Ми щиро переконані, що поділ на дівчачу та хлоп'ячу літературу має канути в Лету як пережиток минулого. Але є такі книжки, які дуже хочеться порадити прочитати кожній дівчинці. Книжки про активних, самодостатніх, сильних і неординарних персонажок. Книжки, які не просто розважають, а ще й надихають, переконують, що дівчата можуть усе та зміцнюють віру в себе.
Про читання / Добірка
16 Листопада 2020
22997
Про дівчат для дівчат: книжки, що надихають
Міра Київська
головна редакторка

Зі зрозумілих причин у нас полюбляють ділити дитячу літературу на хлопчачу та дівчачу. Перша, традиційно, розповідає про небезпечні пригоди, хоробрих супергероїв і машини, друга – про принцес, кохання-зітхання, єдинорогів і казкових фей. Звісно, книжки про принцес не завжди такі стереотипні, як ми очікуємо. Часом вони дивують і навпаки – руйнують стереотипи й упередження (і ми про такі вже розповідали). Але наша добірка, попри дещо провокативну назву, що апелює лише до дівчачої читацької аудиторії, не має на меті слідувати традиціям, бо розповідає про цікавих, активних, неординарних дівчат і, сподіваємося, стане корисною для читачів різного віку та гендеру.

Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Серія про Гільду, Люк Пірсон

6+*

Почуття гумору, хоробрість, вигадливість, креативність, нестримне бажання досліджувати світ…і, звісно ж, вміння іронізувати (та синє волосся, що так чудово доповнює образ) — ось таким от набором ідеальних рис володіє Гільда, головна героїня однойменної коміксової серії Люка Пірсона, перші три книжки з якої, а саме «Гільда і троль»,«Гільда й Опівнічний Велетень» і «Гільда і парад птахів», вже з’явилася в українському перекладі у видавництві «Артбукс». Серії, що не без причин, стала страшенно популярною у світі, адже тут вам і захопливий сюжет, продуманий до найменших дрібничок, які так і спокушають до перечитування. І вже згадана цікава-активна-харизматична та, попри ідеальність рис, надзвичайно справжня та близька багатьом героїня, яку можна без вагань брати як приклад для наслідування та елементарного натхнення. І вишуканий візуальний наратив — як не крути, але не закохатися в малюнки Пірсона неможливо (якщо хто не знає, то Люк Пірсон долучився свого часу до створення вже культового мультсеріалу «Час пригод»). І, якщо говорити безпосередньо про українське видання, то не можна не згадати про чудовий переклад Володимира Чернишенка.
Сюжет першої книжки розповідає про два дні з життя синьоволосої дівчинки на ім’я Гільда, яка мешкає разом з мамою у дерев’яному будиночку серед гір, полонин і лісів. Одного дня знуджена Гільда вирушає у невеличку подорож, аби просто помалювати світ за межами її хатини, який лише на перший погляд видається цілком звичайним, але насправді ж сповнений магії, казковості та загадковості. Втім, дівчину це не лякає, вона впевнена, що ні хуртовини, ні чудернацькі істоти, ні чарівні гори, які повсякчас змінюють своє місцеположення, ні страшні тролі її не злякають і не стануть на заваді. Але… Що б то була за книжка, якби все справді було так просто? Та й назва коміксу дуже прямо натякає на те, з ким доведеться зустрітися Гільді. Але на одній лише зустрічі звичайної дівчинки та троля Пірсон не зупиняється, а таки знаходить, як здивувати читачів і водночас додати своїй історії глибини та неоднозначності. Не бракнує вигадивості, оригінальності та іронії й усім іншим книжкам із серії. Й останнє, що робить ці книжки просто таки знахідкою для українського книжкового ринку, який поки не дуже схвально ставиться до коміксів, це те, що вони, як троянди й виноград — поєднують приємне з корисним, легкий коміксовий наратив, який так полюбляють діти, і важливі меседжі, які так прагнуть донести дітям дорослі.


Люк Пірсон Гільда і троль / текст та малюнки Люка Пірсона / пер. з англ. Володимир Чернишенко. — Київ: Artbooks, 2018.
добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, леся українка, лісова пісня, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси

Оця Марія звірів малювала, Світлана Тараторіна, Наталя Левицька

6+

Марія переживає важку хворобу, через що її світ змінюється. Здається, не варто чекати на щось хороше. Але у Марії є фарби та величезне бажання малювати. З темного лісу за Марією спостерігають фантастичні звірі. Вони знають її таємницю, про яку сама дівчинка ще навіть не здогадується…
«Оця Марія звірів малювала» — продовження двотомника «Це зробила вона» і пілотна книжка проєкту «Дівчата можуть усе», на меті якого розповісти дітям (і не лише дітям) про видатних українок. Українок, історії життя яких надихають, зачаровують та переконують ніколи не опускати руки. Бо все на світі може змінити. І зовсім не тому, що у Лева є чарівна квітка папороті, яка виконує будь-яке бажання. А тому, що, коли в серці є відвага, впевненість і віра, дівчата справді можуть усе. Саме про цю дуже правдиву суперсилу й оповідає сюжет книжки «Оця Марія звірів малювала». Перше запитання, що виникне в читачів: «Що ж то за Марія, яка звірів малювала?» Та на нього, завдяки яскравим й напрочуд атмосферним ілюстраціям Наталки Левицької, чи не одразу ж зможуть відповісти кожен, хто бодай трохи знайомий із творчістю Марії Примаченко — тієї самої народної художниці з селища Болотня, представниці «наївного мистецтва», картини якої впізнають далеко за межами України. Та якщо унікальний стиль художниці знайомий більшості українців, то про її життя знають, певно, одиниці. А дарма, адже, як виявляється, за фантастичними сюжетами картин Марії Примаченко ховається не менш захопливий сюжет її життя. Але ні, не сповнений сльозливого драматизму та трагізму, не зі злетами та падіннями, радше навпаки: з важкими випробуваннями, що випадають на долю маленької дівчинки, але не ламають її, не стають на заваді завзятості, а спонукають рухатися вперед — до мрії. Бо справжня сила криється не у фізичних здібностях, а у щирій вірі: в себе, у свою країну, в мир та добро. Ця ж віра здатна допомогти врятувати з найскрутнішого становища не лише себе, не лише рідне село, а й цілий світ. Як?

— Роби те, що любиш і найкраще вмієш. Малюй!
— Що малювати? — Те, чого хочеш. Те, що врятує твоє село. Радість. Красу. Щастя. Для всіх.

І в ілюстраціях Наталки Левицької, і в тексті Світлани Тараторіної фантастичне гармонійно переплітається з реалістичним, настільки щільно, що провести межу між ними просто неможливо. Саме це чарівне поєднання дозволяє читачам з головою зануритись в історію, перейнятися не просто життям головної героїні, а її світовідчуттям, сповнитись щирою любов’ю до всього живого. Буквально до всього: і до тварин, і до дерев, і до полум’я, і до води, і до всього-всього, що дихає, рухається, змінюється та зачаровує.


Світлана Тараторіна, Наталя Левицька Оця Марія звірів малювала. — Київ: Видавництво, 2020. — 82 с.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Коко та маленька чорна сукня, Аннемарі Ван Герінґен

6+

Про що розповідає книжка-картинка Аннемарі Ван Герінґен «Коко та маленька чорна сукня», переклад якої з’явився у київському видавництві «Артбукс», здогадатися можна вже з самої назви, адже про чи не найвідомішу французьку кутюр’є минулого століття та її «винахід» – маленьку чорну сукню – знають, здається, усі.
Отож, так, ця книжка розповідає історію Коко Шанель. Спершу вічно голодної та втомленої дівчинки, яка росте в сирітському притулку, а потім впевненої у собі молодої жінки, яка втілює свою мрію в реальність. Жінки, яка не просто стає відомою дизайнеркою одягу, але й кардинально змінює усю жіночу моду – робить її зручнішою, а, отже, допомагає жінкам, дівчатам і дівчаткам почуватися значно комфортніше та вільніше.
Насамперед, тішить у книжці-картинці Аннемарі Ван Герінґен те, як саме розповідається історія життя Коко – коротко, просто, без зайвого і незрозумілого наймолодшим читачам фактажу та, головне, цікаво та динамічно. Крім самого сюжету, тішить у книжці і те, наскільки чудово ілюстрації пасують до тексту і наскільки різноманітною вони показують красу жінок. З одного боку, лаконічні та не занадто яскраві ілюстрації Аннемарі Ван Герінґен нагадують такі собі вишукані fashion-ескізи, з іншого – кумедні та дещо карикатурні малюнки знаменитого австрійського дитячого письменника та художника Людвіга Бемельманса. Тож, можна не сумніватися, що ця “маленька” чорна книжечка припаде до душі навіть наймолодшим читачам – байдуже, чи є вони шанувальниками чи шанувальницями моди, чи ні. Адже історія Коко здатна не просто надихнути читачок і читачів руйнувати традиційні уявлення про одяг (відповідно і про те, як мають виглядати в ньому люди) та створювати щось нове, красиве та зручне, але й просто розважити.


Аннемарі Ван Герінґен Коко та маленька чорна сукня /текст та ілюстраціїАннемарі Ван Герінґен / переклад з нідерланської Сергія Святенко. – Київ : Артбукс, 2016. – 32 c.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Коко та Фріда, Ітзіар та Хорхе Міранда

5+

«Мене звати Міранда, мені вісім років. Мені подобаються мильні бульбашки, аромат вечорів, коли падає дощ, і пташки, що прилітають поїсти з моїх долонь…» — так розпочинаються книжки творчого тандему іспанських авторів Ітзіар Міранда та Хорхе Міранда «Коко» та «Фріда». Обидві книжки з’явилися в українському та російському перекладі у видавництві «Nebo Booklab Publishing». Обидві розповідають про життя видатних жінок, яким, попри всі виклики долі, вдалося не просто знайти та проявити себе в улюбленій справі, але й так чи інакше змінити світ. Коко Шанель («Коко, що трохи зналася на моді») здійснила революцію у світі моди, а Фріда Кало (Фріда, «що наповнила своє життя кольором») назавжди увійшла в історію мистецтва як найвизначніша мексиканська художниця XX століття.
Попри те, що книжки присвячені абсолютно різним жінкам, розповідають вони, по суті, про одне й те саме — про сміливі та ризиковані рішення, впевненість у собі, заповзятість, кохання, а також про вміння отримувати задоволення від того, чим займаєшся. Єдине, що в історії про Коко більше уваги приділено моді та стратегіям успішного ведення власного бізнесу (зокрема секретам популярності парфумів Шанель No5), а в розповіді про Фріду — мистецтву, унікальності та неабиякій силі волі (бо, як відомо, «те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими»).

Крім справді чудово дібраних історичних особистостей, імпонує у цих дитячих книжках і сюжетне обрамлення, адже історії життя Коко Шанель та Фріди Кало буквально рятують Міранду зі скрутного становища (перша допомагає вигадати собі зручний і водночас симпатичний гардероб, а друга — не занепадати духом), і стиль оповіді, і м’які та ніжні ілюстрації Лоли Кастехон Фернандез де Гамбоа, що додають книжкам особливого шарму. Особливої уваги заслуговує образ самої Міранди — маленької невгамовної оповідачки, яка не просто переказує найцікавіші факти з життя Коко Шанель та Фріди Кало, а доповнює їх своїми критичними коментарями та дотепними історійками з власного життя. Саме це і робить книжки не просто актуальними та потрібними для дівчат джерелами натхнення та цікавих рольових моделей, а й захопливим читвом для усіх.


Ітзіар Міранда, Хорхе Міранда Фріда / Коко текст Ітзіар Міранда, Хорхе Міранда, ілюстрації Лоли Костехон та Фернандез де Гамбоа / переклад з іспанської І. Брайко. – Київ : Nebo Booklab Publishing, 2017. – 48 c.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда, наречена

Наречена, Ярина Винницька, Юлія Табенська

5+

Дівчата бувають різними. Одні мріють про прекрасного принца на кону, який врятує їх від хтозна-якого дракона. Інші мріють хіба про вірного друга, люблять всього у житті досягати самостійно і шаленіють від скелелазання, а не від фантазій про білу сукню, прикрашену фальбанками і стразами. Перші – це дівчатка, яких можна було б назвати «принцесами», а другі, як переконує дитячий арт-бук «Наречена», – дівчатка-повітрулі.
Створена творчим об’єднанням «Ковчег» «Наречена» є продовженням популярного дорослого арт-буку «Скриня. Речі Сили», що з’явився минулого року у «Видавництві Старого Лева» та чи не одразу ж отримав чимало схвальних відгуків і від критиків, і від звичайних читачів. Попри те, що книжки вийшли у різних видавництвах й орієнтуються на різну за віком аудиторію, зв’язок між ними важко не помітити. І на тематичному, і на суто візуальному рівнях обидві апелюють до культурної спадщини українців і ніби втілюють знамениті слова Шевченка про «свого не цурайтесь». От тільки, крім вишуканих колажних ілюстрацій, чудового дизайну та чудової поліграфії, «Наречена» може похвалитися ще й сюжетом, в основі якого лежить історія про маленьку Софійку зі старовинного Кам’янця-Подільського.
Софійка, як ви вже здогадалися, належить до повітрульволелюбних красунь, що пересуваються в повітрі, не торкаючись землі, й приносить людям натхнення та любов. Одного дня дівчинка ставить бабусі те саме незручне та незмінно цікаве будь-якій дитини запитання про те, звідки вона взялася, але у відповідь отримує не банальну байку про капусту-лелеку, а натхненну історію про її Дерево Роду, долі героїв захопливіші за будь-які пригодницькі книжки. Власне, з цієї розмови (та фотографій зі старезної шафи на горищі) для Софійки починається її дивовижна подорож минулим, а саме – світом традиційного українського весільного вбрання.

Що одягали наші прабабусі на свої весілля? Чим буковинські сорочки відрізняються від вербовецьких? Які бувають плахти, обгортки та опинки? Як завдяки одному лише вінку дізнатися, чи з Київщини наречена, чи з Гуцульщини? Що таке баламути, дукачі та чепраги? Відповіді на ці та на купу інших запитань читачки й читачі (хоча книжка звертається до дівчат, хочеться вірити, що у хлопців вона також викличе інтерес) знайдуть на сторінках арт-буку. А після такої мандрівки світом українських весільних костюмів разом із повітрулею Софійкою, зможуть спробувати дослідити власне Дерево Роду. Не дарма ж на передостанній сторінці видання маємо намальоване Дерево Роду, до якого можна записати імена своїх предків і вклеїти їхні фотографії.
Втім, надихає «Наречена» не лише історично-культурологічним контекстом та естетичним принадами (до речі, книжка вже встигла отримати особливу відзнаку премії «Найкраща книга року»), але й через простий меседж про те, що щастя не залежить від принца чи кількості намиста на шиї, а тільки від тебе.


Ярина Винницька, Юлія Табенська, Дмитро Осипов Наречена / ідея Ярини Винницької та Дмитра Осипова, текст Ярини Винницької, ілюстрації та оформлення Юлії Табенської. — Львів : Terra Incognita, 2017.
книжковий арсенал 2019, книжный арсенал 2019, Новинки Книжкового Арсеналу 2019: найцікавіші перекладені книжки для дітей, книжковий арсенал, що читати, дитячі книжки, книжкові новинки, література для дітей,казки,класика дитліту, що купити,дитячі видання,найкращі книжки для дітей,маріам петросян,підліткові книжки, дім у якому,джонатан страуд,роланд сміт,щоденники вишеньки,комікси,фантастика,ульф старк

Щоденники Вишеньки, Орелі Нейре

9+

Ще одна героїня цілої книжкової серії, на яку варто обов’язково звернути увагу – героїня захопливих, красивих, сповнених пригоді, динамізму і водночас зворушливості французьких коміксів «Щоденники Вишеньки». Серія розповідає про життя одинадцятирічної Вишеньки, яка живе разом зі своєю мамою, мріє стати письменницею та просто обожнює різноманітні розслідування, загадки та таємниці. Власне, саме через ці свої пристрасті Вишенька і починає вести щоденник, у якому детально описує свої пригоди. А пригод у неї чимало… Отже, одного разу Вишенька разом із подругами Лін і Ерікою зустріла в лісі таємничого старенького пана. І нічого б надзвичайного, якби після спостережень за ним, дівчата не виявили, що він щонеділі з’являвся в один і той же час в одному і тому ж місці. Та ще й із великими банками фарби! Куди ж ходить цей незнайомець? Що він робить із такою кількістю фарби? Та і хто він узагалі такий? Хочете дізнатися? Тоді сміливо розпочинайте разом із Вишенькою її перше розслідування… Чарівна активна героїня, сповнена ентузіазму та наснаги, зворушливий і захопливий сюжет про мистецтво та, що важливо, вишуканий стиль як текстуальної, так і візуальної розповіді — цей комікс навряд залишить бодай когось байдужим. Особливо, якщо вони полюбляють детективні історії та комікси.


Жоріс Шамблен, Орелі Нейре Щоденники Вишеньки. Завмерлий зоопарк  / пер. Денис Тимошенко. — Nasha idea, 2019.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Джуді Муді, Меґан МакДоналд

7+

Якщо ви досі вважаєте, що більшість реалістичних книжок про дівчат присвячено історіям щасливих і нещасливих кохань, тоді ви просто зобов’язані прочитати бодай одну з повістей Меґан МакДоналд про Джуді Муді – невгамовну, вигадливу та безмежно харизматичну школярку із напрочуд мінливим настроєм (не дарма ж вона Moody) і дорогоцінним вмінням прикрі події перетворювати на хороші. Звісно ж, кохання у книжках про Джуді також якось згадується, але ця тема хвилює головну героїню куди менше, ніж порятунок світу, екологія, навчання, з’ясування стосунків із молодшим братом, вигадування різноманітних небилиць, пошуки пригод і мрії – про професію лікаря, всесвітню славу та визнання. І не лише тому, що Джуді ще дещо «замаленька» для усієї цієї романтики, а самі книжки розраховані на дітей 7-11 років, але й тому, що у житті будь-якої дівчинки/дівчини, як і в житті будь-якого хлопчика/хлопця, є купа інших цікавих і захопливих речей, вартих того, щоби про них писати й читати. Ба більше, у цьому житті знайдеться місце для справжньої дружби між хлопцями та дівчатами, жартів, божевільних витівок, а також поразок і помилок, які спонукатимуть героїню переосмислювати свої погляди на життя та робитимуть її сильнішою, розумнішою та впевненішою у собі. Натомість, на щастя, багатьох стереотипів у повістях Меґан МакДоналд читачі не зустрінуть, зокрема й у тому, як і які ролі в родині Джуді Муді виконують тато з мамою.

Ще одна приємна особливість серії книжок про Джуді Муді у легкості тексту та неабиякому почутті гумору авторки. Тут можна було б провести паралель з іншим американським дитячим бестселером – з серією «Щоденників слабка» Джефа Кіні. От тільки Джуді, на відміну від Ґреґа Хефлі, зовсім не самозакохана, значно іронічніша і, якщо можна так сказати, добріша.
І, оскільки за видання популярної у США дитячої серії у «Видавництві Старого Лева» взялися ще 2015 року, на сьогодні маємо вже п’ять перекладених Наталією Ясіновською книжок – «Джуді Муді», «Джуді Муді стає знаменитою», «Джуді Муді рятує світ», «Джуді Муді віщує майбутнє», «Джуді Муді – лікарка».


Меґан МакДоналд Джуді Муді / текст Меґан МакДоналд, ілюстрації Пітера Рейнолдса / переклад з англійської Наталії Ясіновської. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. – 144 c.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

«Агата Містері» та «Солоденьке на денці пирога»

7+

Усім, кому в дитячій літературі не вистачає цікавих персонажок для наслідування, – а їх дійсно не вистачає усім – варто звернути увагу на детективи. Перш за все, на популярний детективний роман «Солоденьке на денці пирога» канадського письменника Алана Бредлі та цілу серію коротеньких повістей із літературної серії італійця, що пише під псевдонімом Сера Стіва Стівенсона, під назвою «Агата Містері» (українською у видавництві “Ранок” вже переклали кілька книжок, зокрема «Агата Містері. Таємниця фараона», «Агата Містері. Меч Короля Шотландії», «Агата Містері. Крадіжка на Ніагарському водоспаді» та «Агата Містері. Бенгальська перлина»).
Розумні, активні, ініціативні й надзвичайно хоробрі – саме такими перед читач(к)ами постають одинадцятирічна Флавія де Люс і дванадцятирічна Агата Містері, головні героїні цих детективних історій. І Флавія, і Агата захоплюються наукою, не можуть встояти перед таємницями, вміють знаходити вихід із надзвичайно скрутних ситуацій і… «звичайним» людям видаються трошки дивакуватими. На щастя, останнє їх зовсім не хвилює, позаяк займаються вони тим, що їм подобається. І, треба визнати, роблять це доволі успішно.

Певно, що попри певну схожість героїнь, книжки Бредлі та Стівенсона істотно відрізняються. І за стилем оповіді, і за тим, як саме автори вибудовують конфлікти та інтригують своїх читачів, і за тим, до аудиторії якого віку вони звертаються, адже атмосферну, трохи готичну та сповнену соковитих описів Англії ХХ століття детективну повість «Солоденьке на денці пирога» цікаво проковтнути у середній та навіть старшій школі, а серію коротеньких історій про Агату Містері, оздоблену ілюстраціями Стефано Турконі та колоритними історичними деталями, можна з легкістю починати читати років із семи.


Сер Стів Стівенсон Агата Містері. Таємниця Фараона / текст Серм Стівм Стівенсонм, ілюстрації Стефано Турконі / переклад з англ. Володимира Чайковського. — Київ: Рідна мова, 2017. — 128 с.
Алан Бредлі Солоденьке на денці пирога / переклад з англійської Марії Лапенко. — Харків: КСД, 2016. — 336 с.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Бути мною, Анна Хьоґлунд

13+

Рефлексувати над тим, що відбувається у тобі та навколо тебе, досліджувати й приймати свою тілесність і сексуальність, вчити історію і намагатися пояснити/розхитати/подолати «норми», «стереотипи» й «традиційні цінності», якими патріархальне суспільство обмежує свободу жінок і дівчат – приблизно про це розповідає книжка Анни Хьоґлунд «Бути мною».
Для дівчат ця ілюстрована повість, а вірніше її головна героїня, тринадцятирічна Руса, може стати такою собі подругою-помічницею, яка переконає позбутися сорому й нарешті спробувати відкрити собі себе. Подруга, яка не переконуватиме в правильності тих чи інших рішень, але спонукатиме замислитися та бути свідомішою своїх життєвих виборів, покаже приклад подолання страху говорити про своє тіло, що надзвичайно важливо тоді, коли його намагаються загарбати й об’єктивувати інші.

Читати більше: Бути мною: бунт проти сорому


Анна ХьоґлундБути мною/ текст та ілюстрації Анни Хьоґлунд / переклад з швед. Юлії Юрчук. – Київ:Видавництво, 2016. – 84 с.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат, Сара Андерсен

14+

Комікс Сари Андерсен також нагадує добру тітоньку фею американську подругу, яка рятує тебе від гніту жорстких соціальних конструктів, заспокоює й переконує у тому, що з тобою все нормально, що не ти божевільна, а світ, що твоя зона комфорту може бути всюди, де тобі заманеться. Щоправда, на відміну від скандинавки Руси, подруга ця має неабияке почуття гумору й руйнує міфи та стереотипні уявлення про дівчат, дорослішання, щастя, успішність і тому подібне з легкістю, якій можна тільки позаздрити.
Увесь комікс Сари Андерсен не має цілісного сюжету, а є набором коротких мальованих історій із життя героїні-авторки. На щастя для підлітків, дорослих і усіх-усіх ці комічні й дотепні історійки охоплюють різноманітні сфери життя й торкаються великої кількості буденних-вічних-унікальних-глобальних проблем, причина яких так часто прихована у банальній невідповідності штучним ідеалам, що їх невпинно конструює наше суспільство.

Читати більше: «Це серйозно!»: бодіпозитив, фемінізм, жарти та інші ліки від депресії


Сара Андерсен Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат у малюнках Сари Андерсен. – Харків: Віват, 2016. – 112с.
Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Друга стать, Сімона де Бовуар

16+

Прочитати знаменитий двотомник Симони де Бовуар варто з багатьох причин, у чому якнайкраще переконує стаття Ірини Ніколайчук Сімона все пояснить: 10 уроків для тінейджерок від авторки «Другої статі». Але тут згадаємо лише кілька причин неодмінно прочитати цей двотомник.
Отже, по-перше, «Друга стать» – це класика світової філософської думки, написана просто, цікаво (!), доступно та зрозуміло навіть для школярів-школярок.
По-друге, це один із ключових текстів першої хвилі фемінізму, який і досі не втрачає актуальності.
По-третє, Сімона де Бовуар у цій книзі розповідає про, на жаль, знайомі кожній дівчині досвіди – про гноблення та дискримінацію, про привілеї, якими патріархальний світ намагається заманити жінок у пастку, про причини та наслідки чоловічої агресії, про саму нерівність, через яку жінкам відводиться другорядна роль у світі.
По-четверте, з цієї книжки можна розпочати досліджувати теорію фемінізму.
По-п’яте, читаючи його, можна знайти чимало корисних для себе відповідей-пояснень-порад на щодень.
По-шосте, свіженьке перевидання виглядає дуже симпатично – стильно, жіно й молодіжно.


Сімона де Бовуар Друга стать (у 2-ох томах) / переклад Наталія Воробйова, Павло Воробйов, Ярослава Собко. – Київ : Основи, 2017. – 368 с.+368 с.
добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, леся українка, лісова пісня, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси

Посібник з виживання для дівчат, Крістіна де Вітте

11+

Підлітковий вік — що може бути гірше? Коли всі навкруги, здається, налаштовані проти тебе, коли батьки ніяк не можуть змиритися з тим фактом, що ти вже не дитина, суспільство чекає, що ти вже зараз визначишся, чим хочеш займатися, а твоє власне тіло раз за разом підкидає сюрпризи. На додачу до всього ти ще й дівчинка, яка живе у патріархальному світі, сповненому гендерних стереотипів й упереджень, жахливих вимог до жінок і застарілих уявлень про те, якими вони мають бути. Що ж з усім цим робити? Як вижити? Власне, відповідь саме на це запитання й намагається дати двадцятирічна авторка посібника для дівчат Крістіне де Вітте. Вустами своєї героїні, чи то пак свого альтер его, Кростін авторка ділиться своїм особистим досвідом подолання різноманітних труднощів і розповідає про найактуальніше: про те, як постояти за себе, порозумітися зі своїм тілом, знайти власний стиль, харчуватися, розібратися з тролями й булерами, знайти спільну мову з батьками та іншою ріднею, обирати друзів і бути гарною подругою, пережити розставання з коханою людиною і — нарешті — полюбити себе.

Найпомітніша річ, яка відрізняє цей посібник від будь-яких інших — нагадування через кожен абзац: що робити зі своїм тілом, зовнішністю, стилем життя, маєш вирішувати лише ти, й ніхто не має права засуджувати тебе за твій вибір, а твоє щастя, комфорт і безпека мають бути найголовнішим для тебе.
з рецензії Софії Туранської

Легкий і безпосередній стиль, відсутність звичної для багатьох книжок на цю тему дистанції між авторкою та читачкою, жарти, дотепні коміксові замальовки та правдивість – ця книжка має всі шанси стате настільною для багатьох тінейджерок, а її головна героїня – справжньо (бойовою) подругою.


Крістіна де Вітте Посібник з виживання для дівчат: про тіло, школу, кохання й інші труднощі підліткового віку. — Київ : Книголав, 2020. — 256 с.
добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, леся українка, лісова пісня, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси

Код упевненості для дівчат,Кетті Кей і Клер Шипен

11+

Можливо, ви не помічали, але дівчат куди частіше за хлопців називають «владними», або «настирливими», «або «зухвалими», коли вони говорять чи виступають. Дівчата значно частіше кидають займатися спортом у підлітковому віці. Дівчата більш сором’язливі та менше схильні ризикувати. Чому? Якщо ви гадаєте, ніби причина криється в особливостях жіночої фізіології, особливостях мозку чи ще якої іншої маячні, то ви, певна річ, помиляєтеся. Авжеж усе це є наслідком різноманітних соціальних уявлень про те, якими мають бути дівчата, коротко кажучи — упереджень, які обмежують і утискають. Книжка Кетті Кей і Клер Шипен «Код упевненості для дівчат» — динаміт, покликаний зруйнувати мури цих стереотипів, звільнити дівчат і допомогти їм, попри все, вірити в себе та досягати бажаного. Анотація до видання переконує, що це не просто мотиваційна книга, і з цим складно посперечатися. На відміну від багатьох подібних книжок, ця не просто надихає красивим словами та історіями в стилі «а от їй вдалося». Під обкладинкою книжки — справжній посібник із вправами, завданнями, загадками, задачками і… так, не без мотиваційних закликів і не без історій реальних дівчат, яким вдалося (або не вдалося). Крім того, авторки поступово розвінчують чи не більшість міфів про те, що ж таке впевненість, успіх і перфекціонізм, а також розповідають про особливості роботи мозку, будування міцних стосунків з рідними та друзями, токсичних людей, користування гаджетами та переживання різноманітних падінь і поразок.
Читається книжка легко, а запам’ятати та краще зрозуміти написане допомагають простенькі коміксові замальовки. Але головне, що кількох годин із цією вистачить на те, щоби бодай трошечки збільшити віру в себе та набратися натхнення діяти, рухаючись у напрямку до бажаного й омріяного.


Кетті Кей і Клер Шипен Код упевненості для дівчат / пер. з англ. Юлія Григоренко. — Харків : Віват, 2020. — 208 с.
добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, леся українка, лісова пісня, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси

Поговоримо про місячні! Юмі Стайнз, Мелісса Кан

11+

Що таке місячні? Чому та як вони відбуваються? Як підготуватися до своїх перших місячних й усіх подальших? Як ставитися до них і як розповісти про них своїм рідним, близьким і друзям? Що робити, коли через місячні опиняєшся у незручному становищі? Що робити, щоби місячні не заважали насолоджуватися життям? Як доглядати за своїм тілом під час місячних? Що робити, якщо виникають проблеми та труднощі? І де, зрештою, дівчата мають шукати правильні відповіді на всі ці запитання? Адже подруги-однолітки, з якими можна поговорити про це, не завжди розуміються на темі, оскільки не мають ні відповідної освіти, ні навіть досвіду; звертатися до рідних підлітки не наважуються (та й не всі дорослі знають, що говорити та як), а в мережі дуже багато неперевіреної та навіть шкідливої інформації. На щастя, відповіді на ці та безліч інших украй важливих й актуальних для усіх дівчат підліткового віку «Що?», «Чому?» та «Як?» можна знайти під яскравою обкладинкою не менш яскравої та симпатичної книжки Юмі Стайнз і докторки Мелісси Кан «Поговоримо про місячні!». Книжки, яку правомірно можна назвати мастрідом. І не лише для дівчаток, які тільки готуються до своїх перших місячних, а й для старших тінейджерок і для батьків — матусів, татусів чи інших опікунів, які мають знати, як підтримати свою дитину.

Наче добрі подруги, авторки переконують читачок у тому, що місячні – це зовсім не те, чого треба соромитись чи боятися, переконують, що потрібно любити та приймати своє тіло й дбати про нього, не панікувати і вчасно та правильно реагувати, коли щось справді йде не так.

Дуже просто, без складних термінів, моралей і повчань, авторки видання не просто розповідають читачкам усе, що варто знати дівчатам, але й руйнують найнебезпечніші міфи та стереотипи. Насамперед ущент розбивають уявлення, ніби місячні – це щось, про що не можна говорити. Адже саме через це неписане табу тисячі дівчат, які вперше зіштовхуються з ними, відчуваються розгубленими та самотніми. Наче добрі подруги, авторки переконують читачок у тому, що місячні – це зовсім не те, чого треба соромитись чи боятися, переконують, що потрібно любити та приймати своє тіло й дбати про нього, не панікувати і вчасно та правильно реагувати, коли щось справді йде не так.

Аби юні читачки справді не лякалися через різноманітні труднощі, авторки дуже розповідають про потенційні складні ситуації та завбачливо розповідають про те, як їх уникнути або ж вийти сухими з води. Наприклад, пояснюють, що слід робити, якщо місячні заскочили зненацька чи припали на запланований похід із наметами.

А щоби читачі та насамперед читачки не мали сумнівів щодо того, що викладеній авторками інформації можна та потрібно довіряти, текст українського видання пройшов ретельну перевірку науковою консультанткою — лікаркою акушеркою-гінекологинею Наталею Лелюх.


Юмі Стайнз, доктор Мелісса Кан Поговоримо про місячні! / пер. з англ. Антоніна Ящук. – Харків : Крокус, 2020. – 164 с.

Маленькі історії Великих Людей. Марі Кюрі та Фріда Кало, Ізабель Томас

7+

І знову біографії. «Скільки можна?» — запитаєте ви, але не поспішайте обурюватися. Просто розгорніть котрусь із книжок Ізабель Томас й одразу ж усе зрозумієте. Ну як, зрозумієте — закохаєтеся у це маленьке симпатичне видання, а заразом і в усю серію. Звісно, що в першу чергу вашу увагу привернуть яскраві ілюстрації Анке Векман. Вишукані, стильні, інформативні — вони не просто ілюструють текст, а й доповнюють його емоціями, соковитими деталями й допомагають краще сприймати інформацію. До речі про інформацію. Хоча самого тексту у книжках із цієї серії не так багато, він настільки продуманий, що вміщає як історію життя героїні, так і найважливішу інформацію про сферу її діяльності. Так, у книжці про науковицю Марі Кюрі про радій, радіацію та хімію, відповідно у книжці про мисткиню Фріду Кало — про мистецтво. Історії життя цих видатних, визначних, цілеспрямованих і безперечно талановитих жінок авторці вдалося розповісти напрочуд цікаво: без занудного біографізму, знайомого багатьом зі шкільних підручників, з влучними цитатами та відкритими запитаннями до читачів, які спонукають не просто шукати відповіді, а й задуматися про важливе (як-от про гендерну рівність, освіту, ту ж таки цілеспрямованість, справедливість і несправедливість тощо). Власне, саме ця відкритість і видається мені найбільшою принадою цих книжок. Життєписи багатьох відомих людей дітям пропонують так, наче це не реальні історії, а повчальні казки зі своїми «злодіями», чітко прописаною мораллю та готовими висновками. Тут нічого подібного немає. Героїні зі сторінок книжки постають дуже живими, а тому є цікавішими. Вони чи не одразу стають близькими читачам, а їхні історії вражають проникливістю та своєю здатністю надихати.


Томас Ізабель Маленькі історії Великих Людей. Марі Кюрі / переклад Завалій Дзвінка. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. — 64 с.
Томас Ізабель Маленькі історії Великих Людей. Фріда Кало / переклад Тетяна Щадило. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. — 64 с.

* Усі зазначені вікові обмеження є умовними, тож у виборі краще покладайтеся на (читацький) досвід.

видавництво "Віват" видавництво "Основи" видавництво Artbooks детективи дитячі книжки про відомих людей книжки про дівчат комікси Леся Українка пригоди фемінізм