Роман Джея Ашера «Тринадцять причин чому» - історія про реальне обличчя суїциду, що спонукає кардинально переглянути свої погляди на життя.
Teenside / Teen Review
12 Березня 2017
4166
Тринадцять причин чому: тет-а-тет із суїцидом
Діонісій Виноградов
автор рубрики "Teen Review"

13 reasons why, тринадцять причин чому, 13 причин, Джей Ашер, самогубство, книжки про суїцид, підліткові проблеми, кохання, школа, синій кит, книжки про життя і смерть, проблемна проза, тінейджери та проблеми, заборонені теми у книжках, бестселери

Суїцид був і залишається однією з найсерйозніших проблем нашого суспільства. Зокрема, просто зараз увесь світ із острахом слідкує за різким спалахом самогубств серед підлітків у Східній Європі, Середній Азії та й в Україні – про «синіх китів», здається, чули вже всі.
Тож не дивно, що вся ця моторошна одвічна актуальність не могла не відобразитися на культурі. Такі літературні гіганти як Ґете, Толстой, Купрін та Шекспір присвячували свої тексти цій болючій і трагічній темі. На тему самогубства й досі малюють полотна, знімають кінострічки та створюють анімаційні фільми. Більшість таких творів, як могло здатися, зовсім не романтизують позбавлення себе життя. Навпаки ж – показують реальне обличчя суїциду та намагаються донести до людини, чому саме життя має перевагу над смертю.
Одним із таких творів є роман «Тринадцять причин чому».

Сюжет книги розповідає про хлопця Клея Дженсена, якому одного разу не пощастило знайти під своїми дверима таємничу посилку без зворотної адреси. Всередині пакунку він знаходить сім аудіо-касет від Ханни Бейкер – дівчини, яку Клей щиро кохав, поки та не покінчила зі своїм життям. Ці касети – щось на кшталт передсмертної записки, якою Ханна хоче пояснити свій вчинок та розставити всі крапки над «і». У це важко повірити, це шокує, а одна з фраз дівчини остаточно вибиває з колії:

…я збираюся повідати вам причини, через які урвалося моє життя. І якщо ви це слухаєте, то ви – одна із цих причин.

Не дивно, що, написана у 2007-му році, ця книга буквально сколихнула всю Америку. Роман одразу ж став бестселером і отримав безліч нагород, з-поміж яких «Найкраща книжка для молоді за версією YALSA» та «Обдуманий вибір» премії Book Sense Pick. Крім того, цього року відбудеться прем’єра екранізації роману, головні ролі у якій виконали Кетрін Ланґфорд і Ділан Міннетт.

Автором «Тринадцяти причин» є Джей Ашер, який свої перші книжки почав писати ще у середній школі. Після її закінчення поступив до коледжу Сан-Луїс-Обіспо, щоби стати вчителем, але зрештою залишив навчання, зрозумівши, що вчителювання зовсім не його ремесло. Вже тоді, Ашер збагнув, його покликання – письменництво.
Написати цю книгу Джея Ашера надихнув випадок із власного життя: його близька родичка вчинила спробу самогубства точнісінько в такому ж віці, що й головня героїня книги, проте, на щастя, безуспішно.

13 reasons why, тринадцять причин чому, 13 причин, Джей Ашер, самогубство, книжки про суїцид, підліткові проблеми, кохання, школа, синій кит, книжки про життя і смерть, проблемна проза, тінейджери та проблеми, заборонені теми у книжках, бестселери

Історія «Тринадцяти причин чому» починається різко, уникаючи зайвих прологів, і так само стрімко розвивається. Це є безперечною перевагою роману, завдяки якій покинути книжку й не дочитати її аж до останньої сторінки не зможуть навіть ті, хто не дуже любить читати.
Ще одна перевага «Тринадцяти причин» у тому, що, на відміну від більшості інших «підліткових» книжок, у романі відсутні нереалістичні картонні діалоги між тінейджерами, сповнені сленґу та всіляких «молодіжних словечок» (ну ви зна-а-а-аєте, ці підлітки!).

У «Тринадцяти причинах» персонажі спілкуються між собою природно та невигадливо. Певно, що Джей Ашер один із небагатьох підліткових авторів, хто не забув, що колись і сам був підлітком, хто пам’ятає, яким комічним дорослі конструювали портрет «типового тінейджера».
Водночас, сама оповідь роману є досить незвичайною, адже ведуть її одразу двоє: Ханна розповідає свою історію, а Клей – реагує на неї.

Щодо героїв… Клей Дженсен є типовим невпевненим у собі підлітком. Якщо ви пройдетеся вулицею, то побачите зо-двадцять подібних Клеїв. Характер Клея не розкривається до кінця, але так воно, на мою думку, і потрібно. По-перше, щоби читач міг без зусиль ставити себе на місце хлопця, по-друге, щоби забезпечити контраст із другою головною героїнею – Ханною Бейкер.

А чий характер розкритий просто приголомшливо, так це Ханни Бейкер. По суті, усі 290 сторінок «Тринадцяти причин» є суцільним розкриттям образу цієї дівчини. З перших касет Ханна постає перед читачем як рішуча та впевнена у своїх діях людина. Проте з кожним новим записом читач дізнається про безліч особливостей Ханни, тож її персонаж повсякчас зазнає трансформацій.
Саме тому, читаючи «Тринадцять причин», ти дійсно віриш героям і з головою поринаєш  у всі ті захопливі перипетії, що з ними відбуваються.

13 reasons why, тринадцять причин чому, 13 причин, Джей Ашер, самогубство, книжки про суїцид, підліткові проблеми, кохання, школа, синій кит, книжки про життя і смерть, проблемна проза, тінейджери та проблеми, заборонені теми у книжках, бестселери

Аналізуючи «Тринадцять причин», розумієш, що безсумнівно кожна (навіть найменша) подія нашого життя впливає на його подальший розвиток. Часто саме від нас залежить доля людей, що оточують нас, проте ми надзвичайно рідко замислюємося, як той чи інший наш учинок на них впливає.

…якщо здається, що людина не звертає уваги на чиїсь уїдливі коментарі й не переймається із приводу пліток, ти ніколи не знаєш, яким насправді є її життя, і, можливо саме це коментарі лише посилюють його чи її біль.

Як підсумок, можна сказати, що «Тринадцять причин чому» – це дійсно продумана й захоплива сумна історія, що може вразити як підлітків, так і дорослих. Вона несе правильну (тобто таку, яка спонукає не зациклюватися на собі та піклуватися про інших) мораль та спонукає кардинально переглянути свої погляди на життя.


Джей Ашер Тринадцять причин чому / [переклад з англ. М. Торяника]. — КМ-Букс, 2016.
"КМ-Букс" бестселери Джей Ашер кохання підліткова проза суїцид