Про ідею, мету, плани та книжки нового видавничо-освітнього проєкту «Портал», за цікавою назвою якого ховається команда досідчених фахівців.
Про читання / Пряма мова
3 Червня 2020
3586
Портал: видавництво, що допомагатиме дітям розуміти свою історію та культуру
Міра Київська
головна редакторка

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

Навесні цього року на українському книжковому ринку зявився ще один гравець – видавничо-освітній проєкт «Портал», за цікавою назвою якого ховаються не менш цікаві книжки, наміри та, що не менш важливо, команда досідчених фахівців: Ярослав Грицак, Ігор Козловський, Валентина Мержиєвська, Анна Процук та інші.

Мета, що її ставлять перед собою засновники «Порталу» – створювати науково обґрунтовані книжки й допомагати дітям і підліткам розуміти історію та культуру України у світовому контексті. Доволі незвично, чи не так? А втім — очікувано, закономірно й актуально, адже останнім часом у просторі українського дитліту все популярнішою стає саме науково-популярна література та пізнавальні художні книжки. Для кого саме і які книги видаватимуть у «Порталі»? Щоби краще познайомити вас із новачками, ми вирішили поговорити з засновницею «Порталу» Оленою Хіргій.

Про причини, що спонукали заснувати «Портал», мету й аудиторію

Я вважаю, що в кожної людини є своє призначення, з яким вона приходить у світ, але може не знати його вповні. Раніше я працювала в зовсім іншому бізнесі та навіть не могла подумати, що колись моє життя так відчутно зміниться. Але коли почала виховувати своїх дітей, замислилася, який світ ми їм залишимо? Чи будуть вони розуміти свою історію і любити власну країну? Що я сама про це знаю і можу розповісти? Тоді я не мала цих відповідей, тому почала роздумувати, як можна змінити ситуацію.

який світ ми їм залишимо? Чи будуть вони розуміти свою історію та любити власну країну? Що я сама про це знаю і можу розповісти?

Під час навчання в Києво-Могилянській бізнес-школі я познайомилася з людьми з подібними поглядами, спілкування з якими дуже розширило мій світогляд. Отак із внутрішніх міркувань і пошуків нових знань зародилась ідея видавництва, яке робитиме якісні, науково обґрунтовані, актуальні книжки про Україну і вписуватиме її у світовий контекст.

Ми переконані, що знайомитися зі своєю історією і культурою потрібно змалечку. Для кожного віку глибина занурення має бути своя, але і світогляд, і цінності людини формуються з того, за чим вона спостерігає у своєму оточенні. Окрім спілкування, людина чимало навчається з літератури, фільмів і мистецтва загалом. Тому й вивчати історію потрібно не лише як навчальну дисципліну, а й вписувати її у все наше життя. З цього формується розуміння себе, повага до свого краю і дбайливе ставлення до Землі. Якщо людина знає своє коріння, це дозволяє їй брати відповідальність за те, що їй рідне.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

«Скриня», Катерина Єгорушкіна, ілюстрації Ірини Рудь-Вольги

Ми починали із задуму написати щось цікаве про Україну, перекласти і видати щось пізнавальне, а прийшли до системного висвітлення української історії у світовому контексті, для всіх вікових категорій і в різних жанрах, із супутніми освітніми розробками.

Якщо людина знає своє коріння, це дозволяє їй брати відповідальність за те, що їй рідне.

Наразі найстаршою віковою категорією, для якої ми орієнтуємо наші книги, є підлітки від 16 років. Впевнена, що чимало наших книжок зацікавлять і дорослу аудиторію. Можливо, згодом ми прийдемо і до суто дорослих книжок.

Про засадничі принципи та правила видавництва

Найскладніше було сформулювати і донести ідею, що лежить в основі всієї нашої роботи та визначити ціннісні рамки. Але не для того, щоб обмежити, а навпаки, чітко окреслити напрям руху й не збиватися з курсу. Тобто позначити межі своєї ніші — не лише на ринковому рівні, а й на ціннісному. Крім того, коли створюєш те, що вважаєш цінним для суспільства, а не просто орієнтуєшся на популярність і попит, необхідно доносити до аудиторії, чому саме наш продукт важливий і потрібний.

Якісний продукт — це самоповага і «запобіжник» від меншовартості.

Для нас дуже важливим є створення якісного продукту — і змістовно, і естетично. Саме тому ми працюємо з найкращими авторами, експертами і художниками. Навіть папір, на якому будуть надруковані книги, обираємо дуже ретельно. Якісний продукт — це самоповага і «запобіжник» від меншовартості.

Одним із засадничих принципів видавництва є потреба виходити із запитів дитини в різному віці. У наших книгах ми враховуємо не лише коректність викладення історичних подій з наукового погляду, а й висвітлення тих психологічних завдань, які постають перед людиною в різних життєвих обставинах. Також прагнемо, щоби персонажі наших книг розвивалися. Кожна книга має стати приводом до глибокого обговорення.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

«Яблука війни», Надійка Гербіш, Софія Томіленко

Про жанри, формати та вікову аудиторію

Всі книжки видавництва умовно можна поділити на художні та нон-фікшн. Єдина вікова категорія, в якій представлені лише художні книги — це 4+, оскільки діти в цьому віці найкраще сприймають інформацію, викладену у формі життєвих розповідей, казочок і легенд. Але вже в категорії книжок для дітей віком 7+, з’являються і видання енциклопедичного типу, і науково-популярні книги.

…кожна книга — це окремий пазл, для якого є своє унікальне місце в історичній картині світу.

Ми прагнемо видавати співмірну кількість книжок на кожен вік. Окрім того, намагаємося для кожного історичного періоду підібрати книги так, щоби дитина могла познайомитися з ним в кілька етапів. Наприклад, спершу дізнатись щось у дошкільному віці з казки. Потім розширити своє уявлення в молодшому шкільному віці у художньому творі для 7+, де головною дійовою особою є дитина такого ж віку. Згодом поглибити розуміння теми в у формі захопливого нон-фікшну для 11+. І вже з 16 років розглядати цю тему в широкому контексті, з можливістю зіставити нові знання з уже відомими. Тобто кожна книга — це окремий пазл, для якого є своє унікальне місце в історичній картині світу.

Про перекладну літературу

З часом ми сподіваємося розширити коло видань і перекладною літературою, оскільки нам дуже важливо говорити про українську історію не відірвано від історії світу, а у взаємопроникненні історій різних країн. Це дуже цінно — вміти побачити та прийняти інший погляд. Наприклад, хіба не цікаво дізнатись історію світових воєн, розказану з позицій різних учасників? Це з одного боку виявляє її суб’єктивність — кожен розказує історію трішечки по-своєму, але водночас сприяє подальшому порозумінню.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

«Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи», Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький, ілюстрації студії seri/graph

Про табу

Ми розуміємо, що історія України багата на такі теми, які традиційно вважаються складними для дітей: війни, голодомор, техногенні катастрофи тощо. Але розуміння цих тем дуже розширює розуміння себе. Тому ми шукаємо такі способи обговорювати їх, які будуть найменш травматичними, але водночас мають закласти прагнення запобігати таким трагедіям. Наприклад, теми насильства висвітлюються настільки, наскільки це потрібно для реалізації задуму і з уважним урахуванням вікових особливостей. Саме для цього в команді видавництва є психологи.

Ми ретельно уникаємо псевдонаукових теорій і надмірної міфологізації, щоб створювана картина світу була виваженою і несуперечливою. 

Про розвиток культури читання та популяризацію читання

Саме лише існування хороших книг не гарантує того, що їх читатимуть. Власне тому кожна наша книжка — це більше, ніж лише книжка. До кожного тексту ми розробляємо супровідні матеріали — історичний контекст подій і психологічний супровід. Так можна пригадати історію того часу, підтримати дитину під час читання складних тем, розвинути певні риси або співставити пригоди персонажів з особистим життям. У супроводі до книги ми також надаємо приклади запитань для подальшого обговорення.
Окрім того, час від часу ми організовуємо події, присвячені читанню й обговоренню книг з дітьми, де можна потренуватися ставити запитання і вести діалог навколо книг.

книжка, крім суто розвитку мислення і розширення кругозору, є засобом розвитку стосунків.

Наразі популяризація читання спрямована на роботу з медіаторами — батьками, вчителями, кураторами гуртків тощо. Спілкування є дуже цінним для розвитку дитини, а спільне читання — одна з його розвивальних форм. Крім того, це і підживлення контакту. Батьки можуть почати читати книгу задля розвитку дитини, але знайдуть щось цінне і для себе, матимуть спільне з дитиною переживання і спільну тему для обговорення. Тобто книжка, крім суто розвитку мислення і розширення кругозору, є засобом розвитку стосунків.

З яких книжок почати знайомство

Наостанок — кілька читацьких рекомендацій. Розуміючи, що обирати з-поміж своїх видань — завдання не з легких, ми наважилися попросити Олену Хіргій порадити по одній для кожної вікової аудиторії.

Дійсно, складно вибрати якусь одну, оскільки кожна з книг глибоко розкриває свою проблематику. Десь йдеться про пристосування до змін у світі, десь порушено питання дружби або турботливого ставлення до природи. Всі питання є важливими в житті людини. Але спробую.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

Обиральний день, Сашко Дерманський

4+

Для дошкільнят є чудова книжечка «Обиральний день» Сашка Дерманського. Це історія про котенят за часів Київської Русі, на прикладі яких можна поговорити про риси характеру, особисті кордони і підготувати дитину до походу в дитячий садочок.


Сашко Дерманський Обиральний день / ілюстрації Зорини Гетьман. — Київ: Портал, 2020. — 36 с.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

Ми живемо на краю вулкана, Надійка Гербіш

7+

Для молодших школярів не можу не порадити книгу Надійки Гербіш «Ми живемо на краю вулкана». Вона присвячена непростій темі єврейського гетто в часи другої світової війни. Неодмінно прочитайте супровід до цієї книги на нашому сайті — і ви дізнаєтесь, як провести дитину через цю тематику, не травмуючи її.


Надійка Гербіш Ми живемо на краю вулкана / ілюстрації Олени Лондон. — Київ: Портал, 2020.

Портал, видавництва, українські книжки, історія та культура України, патріотизм, виховувтаи любов до батьківщини, Грицак, Процюк, Олена Хіргій, Гербіш, Дерманський, Галина Годзь

Залюднена планета, Галина Глодзь

11+

А підлітків може зацікавити книга «Залюднена планета». Вона цікаво розкриває демографічні процеси й ілюструє, що насправді людство зараз живе як ніколи добре, попри весь драматизм сучасних подій.


Галина Глодзь Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів / ілюстрації Олени Старанчук. — Київ: Портал, 2020.

Замовити ці та інші книжки видавництва, а також детальніше ознайомитись із цілями та командою проєкту можна на сайті «Порталу». Стежити за новинами видавництво радимо на сторінці у фейсбуці.

науково-популярна література пізнавальна література Портал українські видавництва