«Тринадцятий місяць у році», або Що таке дружба?

«Тринадцятий місяць у році», Що таке справжня дружба, Галина Кирпа, підліткова проза, книжки про дорослішання, стосунки з друзями, однолітки проблеми, родина, що читати, Видавництво Старого Лева

«Тринадцятий місяць у році» Галини Кирпи продовжує підліткову серію Видавництва Старого Лева, розпочату «Мартою з вулиці Святого Миколая» Дзвінки Матіяш. Це психологічна проза для молодших підлітків, яка зачіпає теми дорослішання та справжньої дружби. Особливість цієї серії в тому, що головний акцент не на зовнішніх подіях, а на роздумах і переживання головних героїнь. Дівчата дорослішають, вчаться взаємодіяти зі світом, у якому живуть. Їхнє життя змінюється, і вони намагаються прийняти це, не втрачаючи себе.

10-12 років – це той вік, коли ми хочемо бачити друзів не лише партнерами для ігор, а й тими людьми, кому можна довіритися, з ким можна говорити про все на світі та з ким ніколи не буде нудно.

Та, звісно, ці книжки різні. Візьмімо для прикладу обкладинки. Обидві намалювала Наталя Пастушенко. Стиль схожий, але вже з обкладинки зрозуміло, що події «Марти…» відбуваються у місті, а «Тринадцятого місяця…» – в селі.
Обкладинка «Марти…» намальована в нейтральних тонах – чорний, сірий, білий… Тільки гранати додають кольору, саме до них тягнеться Марта, хоч ми навіть не бачимо її обличчя. Вона ніби тягнеться до яскравого, щоб позбавитися відчуття суму й буденності.
А обкладинка «Тринадцятого місяця…», навпаки, дуже яскрава. Світло-зелений фон, різнокольорова сукенка веселої Катрусі. Дівчинка гойдається на гойдалці, її волосся розвіває вітер, навколо літають метелики, під ногами ростуть квіти – суцільне щастя й безтурботність, така собі сільська ідилія.
У «Тринадцятому місяці в році» справді унікальний дитячий голос, якому віриш. Часто, коли дорослі автори беруться писати книжку з дитячої точки зору, це звучить неприродно і не по-справжньому. За образом дитини ввижається дорослий, який намагається втиснутись у незручний костюм. Але це не про Галину Кирпу. Мені було важко повірити, що «Тринадцятий місяць…» писала доросла жінка. Переживання та думки настільки правдоподібні, що я побачила себе кілька років тому.

Марта з вулиці Святого Миколая, Дзвінка Матіяш, «Тринадцятий місяць у році», Що таке справжня дружба, Галина Кирпа, підліткова проза, книжки про дорослішання, стосунки з друзями, однолітки проблеми, родина, що читати, Видавництво Старого Лева

Ця дитяча книжка зачіпає складну тему – дружби та її пошуків. У Катрусиної мами є справжні друзі, а дівчинка все ще їх шукає і багато думає про те, що ж таке справжня дружба і як справжні друзі відрізняються від Ніни, з якою вона любить гратися. 10-12 років – це той вік, коли ми хочемо бачити друзів не лише партнерами для ігор, а й тими людьми, кому можна довіритися, з ким можна говорити про все на світі та з ким ніколи не буде нудно. Це справді важлива тема для цього віку (та й для будь-якого, зрештою), але не завжди вона так глибоко розкривається у книжках.

Ця історія переконує, що авторові не обов’язково створювати проблеми в сім’ї, щоби показати переживання і внутрішній світ героя. У нашому житті достатньо інших приводів для роздумів і хвилювань.

Як на мене, найбільша проблема стосунків Катрусі та Ніни в тому, що вони по-різному сприймають дружбу. У Катрусі перед очима приклад дружби її мами, і вона мимоволі чекає такого ж від Ніни. А Ніна сприймає Катрусю як партнерку для розваг. Саме тому, коли Ніна переїздить, вона швидко знаходить собі нових друзів, а Катруся сумує й чекає зустрічі, бо для неї друг – справді дуже близька людина.

Я сиділа і сушила собі голову, чого Ніна не дзвонить. Може, завела собі нову подругу? Кращу за мене. Певно, їй зі мною набридло дружити, тож вона і завела. Та стривайте. Не може такого бути. Завести можна собаку чи кота, чи папугу. Навіть барвисту паву, але подругу – ні! Коли я когось люблю, то з головою. До скону.

Дуже часто у сучасних книжках для підлітків ми бачимо неповні сім’ї; у головних героїв проблеми в родині; батьки сваряться чи розходяться або одного з них немає; підлітки не знаходять спільної мови з батьками, конфліктують із ними… Так авторові легше побудувати конфлікт твору і пояснити причину переживань головного героя. У «Тринадцятому місяці у році» цього немає – у Катрусі повна щаслива родина, де всі люблять і підтримують одне одного. Ця історія переконує, що авторові не обов’язково створювати проблеми в сім’ї, щоби показати переживання і внутрішній світ героя. У нашому житті достатньо інших приводів для роздумів і хвилювань.
Мені здається, що в сучасній підлітковій літературі повні сім’ї рідше з’являються, ніж раніше, але дітям з повних сімей теж важливо бачити себе у книжках, які вони читають.


Галина Кирпа Тринадцятий місяць у році / Галина Кирпа. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. — 224 с.

Марія Ясіновська
Марія Ясіновська
авторка рубрики Teen Review