Про роман «Поміж сірих сутінків» Рути Шепетіс, книгу-спробу зупинити війну і змінити світ на краще.
Teenside / Teen Review
13 Липня 2017
2759
«Поміж сірих сутінків» Рути Шепетіс: на противагу зброї
учасниця підліткової редакції TeenSide

підліткова література, книжки для підлітків, тінейджери, заборонені теми, детективи, бестселери, перше кохання, перші поцілунки, наркотики і підлітки, найкращі книжки для читання, підліткова проза, що читати підліткам, рута шепетіс, війна, поміж сірих сутнікіВ, туве янссон, літня книжка, видавництво старого лева, джаклін вілсон, розмальована мама, oh boy!, мари-од мюрай, сироти, притулки, книжки про страждання

«Увага! Це важливо! Обережно! Багато болю!» — саме такі слова варто було б написати на обкладинці книжки «Поміж сірих сутінків». Але навіть із таким попередженням, книга все одно б стала бестселером. Не дарма уперше опубліковану лише 6 років тому її вже переклали 36 мовами та читають у сорока країнах.

«Поміж сірих сутінків» — дебют американської письменниці литовського походження Рути Шепетіс. Роман майже одразу став бестселером «The New York Times», отримав близько тридцяти літературних премій та відзнак, номінувався на медаль Карнегі. Також він увійшов до шкільної програми з літератури у 21 штаті США, а кінорежисер Марюс Маркявічус та сценарист Бен Джонс планують екранізувати книжку найближчим часом.

Історія, покладена в основу сюжету, починається у 1941 році в Литві, коли радянська влада проводила репресії. П’ятнадцятирічна Ліна розповідає про свою депортовану литовську родину і труднощі, які їм довелося подолати. Війна, репресії або інші тяжкі історичні події розказані устами дитини – це завжди сильно, глибоко та щиро. А Ліна до того ж сприймає світ чутливіше – як художниця. На відміну від мами, яка мусить забути про себе і піклуватися тільки дітьми, та брата, який у радянських таборах переймає обов’язки чоловіка-захисника, вона не змушена брати якусь чітку роль та зобов’язання. Свою роль вона вигадала сама – записувати та замальовувати все, що відбувається навколо; без страху говорити про свої емоції та ставити запитання. Спершу Ліна просто хотіла передати все це татові, щоби він міг їх знайти – він завжди пізнає її малюнки, так само як і вона пізнає картини Мунка. Але потім її роль стає більш значущою – розповісти про репресії людству.

Свою роль вона вигадала сама – записувати та замальовувати все, що відбувається навколо; без страху говорити про свої емоції і ставити запитання.

Шлях її родини починається на залізниці Каунаса і закінчується у Заполяр’ї. Для того, щоби читачі могли точно уявити ту відстань, яку вони проїхали, на форзацах книжки зображено мапу. Сім’ю депортували потягом у нелюдських умовах. Батька забрали в інший потяг і родина тільки здогадувалася, що його відправили на Сибір. Ліна разом з молодшим братом і мамою під тиском НКВС працювали в Алтаї. Вони терпіли знущання, голод та безвихідь. Ці жахливі випробування, що випали на долю литовської родини, виразно контрастують зі спогадами Ліни про минуле – теплими та світлими розповідями про часи, коли зміни в країні тільки починались. На їхньому фоні теперішнє стає ще холоднішим та сірішим. І в цих різких контрастних лініях, за допомогою яких змальовуються такі болючі події та сильні емоції, знову ж таки упізнається Мунк – авторка часто проводить паралелі між ним та Ліною.

підліткова література, книжки для підлітків, тінейджери, заборонені теми, детективи, бестселери, перше кохання, найкращі книжки для читання, підліткова проза, що читати підліткам, рута шепетіс, війна, поміж сірих сутніків, сироти, книжки про страждання, литва, репресії, сталінські репресії, депортація литовців, between shades of gray, Ruta Sepetys

Уже з перших речень роману відчувається напруга, що не зникає до останнього. Отож плакати хочеться від самого початку. Але Рута Шепетіс не змушує читача видавлювати сльозу. Складається враження, що вона пише оголену правду – без штучності, спецефектів та драматизму. Авторка відверто описує події, від яких хочеш, але не можеш відвернутися саме тому, що вони живі та справжні. Часом від цієї справжності можна здригнутися. Тривога та біль, як дріт із сірою пташкою, що зображені на кожній сторінці, стягує читача. Впивається то зовсім трохи, то з усієї сили.

Тривога та біль, як дріт із сірою пташкою, що зображені на кожній сторінці, стягує читача.

Але попри це, головне в романі не біль та ненависть, а любов. Любов до близьких людей, до тих, із ким би ніколи не зв’язувався у звичному житті, але задля кого пожертвуєш останній хліб у спільній біді. Тут однаково важлива кожна людина, не зважаючи на національність. І навіть ворогу можна співчувати, а він у відповідь врятує тобі життя. Це та любов, що додає сил, адже долаючи всі труднощі, Ліна ніколи не втрачала бажання боротися далі.

підліткова література, книжки для підлітків, тінейджери, заборонені теми, детективи, бестселери, перше кохання, найкращі книжки для читання, підліткова проза, що читати підліткам, рута шепетіс, війна, поміж сірих сутніків, сироти, книжки про страждання, литва, репресії, сталінські репресії, депортація литовців, between shades of gray, Ruta Sepetys

Кадри з фільму «Ashes in the Snow» (Попіл на снігу), що має з’явитися на екранах наприкінці 2017 року

Що важче: померти чи залишитися в живих? Мені було шістнадцять, я стала сиротою в Сибіру, але я знала. Цю річ я ніколи не ставила під сумнів. Я хотіла жити.

Авторка хотіла створити більше, ніж просто книжку, – це спроба зупинити війну та насилля, бо вплинувши на читача можна змінити світ.


Рута Шепетіс Поміж сірих сутінків / переклад з англ. Ганни Яновської. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. — 224.

історична проза бестселери книжки про війну підліткова проза Рута Шепетіс