«Мій друг кит»: проста магія з моря

Бенджі Девіс, що читати дітям, читання вголос, сторітайми, казки про тварин, морська тема, the storm whale benji davies, Мій друг кит, книгарня небо, книжки-картинки, штормовий кит, день, когда я встретил кита, бенджи девис, дружба, книжки-картинки про дружбу

З кожним днем людей стає все більше і більше, а разом із тим множаться непорозуміння та самотність. Інколи не що інше, як випадок, третя сила, здатен поєднати нас та допомогти відчути себе в теплі та безпеці, вдома.
Ця думка витає між рядками книжки-картинки «Мій друг кит» – першої авторської книжки нині вже відомого дитячого письменника Бенджі Девіса, до якої він не лише зробив ілюстрації, а й написав текст. Протягом десяти років, Девіс працював із різними авторами, проте лише декілька років тому, вирішив доповнити малюнки словами та сам створив книжку від початку до кінця.

Маленький Ноі живе з татом біля моря разом із шістьма котами. Їхній будинок стоїть на самоті. Нема жодної згадки ні про маму, ні про інших людей, що жили б поблизу. І вже з перших ілюстрацій  зрозуміло, що і Ноі з татом доволі самотні й далекі один від одного: дивляться в різні сторони та займаються справами окремо.
Батько Ноа – рибалка. Щоранку він іде в море, де проводить цілий день. Отож хлопчику не залишається нічого іншого, як гратися з котами та блукати берегом із своїм візочком на ниточці. Та одного разу буденність його життя порушується незвичною пригодою. Ноі знаходить маленького кита, якого викинуло на берег. Не вагаючись, хлопчик кладе знахідку на візок і тягне додому, щоби якнайскоріше допомогти малому. Він піклується про нього (особливо зворушливо виглядає китеня у ванній), розмовляє з ним, і, здається, не може уявити кращого друга та слухача. Проте Ноі переживає, що на це скаже тато, тому відтягує момент розмови та цупить зі столу рибу для нового друга. Але, на подив хлопчика, батько, дізнавшись про кита, не лише не сердиться на сина, а, нарешті, усвідомлює його самотність. Разом вони повертають китеня назад у море.

…інколи в найнеочікуваніший момент може статись щось, що змінить твоє сприйняття навколишнього світу.

Потім хлопчик часто згадує про друга (навіть малює картинку), проте не переживає розставання з ним як трагедію, оскільки одна втрата породжує й одне віднайдення – тато починає проводити з ним більше часу. На останній ілюстрації Девіса бачимо дуже зворушливий момент – Ноі й тато влаштовують пікнік на схилі: на простирадлі спить кіт, а вдалечині видніються хвости маленького і великого кита, ніби апофеоз гармонічного поєднання не лише Ноа та його тата, але й дитини-кита та батька-кита.

Бенджі Девіс, що читати дітям, читання вголос, сторітайми, казки про тварин, морська тема, the storm whale benji davies, Мій друг кит, книгарня небо, книжки-картинки, штормовий кит, день, когда я встретил кита, бенджи девис, дружба, книжки-картинки про дружбу

Незважаючи на те, що ця книжка може здатися доволі простою, в ній надзвичайно глибоко рокривається  момент осягнення таких речей як самотність, відчуття дому, піклування про найрідніших та про важливість і цілющість дружби. А головне того, що інколи в найнеочікуваніший момент може статись щось, що змінить твоє сприйняття навколишнього світу.

Ілюстрації простору в цій книжці – маленька ода простим речам.

Ілюстрації Бенджі Девіса також досить лаконічні та навтіь мінімалістичні, хоча їм не бракує деталей. Обличчя Ноа і тата схематичні, що дозволяє уяві дофантазовувати. Оскільки більшість подій відбувається на березі моря, вражає велика кількість вільного простору, сприйняття якого поступово змінюється: спочатку він підкреслює самотність, а під кінець книжки ніби відображає безмежне серце хлопчика, в якому вистачить місця і для тата, і для кита, і для шістьох котів. Однак не тільки простір довкола, а й будинок, у якому вони живуть, повний різних цікавих речей, серед яких важко знайти якісь випадкові, лише найважливіше – квіти, посуд, рушники, програвач і декілька платівок, мінімум меблів, що створюють затишок дому, не загромаджуючи його. Ілюстрації простору в цій книжці – маленька ода простим речам. І їх хочеться просто розглядати. Та й в історії вони наче матеріальний прояв ідеї, що просте життя в любові та гармонії з собою та рідними.

Бенджі Девіс, що читати дітям, читання вголос, сторітайми, казки про тварин, морська тема, the storm whale benji davies, Мій друг кит, книгарня небо, книжки-картинки, штормовий кит, день, когда я встретил кита, бенджи девис, дружба, книжки-картинки про дружбу

У 2014 році «Мій друг кит» виграє приз Oscar’s First Book Prize. І варто розповісти історію створення цього конкурсу, бо це чимало говорить про саму книжку. Оскар – це неймовірний книголюб, син редактора видання «Івнінг Стендарт» Джеймса Ештона, який у віці 3,5 років помирає від невідомого серцевого захворювання. Щоби якось розповісти про велику любов Оскара до історій та книг, його батьки створюють премію Oscar’s Book Prize, яка має на меті пошук наймагічніших книжок для дітей дошкільного віку. Здається, зовсім невипадковим те, що «Мій друг кит» стає першим лауреатом. Адже у цій книжці і справді є дещо магічне – найдавніші чари дружби і любові.


Бенджі Девіс Мій друг кит / текст та ілюстрації Бенджі Девіса / з англійської переклала Валерія Іванова. — Київ: Nebo Booklab Publishing, 2017. — 32 с.

Софія Швагер
Софія Швагер
літературознавиця