Одна з тих книжок, у яких йдеться про найсерйозніші проблеми людського (спів)існування, як то розуміння, людяність і любов до природи.
Про читання / Рецензія
22 Квітня 2018
4831
Війна і мир: еко-оповідки Умберто Еко
Міра Київська
головна редакторка

умберто еко, laurus, umberto eco, eugenio carmi, literature, дитячі книжки про війну, ілюстраці, гагарин, космос, дитячі книжки, гагарін юрій, умберто еко, евденіо кармі, laurus

Коли атоми живуть у злагоді, все працює чудово. На цій злагоді тримається світ

Зазвичай, коли мова торкається дитячої літератури, хочеться уникати розмов про те, чому вона вчить, адже дидактизм він і у самих книжках, і у текстах про них рідко є доречним. Втім, невеличка збірка оповідань із не надто промовистою назвою “Три оповідки” спонукає порушувати правила та відходити від власних принципів. Адже, коли вперше читаєш цю книжку, одразу усвідомлюєш, що, якби кожному хлопчику та кожній дівчинці розповідали такі оповідки, то у світі було б трошечки більше злагоди та трошечки більше миру. Якби усім майбутнім  “генералам”, “імператорам” та іншим жителям планети Земля читали у дитинстві такі книжки, то світ був би, хоч би й трошечки, але кращим.

…як абсолютно різні створіння— хоч би якої вони були національності, якими мовами говорили, який би в них був колір шкіри та скільки б вони мали рук та очей — можуть знаходити спільну мову і не перетворюватись на заклятих ворогів.

Говорячи про цю книгу, хочеться просто сипати цитатами та картинками, адже переказувати її просто неможливо. “Три оповідки” — це одна з тих книжок, яка для кожного читача та з кожним новим прочитанням розростається новими сенсами і значеннями. І це не дивно, адже у далекому 1966 році, коли на часі були активне освоєння космосу та небезпека ядерної війни, “Три оповідки” створюють надзвичайно розумний письменник, кавалер і професор Умберто Еко (так-так, він також зазирнув у світ дитліту) у тандемі з доволі поважним італійським художником-абстракціоністом Евдженіо Кармі. Але за майже півстоліття менш актуальною вона не стала і навряд чи колись стане, бо у трьох коротких оповідках — «Бомба і генерал», «Три космонавти» та «Ґноми з гну» — йдеться про найсерйозніші проблеми людського (спів)існування,  як то розуміння, людяність і любов до природи.

“Три оповідки” – це не дидактична книжка створена для вихованння “правильних” дітей, тому годі й очікувати від неї чіткості та конкретики.

У “Трьох оповідках” відомий письменник намагається говорити з дитиною про складні явища соціально-політичного життя і не сходити до примітивного ангажування. Надзвичайно легко та водночас дуже ґрунтовно Умберто Еко розмірковує про справжні вади “цивілізованого” світу. Про амбіції різноманітних міністрів. Про екологію. Про війну і лихих генералів, для яких власна кар’єра та гроші важать значно більше, ніж життя людей. Йому вдається дуже просто розкрити таємниці того, як потрібно таких генералів перемагати і як абсолютно різні створіння — хоч би якої вони були національності, якими мовами говорили, який би в них був колір шкіри та скільки б вони мали рук та очей — можуть знаходити спільну мову і не перетворюватись на заклятих ворогів.

Коли атоми живуть у злагоді, все працює чудово. На цій злагоді тримається світ.
Та коли комусь вдається розщепити атом… його частинки руйнують інші атоми, а ті руйнують ще інші атоми і так далі… Стається жахливий вибух! Приходить атомна смерть.

Такі незвичні у дитячих книгах ілюстрації-колажі Евдженіо Кармі, як і годиться абстрактним картинам, висловлюють усе невимовне і не просто доповнюють написані казки, а створюють три паралельні історії, повні нових і непередбачуваних змістів. Шматочки різних матеріалів, клаптики різних зображень та уривки різних текстів, попри усю свою “відмінність”, гармонійно поєднуються і ніби вкотре доводять, що саме на злагоді тримається світ.

А найбільша принада збірки “Три оповідки” у тому, що це не дидактична книжка, створена для вихованння “правильних” дітей. І саме тому годі й очікувати від неї чіткості та конкретики. Такі ілюстрації і такі тексти якнайкраще допомагають зрозуміти, що усі ми різні й по-різному сприймаємо цей світ. Водночас вони є гарним нагадуванням, що завжди існують істини, які нас об’єднують. Це дуже світла книга про те, як жити у мирі та злагоді. І, хоча “ніхто не скаже, що всі в ній раді й щасливі” , але, безперечно, від її прочитання на душі стає трохи радісніше.


Умберто Еко, Евдженіо Кармі. Три оповідки: Казки для дітей. – К.: Лаурус, 2013. – 112 с.:іл. 

five італійська література видавництво "Laurus" екологія класика дитліту книжки про війну література про мир що читати дітям