Права, обов'язки, закони, порядки, політика, влада, громадяни, держава —  знайомі слова, чи не так? Адже усі вони відіграють вкрай важливу роль у нашому житті, і саме тому знати їх важливо як дорослим, так і малим. Але як про них розповісти, як пояснити та допомогти зрозуміти дітям, коли навіть для багатьох батьків значення цих слів насправді не дуже й відомі? Сьогодні ділимося добіркою помічних книжок, які зарадять із цією проблемою.
Про читання / Добірка
23 Лютого 2021
2227
Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право
Наталя Андрейко
кураторка Літклубу
Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право, конституція, правознавство, права дитини, обов'язки громадян, як стати політиком, дітям про Україну, патріотизм, альтернатива нудним підручникам, політологія дітям, закони для дітей

Здається, потроху минають часи, коли розмовляти з дітьми про «серйозні-дорослі речі-виростеш, потім зрозумієш», як-от про політику, бралися лише поодинокі батьки. І в той самий час, пояснити, на перший погляд, звичайні поняття, з якими ми стикаємось кожного дня, – «права», «незалежність», «громадянство», «податки», «конституція» – буває досить непросто навіть досвідченим батькам. Що ж робити? Як завжди, на допомогу прийде книжка, насамперед дитячий нон-фікшн із нашої підбірки, який доступно, інформативно і разом із тим цікаво, а подекуди навіть весело розповідає про державу, політику та право.

Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право, конституція, правознавство, права дитини, обов'язки громадян, як стати політиком, дітям про Україну, патріотизм, альтернатива нудним підручникам, політологія дітям, закони для дітей

Політика для початківців, Алекс Фріт, Розі Гор, Луї Стоуелл

9+

У сучасному геть заполітизованому українському суспільстві не таким уже й актуальним здається правило «не торкатися політичних тем, бо це геть неввічливо». Про політику говорять усі, іноді зовсім не орієнтуючись навіть у найпростіших політичних поняттях і термінах. «Політика для початківців» від видавництва «Книголав», яка вийшла в перекладі українською 2019 року, допоможе розібратися з базовими політичними термінами та поняттями: «гілками влади», політичними та виборчими системами, «лівими» і «правими» тощо. Книга розрахована на дітей молодшого і середнього шкільного віку, тобто аудиторію віком від 9 до 13 років, але і для дорослих читачів вона буде не менш цікавою і потрібною.

Насправді у твоїх силах змінити багато, навіть якщо ти поки ще не можеш голосувати. Бодай обговорення політики з друзями та сім’єю може вплинути на світ – шляхом зміни думки людей.

Автори подають інформацію у вигляді  інфографіки та коміксів, які структурують масив інформації та спрощують сприйняття, виділяючи головне. Політичні поняття пояснюються на прикладі історичних фактів і подій та за допомогою діалогів. Крім того, у книжці багато дотичних до теми «цікавих фактів», які привертають увагу читача та дають можливість трошки відпочити від сприйняття серйозної інформації.

Книжка складається з шести розділів, у яких детально розглядаються поняття форм правління – від витоків демократії до сучасного різноманіття, аналізуються політичні системи й ідеології, процес виборів і голосування, подається інформація про вплив на державну політику. В останньому розділі авторами розглядаються ті поняття, які важко було вмістити до попередніх розділів, але які в контексті «вступу до політології» варто згадати. Що таке війна, права людини, в’язниці та тероризм, міграція, фемінізм, свобода слова тощо? Відповіді на ці питання поглиблюють і розширюють окреслену тематику, дають читачам зрозуміти, що політика – це не тільки умовна «верховна рада» та голосування раз на чотири роки, політика – це все, що нас оточує, від елементарної домовленості з однокласником про обмін книжками та доведення своєї точки зору в суперечці до відстоювання своїх прав, захисту екології, гендерної рівності та протидії булінгу. 


Алекс Фріт, Розі Гор і Луї Стоуелл Політика для початківців / ілюстрації Келлан Стовер, пер. з англ. Віта Левицька. – Київ : Книголав, 2019.
Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право, конституція, правознавство, права дитини, обов'язки громадян, як стати політиком, дітям про Україну, патріотизм, альтернатива нудним підручникам, політологія дітям, закони для дітей

Політика. Те, про що тобі не розкажуть дорослі, Богусь Янішевський

8+

Інколи не лише дітям, але й дорослим здається, що політика – це щось надто далеке від повсякденного життя. Ну як можуть бути пов’язані поїздки в метро, посиденьки з друзями, вигулювання собаки, контрольна в школі із якоюсь там ПОЛІТИКОЮ? Але ж, якщо задуматися, щонайменше вартість проїзду і те, чи буде побудоване те метро, скільки податків доведеться заплатити з кожної чашки випитої кави, як буде оцінюватись контрольна і чи можна не прибирати на вулиці за своїм улюбленцем – усе це залежить від влади, а отже і нас із вами.

Суспільство (тобто ми – люди, що живуть групою) частенько схоже на справжній симфонічний оркестр. Не так легко створити разом щось путнє, коли кожен хоче грати свою мелодію. У такому випадку зарадить диригент, який точно знає, що тут і до чого.

У книжці «Політика. Те, про що тобі не розкажуть дорослі» польський письменник Богусь Янішевський якраз про це і розповідає – докладно, цікаво і з притаманним йому гумором. Можливо автор вам уже знайомий із двох інших книжок із серії «Те, про що тобі не розкажуть дорослі» від «Моєї книжкової полиці» – «Мозок» та «Економіка». Якщо ж ні, вам можна навіть позаздрити, адже вся ця серія не без причин заслуговує на увагу.

За словами автора, книжка розповідає про владу, про те, звідки вона взялася, для чого потрібна, як працює і як від неї захиститися, коли вона надто розперізується, а головне, видання допомагає зрозуміти, що ми не можемо існувати у суспільстві окремо від влади й не залежати від держави, а тому знати базові речі про політику все ж варто.

У шести розділах – влада, держава, демократія, погляди, політики та управління – докладно пояснюється, що таке влада і якою вона буває, розповідається про перші держави і їхню трансформацію в сучасні політичні системи, механізми управління державами, весь процес виборів від створення політичної партії до приходу до влади, включно з політичною агітацією, брудними виборчими кампаніями, «передвиборчою гречкою» тощо. Попри велику кількість питань, що розглядаються в книжці, розділи чітко структуровані, а інформація на кожній сторінці дуже збалансована: крім викладу основних понять, можна знайти й чимало ілюстрацій, які обігрують і подають ту ж саму інформацію, але вже в конкретній ситуації у вигляді коміксу. Ілюстрації Макса Скорвідера створюють особливу атмосферу, вони не просто доповнюють, а є важливою частиною оповіді – приблизно половину інформації подано саме у вигляді малюнків.

Хоча тема дуже серйозна, книжка просотана часом навіть трохи «чорнуватим» гумором. Тут є й історичні постаті з головами інопланетян, і воїни, які смажать ковбаски на згарищах завойованого міста, і Адам із Євою, які обговорюють, створення світу з позиції креаціоністів та еволюціоністів. І це добре, адже автор говорить мовою і жартами, які є близькими аудиторії, наводить прості приклади та порівняння, що для розуміння важкої теми вкрай важливо.

«Політика» – інформативне, дотепне та цікаве читво навіть для тих, кого від одного тільки погляду на слово на букву «П» навалюється сонність і нудота. Повірте, з цією книжкою, сумно точно не буде, ні дітям, ні дорослим.


Богусь Янішевський, Макс Скорвідер Політика. Те, про що тобі не розкажуть дорослі. – Київ : Моя книжкова полиця, 2019. – 152 с.
Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право, конституція, правознавство, права дитини, обов'язки громадян, як стати політиком, дітям про Україну, патріотизм, альтернатива нудним підручникам, політологія дітям, закони для дітей

Як створити власну країну, Валері Ваєтт

9+

Якщо ви раптом, абсолютно випадково натрапили на «нічийний» шматочок землі й вирішили будь-що створити свою країну, що для цього вам знадобиться? Власне, не так уже й багато: по-перше, окреслити національну ідентичність, тобто вигадати гімн, намалювати прапор і створити валюту своєї країни, по-друге, керувати країною, тобто зібрати уряд, написати конституцію, закони тощо, і, по-третє, познайомитися з сусідами та разом із ними розв’язувати проблеми сучасного світу. Саме про всі ці кроки й розповідається у виданні «Як створити власну країну» від видавництва «Жорж», яке також побачило світ в українському перекладі у 2019 році.

Керувати країною – це приблизно так само, як заводити акваріумних рибок. Про них треба дбати, інакше буде біда (з рибками).

На відміну від згаданих вище книжок, ця написана простішою та доступнішою мовою й охоплює дещо вужчу тему, завдяки чому її можна пропонувати дещо молодшій, ніж радять видавці, аудиторії. Вся інформація про основи державотворення подається на прикладі вигаданої країни Килимунії та її мешканців килимунців. Різні форми правління, процес виборів, конституція, закони, економіка, завоювання й анексія, біженці та світові співтовариства – про все це розповідається дотепно, з гумором і водночас пізнавально й із прикладами з реальної історії. Втім, де-не-де можна натрапити на білі плями, зокрема на терміни, які ніяк не пояснюються навіть у словнику наприкінці видання, але це можна списати на бажання авторів підштовхнути читача до подальшого дослідження теми. Та й погодьтеся, вмістити всю інформацію про такий складний механізм як держава в одну невеличку книжку – неможливо. 

Для закріплення викладеного матеріалу читачу пропонують виконати смішні, як на перший погляд, завдання, наприклад, вигадати назву для своєї країни за допомогою «називалки», відгадати, який із законів несправжній або ж скласти національний гімн на мотив пісні «У лісі, лісі темному». Але, попри розважальний характер, кожне з цих завдань допомагає дитині запам’ятати складну інформацію.


Валері Ваєтт  Як створити власну країну  / ілюстрації Фред Рікс, пер. з англ. Ганни Яновської. – Харків : Видавництво «Жорж», 2019.
Просто про складне: дитячі книжки про державу, політику та право, конституція, правознавство, права дитини, обов'язки громадян, як стати політиком, дітям про Україну, патріотизм, альтернатива нудним підручникам, політологія дітям, закони для дітей

Я і Конституція, Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Шуліма

9+

Часом може видатися, що ніхто не поважає твоїх прав і свобод, начебто всі заперечують їхнє існування. Ніби все твоє життя складається із самих лише обов’язків, тимчасом як інші живуть, як їм заманеться. Але це не так! Конституція це знає точно і вказує нам на наші права. І що частіше ми до неї дослухатимемося, то безпечніший і приємніший поставатиме світ довкола. 

Остання книжка нашої підбірки – єдина від українських авторів і про суто українську реальність, а саме про конституцію. Як і всі попередні, «Я і Конституція» від «Видавництва Старого Лева» розрахована на аудиторію молодшого та середнього шкільного віку, тобто дітей до 13 років, але її спокійно можна пропонувати й дорослішим читачам.

У першій частині автори детально аналізують права й свободи, а також обов’язки громадян України, на простих прикладах пояснюють різницю між першим і останнім: банальне щоденне відвідування школи – обов’язок учня, навчання рідною мовою і доступ до освіти – його невід’ємне право. 

Держава покликана створювати умови для твого розвитку, для здобуття нових знань. Ніхто не може обмежувати твій вибір. 

Автори показують, що повсякденне життя навіть найменшого українця є в Конституції, що життя і права захищаються державою, а якщо ні – їх можна і треба відстоювати.
Водночас кожен розділ показує одразу обидві сторони монети: розповідаючи про певне право, автори одразу ж торкаються й обов’язків. Так, якщо ми говоримо про право на гідне ставлення до кожного громадянина, то тут же йдеться й про порушення цього правила – булінгу, адже якщо ми вимагаємо гідного ставлення до себе, то так само маємо ставитися і до інших.

З другої частини книжки можна довідатися про органи влади, про те, як вони влаштовані, які мають функції, хто і за що у державі відповідає, для чого потрібні вибори і як кожен із нас може впливати на ситуацію в державі. Президент, Парламент, Уряд і система правосуддя – кожній із цих гілок влади присвячено розділ, у якому описано, чим саме займається цей орган, які обов’язки та права має, для чого взагалі потрібна така кількість незрозумілих державних інстанцій і чому вони важливі для нормального існування країни та кожної людини, яка в ній живе. 

Зрештою, пройшовши курс українського конституцієзнавства з цією книжкою, вам уже навряд захочеться писати лист Президенту з вимогою створити учнівську комісію з відсіювання нудних книжок зі шкільної програми з літератури, бо ви знатимете, що, швидше за все, з цим питанням варто звернутися до Міністерства освіти та науки. А досягнувши 25 річного віку, можливо, й самі балотуєтеся до Верховної ради й ініціюєте створення таких комісій.


Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Шуліма Я і Конституція / ілюстрації Женя Олійник. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019.
закони нон-фікшн політика права дитини просто про складне середній шкільний вік