Різноманіття українських книжок-картонок для малюків: від гри з формою і звуком до патріархальних цінностей і тиранії щасливого дитинства.
Про читання / Добірка
12 Вересня 2017
3318
Читати, гризти, роздивлятися: приховані переваги й підводні камені книжок-картонок
Тетяна Петренко
критикиня, літературознавиця

Якщо казка – це рудимент міфу, себто його залишок, який містить усю найважливішу інформацію про світ навколо, то книжки-картонки – це путівник, який знайомить з основними формами та категоріями цього світу, в яких його треба сприймати. Залежно від віку дитини вміст картонки ускладнюється. Якщо для найменших – це простенькі якнайкоротші віршики та прості об’єкти на кшталт тварин, то для трошки старших – це вже ознайомлення із цифрами, абеткою та блукання лабіринтами віммельбухів.

Щоправда, як і будь-які інші книжки, картонки є не тільки хорошими та посередніми, вони також є ідеологічними. Якщо попорпатись у книжках-картонках, стає зрозуміло, що основне, що має винести з них дитина – це не лише форми, кольори, пори року чи професії, а також гендерні ролі, допустимі й недопустимі емоції та багато інших підводних каменів.

Ігровий елемент

Аргумент про корисність книжки – це взагалі не аргумент для дітей (вони, на відміну від їхніх батьків, інтуїтивно відчувають правдивість фрази класика про красиве й корисне). Тож, аби привабити до читання (чи швидше етапу, який передує читанню), треба, щоби книжка виявилася справді привабливою, смішною, веселою і щоби нею було цікаво гратися.

З голови до ніг, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Аби привабити до читання, треба, щоби книжка виявилася справді привабливою, смішною, веселою і щоби нею було цікаво гратися.

Цьогорічна новинка від видавництва Читаріум «З голови до ніг» видається вдалою для цієї справи. Ця книжка від Еріка Карла, автора «Дуже голодної гусениці», привертає увагу кумедністю людей у книзі, які повторюють пози й рухи тварин. Це видання охоплює одразу кілька аспектів: це і знайомство з тваринами, і заохочення повторювати рухи (тобто робити зарядку), а також наочний доказ, що книжки – це весело та цікаво, адже в ній намальовані люди у таких смішних позах! А ще її можна «прочитувати» без тексту, адже головне – робити так само, як і тварина, а для цього вдосталь ілюстрацій.

Сторінки-цікавинки, Тварини на фермі, Тварини в лісі, видавництво Школа, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Цій серії страшенно бракує ще й дотепних віршиків на супровід цікавого ігрового процесу, без чого цікавість до книжки-іграшки як власне до книжки може виявитись не такою вже й великою.

Ставку на книжку як цікавий об’єкт, яким дитині захочеться гратися, зробило видавництво «Школа» у серії «Сторінки-цікавинки». Це книжки з ігровими елементами, якими цікаво гратися та які хочеться крутити. Тож це більше іграшки-книжки, ніж книжки-іграшки, ігровий елемент яких має сприяти подальшій цікавості до літератури. У цих картонках можна крутити фрагменти сторінок, відкривати та закривати їх, спостерігаючи, наприклад, появу мишенят у дірочках сиру або рух машинок, їхніх ковшів та інших деталей. Книжки допомагають ознайомитись із тваринами лісу, ферми, транспортом і цифрами. Щоправда, цій серії страшенно бракує ще й дотепних віршиків на супровід цікавого ігрового процесу (текст книжок цілком прохідний), без чого цікавість до книжки-іграшки як власне до книжки може виявитись не такою вже й великою.

Ігровий текст і фонетика

Сам текст книжки може також бути повноцінним елементом гри, звучати смішно чи використовувати всі поетичні засоби, завдяки яким один раз почутий віршик назавжди осяде у пам’яті.

Пава з павенятами, Паліндроми, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Таким найпростішим ігровим варіантом із залученням тексту є «Паліндроми» від ВСЛ. Це шість розгорток із простенькими дзеркальними фразами, які доповнюють вдалі дзеркальні ілюстрації. Іншим дуже фонетичним віршиком є «Пава з павенятами» Оксани Лущевської. Це книжечка на розрізнення, де право й де ліво. Праворуч, накладаючись на силует долоньки, зображено паву, розташування якої саме праворуч тричі дуже красиво фонетично повторюється у віршиках – «Рука права – то пава». На місці лівої руки є трава, айва і злива. Тож тут гра зі звуком чудово доповнює гру з правою й лівою долоньками.

Білі мухи, Максим Рильський, А я у гай ходила, Павло Тичина, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Взагалі найбільше вдало підібраних і оформлених віршиків зараз є в арсеналі Видавництва Старого Лева, серед яких як віршики сучасних авторів, так і класичні «А я у гай ходила» Тичини чи «Білі мухи налетіли» Рильського.

Гендер

Що означає бути дівчинкою чи хлопчиком, а також які моделі поведінки притаманні різним статям – це те, чого в картонках бути б не мало, але водночас і те – на що радісно реагують батьки, адже чітке статеве маркування книжки неабияк полегшує пошук і вибір.

Сімейка, Ігор Калинець, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Загалом, гендерні стереотипи є у величезній кількості картонок незалежно від того, чи містить книжка віршик, чи покликана ознайомити з різними видами тварин. Скажімо, в картонці на вірш Ігоря Калинця «Сімейка» мама – це постать, яка має доглядати дітей, бабця – хатня робітниця і тільки дід робить, що йому заманеться і ніяк не бере участі у домашньому житті. Або у серії на всі випадки життя «Картинки для дитинки» від «Навчальної книги – Богдан» з пластиліновими ілюстраціями Крістель Макдіан є картонки про цуценят і кошенят, які виключають татів із родинного кола й піклування про дитинчат, ніби це винятково мамський обов’язок.

Кошенята та цуценята, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Демонструвати щасливе рожеве життя, яке проходить за косметикою та радісними прогулянками з візочком – це в сучасному світі дещо дивно.

Спеціальні серії картонок «Для дівчаток» і «Для хлоп’яток» від «Навчальної книги – Богдан» – це картонки з віршиками, які, як можна здогадатися, подають типові патріархальні гендерні ролі для дівчаток і хлопчиків. Згідно з хлопчачими картонками, хлопчики є поведеними на машинках і мчать до них, щойно почують якусь неполадку, хлопчик-пожежник є однозначним героєм-рятівником, а будівництво – це суто хлопчачий простір, де немає жодної дівчинки.

Ескаватор артема, Жанна грається у перукарку, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Що добре – персонажі, які пораються на будівництві чи за машинами – діти, дорослих, які б могли їх повчати, там нема. Що погано – хлопчиків тут привчають бути героями-жертвами та героями-рятівниками, які працюють у хлопчачих гетто (хоча в реальності робочий простір не гомогенний, оскільки дівчата так само працюють у всіх зазначених сферах). Що цікаво, авторки, Емілія Бомон Емілія та Наталя Беліно, примудрились просунути в цих картонках архетипний мотив діви в біді: хлопчик-пожежник не просто їде на завдання, він рятує дівчинку з верхнього поверху палаючої будівлі.

Дівчачі книжки сповнені рожевих кольорів та безхмарного радісного життя представниць обслуговуючої праці. Згідно з ними дівчатка мають виконувати мамську функцію й радіти їй, окрім того вони мають займатися своєю зовнішністю (картонка про професію перукарки) й дбати про те, щоб бути красунями. Єдиний дозволений їм варіант роботи – бути вчителькою (себто продовження мамської функції). Не те щоби ці картонки були непридатними для використання, але демонструвати щасливе рожеве життя, яке проходить за косметикою та радісними прогулянками з візочком – це в сучасному світі дещо дивно.

Хлопчача та Дівчача книжка Марічки Рубан, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

У цих книжках хлопчачі й дівчачі простори більше нагадують імпресіоністичну замальовку й художню інтерпретацію, а не автоматичне відтворення списку речей за статевою ознакою.

Значно кращими книжками є білінгви від Артбукс «Хлопчача книжка» і «Дівчача книжка», зроблені в імпресіоністичній манері Марічкою Рубан. Вони не диктують правила поведінки, притаманні статям, але навіюють асоціації. Згідно із цими книжками техніка – це досі переважно хлопчачий простір, але машинки – це не лише для них, оскільки в дівчачій книжці теж є рожевий автомобіль.

Цікавим у цих виданнях є ефект дублювання. На розгортці з рожевою машинкою також зображено ведмедицю, а у хлопчачому виданні є така ж розгортка з ведмедиком-хлопчиком (на місці машини там мотоцикл), тож книжка згладжує можливі нерівності. Хоча все одно залишає дівчат мрійливими та романтичними створіннями з метеликами, теплими рожевими відтінками, книжками та ловцем снів (дівчинка постає ефемерною істотою), тоді як хлопчики – більш конкретні та практичні. Їхні мрії – космічний корабель, літак, рюкзак та собака на одній розгортці – тобто дорога й подорож. Щоправда, у цих книжках хлопчачі й дівчачі простори більше нагадують імпресіоністичну замальовку й художню інтерпретацію, а не автоматичне відтворення списку речей за статевою ознакою. А це вже великий прорив.

Емоції

Емоції, зображені в картонці, – це теж важливо. Багато книжок подають постійно усміхнених дітей, відтворюючи міф про золоту добу дитинства, а також нехтуючи емоційним різноманіттям. Ніби діти не засмучуються, не зляться, не нудьгують і, що гірше, не мають права на повний спектр емоцій. Тож, гортаючи картонки, варто звернути увагу на емоції їхніх персонажів. Скажімо в «Абетці» Оксани Кротюк та Наталки Гайди є слоник, незадоволений тим, що він має лягати спати раніше за батьків, перелякані діти або лиховісна акула.

Оксана Кротюк, Наталка Гайда, Абетка, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Окремий плюс зображення різних емоцій полягає ще й в тому, що це ставить дитині питання. «Чому слоник засмучений і ображений?» – картинка не дає відповіді на це, на відміну від супровідного віршика. Тож це ще один спосіб зацікавити до читання, починаючи прочитувати візуальний складник тексту й закінчуючи власне віршиком.

Серія про Кучерявих Мар'яни Прохасько, картонки, книжка-картонка, книжки для найменших, книжки для малюків, що читати малюкам, картонні книжки, казки, перші книжки малюків, artbooks, навчальна книга-богдан, книжки для хлопчиків та для дівчат, абетка, видавництво старого лева, читаріум, ерік карл, ігрові книжки

Попри примітизовану манеру ілюстрацій і відсутність слів, у них передані емоції героїв, за чим можна відчитувати зміст книжки.

Окремо хочеться поговорити про тетралогію про Кучерявих Мар’яни Прохаськокартонки без слів. Їхня складність у тому, що історію про родину їжачків треба розповідати самому/самій. З іншого боку, це так книжка, яку дитина зможе гортати самостійно. Такий собі комікс без слів. Попри примітизовану манеру ілюстрацій і відсутність слів, у них передані емоції героїв, за чим можна відчитувати зміст книжки. Наприклад, коли родина Кучерявих минає ліс із ялинками, вони радісні, а на наступній сторінці вони засмучені, бо навколо них голий простір самих пеньків. Цієї візуальної інформації вдосталь, щоб вчитися уявити думки й душевний стан персонажів.

Тож хороші книжки-картонки не лише розглядають певну тему та лексику, а роблять це в дотепній ігровій формі. Вони не нав’язують гендерні стереотипи й не просувають інші поширені соціокультурні міфи. А оскільки в цьому матеріалі ми не назвали й третини хороших картонок, представлених на українському ринку, то поговоримо про їхні типи наступного разу.

ідеологія гендер книги на добраніч книжки без слів книжки-картинки книжки-картонки Оксана Лущевська що читати дітям