Двадцять шість історій, що покликані надихнути і підбадьорити дітей тоді, коли вони найбільше цього потребують.
Про читання / Рецензія
28 Березня 2017
2607
Крихітні історії – велика мета: дитяча книжка-мотиватор від UNICEF
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

крихітні історії, юнісеф україна, unicef, війна в україні, діти-переселенці, патетика, основи, анна сарвіра, Tiny Stories, тисередсвоїх

«Крихітні історії» – це 26 історій, що незважаючи на свою крихітність, мають, як переконує анотація, велику місію – допомогти, надихнути і підбадьорити дітей тоді, коли вони найбільше цього потребують. А в Україні, де внаслідок збройного конфлікту постраждали близько півмільйона дітей, а 230 тисяч стали внутрішніми переселенцями, тих, “хто потребує”, вистачає. Саме тому «Крихітні історії» – це історії, головним чином, для дітей-переселенців, поміж яких і буде розповсюджений тираж.

Усе буде добре, бо дива трапляються, бо у всього є свої переваги, бо ти зможеш перемогти страх і смуток, бо ти будеш мріяти, не опускатимеш рук, не втрачатимеш надію і ніколи не здасися.

Українські «Крихітні історії» є частинкою міжнародного проекту UNICEF «Tiny Stories», присвяченого Конвенції ООН про права дитини та захисту дітей, які страждають через кліматичні зміни, військові конфлікти, бідність, дискримінацію тощо. Проте, на відміну від глобальної кампанії, яка спонукала написати маленькі історії понад 200 відомих письменників, українська залучила до сторітелінгу звичайних людей. Так, у листопаді минулого року UNICEF Україна оголосила конкурс коротких оповідань Ти серед своїх, що дав можливість кожному та кожній поділитися своєю розповіддю про те, як він/вона у дитинстві долав/ла труднощі і від цього ставав/ла сильнішим/ою, і таким чином підтримати дітей-переселенців, показавши, що важкі часи минають і роблять нас сильнішими. Найкращі, на думку журі, історії і потрапили до книжки, виданої «Основами».

крихітні історії, юнісеф україна, unicef, війна в україні, діти-переселенці, патетика, основи, анна сарвіра, Tiny Stories, тисередсвоїх

Достатньо прочитати лише кілька історій, щоби збагнути, що усі вони мають три дуже очевидні особливості, які їх об’єднують. Першою є, як не дивно, їхня несхожість, адже усі двадцять шість історій написані різними людьми (відомими й невідомими, дорослими та геть юними), різними мовами (українською й російською), стилями та, зрештою, говорять про різні, хоч і однаково важливі, досвіди. Про те, як воно – бути не таким / бути покинутою / бути наляканим / бути зацькованим / бути бідною / бути самотньою… І, водночас, просто про те, як любити світ, себе, інших, як бути щасливими і радіти життю. При цьому, якісь історії є доволі буденними й розповідають про подолання проблем, які ми звикли називати незначними, а якісь, навпаки, про серйозні травматичні досвіди та проблеми, як от СНІД, Чорнобиль, смерть рідної людини. 

крихітні історії, юнісеф україна, unicef, війна в україні, діти-переселенці, патетика, основи, анна сарвіра, Tiny Stories, тисередсвоїх

Якщо говорити про другу спільну для всіх текстів особливість, то нею, безперечно, є оптимізм. Ця книжка покликана мотивувати, тому, попри свою несхожість, разом ці крихітні історії транслюють один великий меседж – «Усе буде добре». Так, саме як у пісні улюбленця більшості українців Вакарчука. Все буде добре, бо дива трапляються, бо у всього є свої переваги, бо ти зможеш перемогти страх і смуток, бо ти будеш мріяти, не опускатимеш рук, не втрачатимеш надію і ніколи не здасися. Бо, як казав інший класик, «усе, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Сильнішими, отже, достатньо хоробрими для того, щоби ділитися своїми приватними історіями з усіма. І з цієї точку зору вся книжка є кориснішою-і-потрібнішою саме для авторів та авторок цих історій – як особлива форма терапії, як можливість виговоритися, як маніфест своїм маленьким і великим досягненням.
Єдине, що у “Крихітних історіях” непокоїть, – наскільки подібна терапіє працюватиме з дітьми? Чи зіграє свою роль документальність цих історій? Чи сприйматимуться такі прямі й неприховані заклики читачами? Чи не відлякає патетика й оптимістичний пафос?

крихітні історії, юнісеф україна, unicef, війна в україні, діти-переселенці, патетика, основи, анна сарвіра, Tiny Stories, тисередсвоїх

Третьою особливістю, що об’єднує усі ці історії, є, звісно ж, дивовижні малюнки Анни Сарвіри, першої української ілюстраторки, чиї роботи потрапили до списку найкращих у світі на Болонському книжковому ярмарку. Кольорові, емоційні, символічні, дотепні й мрійливі – вони доповнюють тексти цікавими деталями і дещо розбавляють загальний патетизм. Крім того, можливо, саме завдяки ілюстраціям, гортаючи «Крихітні історії», згадуєш чудову книгу цитат та ілюстрацій «Мрії про свободу у словах і малюнках» від «Amnesty International», а не звичайну брошурку-мотиватор.


“Крихітні історії” є спільним соціальним проектом організації ЮНІСЕФ Україна та видавництва “Основи”, що реалізується за фінансової підтримки уряду Німеччини. Книжка не продаватиметься. Інформація про те, як і де отримати книжку, з’явиться незабаром.

UNICEF Анна Сарвіра благодійність війна в Україні видавництво "Основи" патетика ЮНІСЕФ