Про те, які книжки подобаються дітям, про стосунки з дорослими і про Роальда Дала - одного з найулюбленіших і найпопулярніших дитячих письменників у світі.
Про читання / Контекст
15 Вересня 2015
7797
Роаль Дал – Великий і Дружній Велетень дитячої літератури
Аліна Штефан
Блогерка, авторка
роальд дал, дитячі казки, абабагаламага, чарлі і шоколадна фабрика, Бесподобный мистер Фокс, матильда, Фантастичний містер Лис

Illustration: Laura Hallett

 

Які книжки найбільше подобаються дітям? Насамперед  ті, де вони постають правими відносно світу дорослих, книжки, де дорослі не хизуються в мільйонний раз тим, наскільки вони досконалі, розумні, справедливі  і взагалі, краще знають, як усе повинно бути. Доброго, сильного, мудрого дорослого діти і в житті вирізняють миттєво і далі вже у будь який спосіб намагатимуться бути поруч. Складніше все стає, коли про жорстокість, дурість або жадібність дорослих треба виголосити, назвати речі своїми іменами, сказати іншому дорослому, що хтось із них виявився негідником. І тут настає цікавий момент: як у житті, так і в книжках дорослим дуже важко визнати дитячий вік не еквівалентом вигадок та помилкових вражень і відмахнутися від усіх тих «казок».

Дал вирішив здійняти «дитячий бунт» у своїх книжках, аби всі діти у світі мали змогу весело, грубо та досхочу познущатися з бридких і тупих дорослих, які траплялися їм на шляху…

Але від казок Роальда Дала не так вже легко й відмахнутися. Можна лише відгородитися залізною завісою, але, як виявилося і це не варіант, тому що ображені дорослими діти є скрізь. А написати книги, де злюща директорка жбурляє школярку, розкрутивши за кіски, бозна-куди, тероризує всю школу, а тоді отримує по заслугах; книги про те, що перша ліпша тітка може бути огидною відьмою, а людожери отарою прибігають уночі до різних країн і прекрасно проводять час, удосконалюючи свій раціон дедалі новими смаками, поки їх не зупиняє маленька дівчинка разом зі своїм другом ВДВ, звернувшись по допомогу просто до англійської королеви – так ось такі книги міг написати лише Дал.

Quentin Blake, charlie and the chocolate factory, Roald Dahl, роальд дал, дитячі казки, абабагаламага, чарлі і шоколадна фабрика, Бесподобный мистер Фокс, матильда, Фантастичний містер Лис

І не тільки тому, що у них казкове береться на кшталт капелюха і крутиться до тих пір поки не повертається зовсім незвичним боком, або взагалі вивертається навиворіт. Ні, річ зовсім не в тім, хоч це і робить їх неперевершеними. Вони прекрасні насамперед тому, що пише їх мудра, але та сама ображена дитина, яка, на відміну від багатьох, мала гарну пам’ять і не забула жодної своєї дитячої образи, спричиненою дорослими. До того ж Дал не просто пам’ятав, а вирішив здійняти «дитячий бунт» у своїх книжках, аби всі діти у світі мали змогу весело, грубо та досхочу познущатися з бридких і тупих дорослих, які траплялися їм на шляху, у мільйонний раз перечитуючи його майже терапевтичні книжки.

…як у житті, так і в книжках дорослим дуже важко визнати дитячий вік не еквівалентом вигадок та помилкових вражень і відмахнутися від усіх тих «казок».

Роальд Дал як ніхто знав, про що він пише. Саме його геть нещасливий шкільний досвід буде тим матеріалом, який вже дорослим письменником він перетворить на огиду до свавілля й винахідливість у покараннях для міс Транчбул з «Матильди», тіток Джеймса з «Джеймса і гігантського персика», для Найбільшої та Найголовнішої Відьми Всіх Часів з «Відьом», людожерів з «ВДВ» та інших злодіїв, з якими вже друге чи третє покоління дітей з насолодою розправляється на сторінках його книг. Про жаль тут не може йтися, настільки переконливо вони страшні, зловмисні і просто погані – по-справжньому реалістичні поганці, які так і просяться на великий екран.

Такі переконливі герої, що не може залишити жодного читача осторонь пригод, які загалом не уступають бойовикам тому, що з обох боків у хід іде важка артилерія (головні герої Дала зовсім не з тих, хто буде надто панькатися зі злодіями), його історії-бестселери залюбки екранізувалися і з успіхом йшли в прокаті. «Матильда», «Чарлі і шоколадна фабрика» є, можливо, найвідомішими з фільмів. Та стрічка «Відьми», і анімаційні фільми «Джек і гігантський персик», «ВДВ», «Неймовірний містер Фокс» також вартують перегляду. Якщо «Матильда» з Марою Вілсон і Дені деВіто – це «маст сі» для сімейного перегляду, то геть не віриться, що «Чарлі», який уже є програмовим твором для п’ятикласників, у нас читає лише перше покоління.

Загалом сміливо можна говорити про те, що крім усіх книжкових винагород, Дал також отримав і статус успішного кіносценаріст

Софі та ВДВ з «ВДВ, або Великий і дружній велетень» ми побачимо  в 2016 році такими, як їх уявляє собі Стівен Спілберг, а зараз маємо мультфільм і книжку у дотепному перекладі українською. «Неймовірний містер Фокс» – ляльковий мультфільм у найкращих традиціях цього анімаційного мистецтва. До речі, одне з оповідань Дала покладено в сюжет тарантинівських «Чотирьох кімнат», а ще – це саме він придумав гремлінів. Загалом сміливо можна говорити про те, що крім усіх книжкових винагород, Дал також отримав і статус успішного кіносценаріста.

Roald Dahl, роальд дал, дитячі казки, абабагаламага, чарлі і шоколадна фабрика, Бесподобный мистер Фокс, матильда, Фантастичний містер Лис

Що сказати про книжкові нагороди? Ним зачитується весь світ, а 9 з його книг у 2003 році потрапили до списку кращих книг за версією ВВС, і дивує, що лише 9. Читаємо у Дала все, бо якщо ви не читали Роальда Дала у дитинстві не читали, а тоді ще відмовили собі  в цьому вже дорослими, то прикро і назавжди програли дитячу партизанську війну за чарівне (авжеж досхочу приправлену чорним гумором) проти жалюгідної матеріальності і через це – абсурдності чомусь не завжди мудрого дорослого світу.

англійська література Видавництво Старого Лева класика дитліту письменники Роальд Дал