Про знамениту серію диятчих книжок-картинок Тому Унгерера, що розповідають про родину Меллопів, пошуки скарбів, видобуток нафту та інші пригоди.
Про читання / Рецензія
2 Листопада 2016
1969
Меллопи Томі Унгерера: фантастичні відкриття разом із родиною свинок
Наталія Корчинська

Як Меллопи нафту шукали, Як Меллопи за скарбами пірнали, Томі Унгерер, Рабарбар, Наталія Корчинська, що читати дятм, книжки-картинки українською, казки про тварин, ілюстровані книжки, дитяча література

«Гарна історія, — прокоментувала моя бабуся, гортаючи сторінки нової книги, — тільки у ній мало тексту. Дитині буде незрозуміло». Важко переконати пострадянського читача, що дитяча книга може складатись не лише із суцільного тексту, розбавленого деінде ілюстраціями, а й із малюнків, які є цілком самостійним елементом сюжету книги. Мова книжок-картинок є універсальною і відкриває безмежні можливості для розвитку фантазії і емоційної сфери дитини.
Для українського ринку книжки-картинки є поки новинкою, у той час як вище згадана книга про пригоди родини невгамовних свинок вийшла у США майже шістдесят років тому. Її автор – ілюстратор Томі Унгерер в наш час встиг стати класиком дитячої літератури, про що свідчать його чисельні нагороди і музей його творчості у рідному Страсбурзі.

За більш ніж вісімдесят років життя Томі встиг створити сто п’ятдесят книжок. Українські читачі починають знайомство із ранніми творами автора: «Як Меллопи за скарбами пірнали» і «Як Меллопи нафту шукали» із цілої серії пригод сімейства свинок.

Книги бунтаря Томі Унгерера разюче відрізняються від звичних творів для дітей того часу своїм безжальним і досить злим гумором. Тут відразу згадується табличка на митниці в книзі про пошук скарбів, або сцена з співаючими біля багаття свинками в циганських вбраннях з історії про видобуток нафти. Малюнки більше нагадують карикатури: вони виконані у пастельних тонах, а самі зображення часом здаються незавершеними – такий разючий контраст із вимальованими кроликами Беатріс Поттер.

Хтось може розцінити такий розвиток подій як нісенітницю, мені ж здається, що автор дає своєму читачеві ковток свободи для польоту власної фантазії.

Сюжет кожної історії рясніє метушливими діями і абсурдними поворотами. Події першої здаються виключно фантастичними або навіть казковими: свинки знаходять затонулий корабель зі скарбами піратів, зустрічають на морському дні русалку і грізного гігантського восьминога, який, немов Цербер, стереже підступи до кладу. Хтось може розцінити такий розвиток подій як нісенітницю, мені ж здається, що автор дає своєму читачеві ковток свободи для польоту власної фантазії.

Як Меллопи нафту шукали, Як Меллопи за скарбами пірнали, Томі Унгерер, Рабарбар, Наталія Корчинська, що читати дятм, книжки-картинки українською, казки про тварин, ілюстровані книжки, дитяча література

Розгортка з книжки «Як Меллопи за скарбами пірнали».

У другій історії ми навпаки потрапляємо в реальне життя (правда, в світі рожевих свиней, а не людей), де не все так просто, як здається на перший погляд: герої випадково знаходять нафтове родовище, але щоб її видобути, необхідно посидіти в бібліотеці, розібратися з тонкощами процесу (а разом із героями до дослідження залучаються і читачі), побудувати нафтову вежу і… Автор несподівано дістає із рукава крутий сюжетний поворот!
Слід визнати, що гендерні ролі членів сімейства цих охайненьких свинок розподілені дещо несправедливо: відважні тато і хлопці пірнають на дно океану, літають на аероплані, будують нафтову вишку, а мама все куховарить над каструльками. Втім, історії відображають побут родини середини минулого століття, та й солодкий торт мами після насиченого пригодами дня — найкраща нагорода за все. Хоча і не у тортах щастя, і не у шалених скарбах, здається, це нам хоче сказати автор.

Ще одна особливість художньої манери автора: він не дає словесного опису зовнішності і характеру своїх героїв, слова тут замінюють картинки. Маму, тата і сосископодібну собаку ви впізнаєте і без особливих підказок. Але як же визначити, де четверо відважних поросят: Ісидор, Фердинанд, Казимир і Фелікс? Можливо, ви і самі звернули на це увагу, але мені не терпиться поділитися своїм відкриттям: художник для кожного поросяти придумав особливий знак. Хтось зображений завжди зі спини і в підтяжках, а хтось усюди тягає за собою квітку. Так чотирьох братів легко впізнати. А як цікаво стежити за їх витівками від однієї історії до іншої і вгадувати, хто є хто!

Цікавість — це життєво важлива якість. Кращий подарунок, який ви можете зробити своїй дитині — вручити їй збільшувальне скло, за допомогою якого вона з легкістю зможе робити свої власні відкриття

Це один із улюблених прийомів Томі: до своїх малюнків він іноді включає несподівані та незрозумілі з першого погляду деталі. Його читачі мають завжди перебувати насторожі: «Цікавість — це життєво важлива якість. Кращий подарунок, який ви можете зробити своїй дитині — вручити їй збільшувальне скло, за допомогою якого вона з легкістю зможе робити свої власні відкриття». Отож, читаючи і розглядаючи книги Томі Унгерера будьте дуже уважні – на їхніх сторінках вас чекають сюрпризи!

Як Меллопи нафту шукали, Як Меллопи за скарбами пірнали, Томі Унгерер, Рабарбар, Наталія Корчинська, що читати дятм, книжки-картинки українською, казки про тварин, ілюстровані книжки, дитяча література

Наприкінці 2016 року українську серію перекладів поповнила книжка «Як Меллопи Різдво святкували».


Томі Унгерер Як Меллопи за скарбами пірнали / текст та ілюстрації Томі Унгерера / [переклад з англ. Василини Шевадуцької]. — К. : Рабарбар, 2016.

Томі Унгерер Як Меллопи нафту шукали / текст та ілюстрації Томі Унгерера / [переклад з англ. Василини Шевадуцької]. — К. : Рабарбар, 2016.

видавництво "Рабарбар" класика дитліту книжки-картинки Томі Унгерер