури й не побачила, як у нас усе з тією літературою переважно печально. Часом я брала додому якісь книжки сучасні читати – не тому, що мені аж так подобалося, а тому, що була втомленим від читання філологом, якому хотілося чогось «простішого» й позитивнішого, ніж французька література ХХ століття. А за рік я вже начиталася сучасною дитячою літературою так, що вже гріх було про неї не думати й не писати. Донині вважаю, що я і дитяча література – це чиста випадковість, але щоб підтримувати себе «в тонусі», регулярно читаю багато новенького, перечитую старе й навіть веду блоґ «Читацькі нотатки Христі Нечитайко». Це такий персонаж, якому, на відміну від мене, можна писати про книжки всілякі дурощі.

оля купріян, барабука, валентина вздульська, казкарка, літературні критики, дитячі письменники, оксана лущевська

Оксана Лущевська
Письменниця, дослідниця дитячої літератури, співзасновниця літературно-мистецького порталу «Захід-Схід» та сайту про сучасну дитячу літературу «Казкарка»

Приблизно в 2008 році я спробувала написати кілька текстів для дітей. Мене дуже підтримала в цих починаннях Зоя Жук. Вона була моїм першим редактором і наставником. Згодом ми, Зоя Жук, Валя Вздульська, Ксенія Сахацька і я, подалися на конкурс «Золотий лелека», і наш рукопис було відзначено. За тим вийшла книжка «Різдвяні повісті». Я тоді жила в місті Піттсбург, а там були університет із програмою з дитліту і бібліотека ім. Дейла Карнегі. Завдяки цьому я мала доступ до якісних дитячих книжок, а також можливість відвідувати різноманітні зустрічі з американськими авторами. З 2010 по 2012 рік навчалася в магістратурі Пенсильванського державного університету (США). Там вивчала славістику та компаративістику, а також дитячу літературу та дитячі студії. Мене вразило, як викладалися студії дитліту, і я вирішила обрати собі таку спеціальність.

Нині я навчаюся в докторантурі Університету Джорджії, де вивчаю дитячу літературу з освітянської позиції. Коли лишається вільний час, то намагаюся використовувати здобутий досвід в навчанні і залучати його як і свої тексти, так і в проекти з видавництвом «Братське». Часом перекладаю українську дитячу літературу англійською мовою, висвітлюю наші новини з дитліту в новинах IBBY й оглядаю книжки для USBBY та Wow. Поза цим ми з Валею Вздульською вже три роки ведемо сайт про сучасну дитячу літературу «Казкарка» і намагаємося висвітлювати кращі зразки дитячих книжок, до яких маємо доступ. У мене так склалося, що професія тісно переплелася з хобі, тому важко знайти кінці в цьому питанні.

Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©