Ґру Дале та Свейн Ніхюс: непросто про складне

Ґру Дале (Gro Dahle) – норвезька дитяча письменниця і поетка, номінантка на меморіальну нагороду Астрід Ліндґрен 2014. Народилася 1962 року в Осло, нині мешкає на невеликому острові на півдні Норвегії.

Лауреатка чималої кількості літературних премій, викладає творче письмо. Авторка як «дитячих», так і «дорослих» поетичних збірок, п’єс для дитячого театру і навіть шкільних підручників.

Gro Dahle, Ґру Дале, норвезька дитяча література

Ґру Дале з незмінними на всіх фотографіях хвостиками

Утім, найбільш знаними є книги-картинки Дале, деякі створено у співавторстві з чоловіком письменниці, художником Свейном Ніхюсом (Svein Nyhus) – власне, на премію Ліндґрен, де оцінюють не окрему книгу, а весь доробок митця, номіновано не окремо Дале, а подружжя Дале та Ніхюса. Їхня спільна книга «Сердитий чоловік» (2003), у якій ідеться про домашнє насильство, здобула декілька нагород і потрапила до почесного списку «Білих ворон»-2004.

ілюстрації, дитячі книжки, illustration

Ілюстрація Свейна Ніхюса до “Сердитого чоловіка”

Дале не уникає складних тем і створила декілька наскрізь психологічних і проблемних книг для дітей – приміром, також спільна з Ніхюсом книга «Рой» (2008) оповідає про смерть улюбленого пса і те, як це переживає малий хлопчик і його родина.

Gro Dahle, Roy, Svein Nyhus

“Рой” – украй потрібна книга про смерть домашнього улюбленця і те, як її пережити чи здолати

Gro Dahle, Roy, Svein Nyhus, Ґру Дале, Свейн Ніхюс

Більше малюнків Свейна Ніхюса, трохи дізнатися про художника та його улюблені техніки можна на блозі http://sveinnyhus.blogspot.com/ (сторінку він переважно веде норвезькою, дублюючи основну інформацію англійською).

Svein Nyhus, Свейн Ніхюс

Свейн Ніхюс, ілюстаротор і співномінант на премію Ліндґрен 2014

Українською вийшла книга Дале «Хтозна-що, або Свято першого зуба», видана норвезькою 2004 року, у перекладі Галини Кирпи та з ілюстраціями Костя Лавро («Махаон», 2007) – своїми враженнями від книги «Букмоль» поділилася у рецензії «Зубні тролі».

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль