Книжка-картинка «Моя вчителька — чудовисько!» Пітера Брауна — ідеальне читво для школярів, учителів та усіх, хто хоче розуміти Інших.
Про читання / Рецензія
1 Вересня 2015
4655
Моя вчителька – чудовисько, або Як зрозуміти Іншого
Міра Київська
головна редакторка

MY TEACHER IS A MONSTER! (NO, I AM NOT.), Peter Brown, пітер браун, література про школу, погані вчителі, проблеми зі школою, страх перед вчителями, розуміння, порозуміння, книжки-картинки

Сонечко  встає,  і  в  росі  трава,
Біля  школи  в  нас  зацвітають  квіти,
Вчителько  моя,  зоре  світова,
Де  тебе  питать,
Де  тебе  зустріти?
з вірша Андрія Малишка

Які б вірші діти не розповідали на перших/останніх дзвониках про школу та вчителів, усі чудово розуміють, що школа – це не літній табір, а вчитель рідко буває учневі другом і товаришем. Ми не будемо влаштовувати сеансів психоаналізу й копирсатися у цих складних стосунках, але для тих, хто хоче трохи виправити ситуацію, порадимо книжку. Поза сумнівами, книжка-картинка “Моя вчителька – чудовисько! (Ні, я не чудовисько.)” (My Teacher Is a Monster! (No, I Am Not.) Пітера Брауна ідеально підходить для усіх, хто повертається до школи після літніх, осінніх чи зимових канікул. Ідеальна для усіх школярів, які забули, як воно – сидіти за партою, не спілкуватися на уроках із друзями, не гратися й уважно слухати вчителів. Ну, і для вчителів, які також… також люди.

Я справді люблю вчителів. Моя мама, тітка і бабуся були вчителями. Багато хто з моїх друзів – учителі. І протягом усього мого життя я знавав десятки справді чудових учителів. Тож може здатися дивним, що я віддячив учителям дитячою книжкою про вчителя монстра.
Пітер Браун

Як і в книжці Пітера Брауна «Пан Тигр дичавіє», про яку ми розповідали у статті “Свобода бути собою”, сюжет “Моєї вчительки…” – простий і невибагливий, але приховує значно більше сенсів, ніж може здаватися на перший погляд. На вербальному та візуальному рівнях автор розповідає історію маленького хлопчика Боббі, в очах якого вчителька пані Кірбі постає страшним і суворим чудовиськом: з лускатою зеленою шкірою, гострими кігтями, іклами і лупатими страшними очима. Вона кричить, вона сварить, і, якщо ви кидаєте паперові літачки, вона не дозволить вам піти на перерву… Коротше кажучи, не вчителька, а справжнісіньке чудовисько.

Як стерджував колись Павло Флоренський: “Розуміту чужу душу – значить перевтілюватися”. І книжка “Моя вчителька – чудовисько…” якнайкраще ілюструє ці слова.

На щастя, життя Боббі не обмежується школою. У вихідний день він може піти до свого улюбленого парку і спокійно погратися. Але на своєму улюбленому місці зустрічає пані Кірбі, схожу на велетенського крокодила у милому та дещо екстарвагантному капелюшку. Певно, що спершу бідолашний і переляканий Боббі думає тільки про те, як втекти чи сховатися, та зрештою обом не залишається нічого, крім як спілкуватися одне з одним. Спочатку неохоче, потім ніяково, а під кінець – із невдаваною цікавістю.

“Я думаю, це був найвеличніший політ паперового літачка в історії!”вигукнув Боббі.
“Я думаю, що ви маєте рацію,” втративши майже все усі свої ікла чудовиська, погоджується пані Кірбі.

Як стерджував колись Павло Флоренський: “Розуміту чужу душу – значить перевтілюватися”. І книжка “Моя вчителька – чудовисько…” якнайкраще ілюструє ці слова. Звісно, головному герою не довелося буквально перетворюватися ні на чудовисько, ні на вчителя, натомість Боббі пощастило побачити свого “чудовиська” за межами звичного ареалу, у ролі звичайної жінки, а не суворої тиранки. Авжеж, тут можна було б звинуватити автора у сексизмі, бо ж ну чому всі так бояться сильних жінок? Утім, це не заважає книжці Пітера Брауна бути гарним посібником з емпатії для дітей та дорослих.
Що ж у всій цій історії подобається найбільше, то це те, що навчившись бачити у своїй вчительці людину, Боббі і сам трохи змінюється. Як? Уважні читачі зрозуміють і без наших підказок. Головне, не забувайте, що у книжках Пітера Брауна важливу роль грають найменші деталі.

MY TEACHER IS A MONSTER! (NO, I AM NOT.), Peter Brown, пітер браун, література про школу, погані вчителі, проблеми зі школою, страх перед вчителями

Простий і лаконічний візуальний наратив Пітера Брауна робить історію сприйнятливою навіть для читачів, які не полюбляють блукати літературними хащами й читати тексти. При цьому, легкості та почуттю гумору, з якими автор розкриває читачам проблеми розуміння й порозуміння з Іншими, можна тільки позаздрити.

five емпатія книжки-картинки Пітер Браун розуміння школа що читати дітям