Катерина Кіщинська про популярну фантастичну пригодницьку серію «Коти-вояки».
Teenside / Teen Review
18 Вересня 2018
6171
Коти-вояки: пухнасті, хвостаті та готові до битви
Катерина Кіщинська
учасниця підліткової редакції TeenSide
Warriors Cats, коти-вояки, коты-воители, фантастика, пригодницькі книжки для дітей, клани котів, вояки, книжки для дітей, пригодницька проза, асса

Illustration: Shie

Звиклий нам образ: вони милі та трохи вередливі, мають м’які подушечки та набирають тисячі лайків на Youtube. Коти — наші чотирилапі друзі, таке собі чарівне доповнення до людського світу. Та спробуємо змістити фокус.
«Коти-вояки», в оригіналі «Warriors», — популярна серія пригодницьких книг про Клани диких котів. З 2003 року у серії видали понад 40 книг і мангу. Автором усіх книг зазначено Ерін Гантер, але насправді це псевдонім, під якими пишуть авторки Кейт Кері, Черіт Болдрі, Тай Сазерленд та редакторка Вікторія Холмс. Українською за останні роки повністю видано перший цикл «Коти-вояки: початок пророцтв», що складається з 7 книг, та розпочато видання другого. Але зараз не про нього.

Весь цикл — це історія зростання головного героя та його реалізації в житті.

Уперше читач знайомиться зі світом котів-вояків разом із Рудьком, домашнім кошеням, яке не відчуває, що життя з Двоногами (так коти називають людей) — це його покликання, тому тікає до лісу, щоби знайти себе серед вільних диких котів, які живуть у Кланах та слідують вояцькому правильнику. І поки Рудька приймають у Громовий клан, нарікають Вогнелапом та вчать вояцькому життю Ерін Гантер (точніше Кейт Кері та Черіт Болдрі) занурює читача у свій лісовий світ. Чотири Клани ділять між собою Ліс, мають свою політику, соціальну ієрархію, мову, релігію та міфологію. І найголовніше — вояцький правильник. Попри те, що Громовий, Річковий, Тіньовий та Вітряний клани часто воюють між собою і кожен із них має свої особливі навички та проблеми, звід правил, що визначають кота-вояка, об’єднує їх. Вояки мають бути сильними та готовими до бою, ставити потреби Клану понад свої, бути беззаперечно вірними своєму Клану та його провіднику чи провідниці (коту, який виконує роль вождя). А також, що важливо, народженими вільними у Лісі. Вогнелап же — у минулому «кицюня», тож має постійно доводити свою вмілість, справжність свого прагнення стати вояком Громового клану та вірність провідниці Синьозірці. Весь цикл — це історія зростання головного героя та його реалізації в житті.

Warriors Cats, коти-вояки, коты-воители, фантастика, пригодницькі книжки для дітей, клани котів, вояки, книжки для дітей, пригодницька проза, асса

І хоча зараз усе це прозвучало дуже серйозно, «Коти-вояки» мають все, що притаманно пригодницьким книжкам для підлітків: добросердечний протагоніст, його смішний друг, його дівчина, його наставниця, його заклятий ворог, а ще екшн, пророцтва та квести. Не стала, на жаль, виключенням, мова і стиль написання. Отож на читачів серії очікує чимала порція стилістичних помилок, які здавалося б є занадто очевидними. Не зрозуміло, чому редактори young adult літератури ігнорують їх. Невже вважають, що для їхньої цільової аудиторії усе це не важливо? Невже не розуміють, що через неякісну мову книжки важче читати? І що через неї страждають і сюжет, і персонажі? У будь-якому разі, через те, що на ці помилки не звертали уваги, впродовж цілого циклу вони нікуди не зникають і мова написання не покращується.

Вони, як і ми, стикаються з розчаруванням і страхом, роблять помилки, сваряться, втрачають те, що є для них дорогим, та й самих себе…

Що справді відрізняє ці книжки від інших, то це саме коти. Треба віддати Ерін Гантер належне — коли читаєш ці історії, легко уявити себе котом. Все продумано досконало: від того, як коти спілкуються між собою та полюють у лісі, до того, як вони лікуються та б’ються. Саме через це, гортаючи сторінки романів, ти не забуваєш, що мова йде про котів, але й не відчуваєш себе відстороненим від героїв. Вони, як і ми, стикаються з розчаруванням і страхом, роблять помилки, сваряться, втрачають те, що є для них дорогим, та й самих себе — усе це знайоме для багатьох людей, особливо ж для підлітків, які вчаться соціальному життю та самостійності, які шукають себе і свій шлях у світі.

Warriors Cats, коти-вояки, коты-воители, фантастика, пригодницькі книжки для дітей, клани котів, вояки, книжки для дітей, пригодницька проза, асса

Крім того, є ще щось нам знайоме. Теми та проблеми, типові для історій про битви між групами вояків. Перша — вірність клану. Головний герой, крім того, що всі постійно сумніваються в його вірності клану через походження, і сам іноді сумнівається в собі. Він відчуває, що це життя у лісі йому потрібне, але він сумує за родиною. Він відчайдушно намагається поєднати і те, і те, але лісові коти ставлять Клан вище за зв’язок по крові. Це проблема не тільки головного героя, а й інших котів. І що справді чудово, так це те, що кожен із героїв по-різному її вирішує і зіштовхується через це з різними наслідками. Та навіть незаперечна вірність клану, ще не позбавляє тебе труднощів. Вірність клану означає вірність провідниці/провіднику. Але що робити, якщо ти вважаєш, що їхні рішення шкодять клану? Тут перша проблема перетинається з другою, проблемою лідерства. Оскільки маємо сім книг, авторкам є де розігнатися та показати дуже різних лідерів і дуже різні шляхи до влади. Ще один, трохи інший вид «провідництва» у котів — це божественне. В їхньому всесвіті божественне — це Зоряний клан, тобто душі померлих котів, які живуть на небі. І проблема, що виникає у цьому контексті, це знову ж таки проблема влади та свободи. Наскільки душі померлих впливають на живих та на реальний світ, на лідерів та на головного героя? Зрештою, усі книжки розповідають про те, як персонажі вчаться керувати своїм життям самостійно, не перекладати відповідальність на божественних предків, а просто слухати їх, поважати їхні історії та поради.

«Коти-вояки» — серія на любителя. Любителя епічних битв і пафосних монологів, трагічних книжкових смертей, вигаданих світів, класичних пригодницьких сюжетів, фандомів і, певна річ, котів. А також для тих, хто готовий до читання безкінечної історії «в запій». Бо далі буде.

9+ Коти-вояки пригодницька література фантастика