Хто розгадає таємницю Нефертіті? Хто знайте античні скарби? Хто розгадає таємницю відомого лицарського ордену? Головні герої книжкової серії «Хроніки Архео» зовсім не мають часу нудьгувати, адже їхнє життя сповнене пригод, подорожей, відкриттів, загадок, сенсацій і справжніх випробувань! А найголовніше, що кожна пригода стає не просто захопливим випробуванням, а й чудовою нагодою дізнатися щось нове про наш світ.
Промо / Дражнилка
17 Лютого 2021
1144
10 причин прочитати серію «Хроніки Архео» Аґнєшки Стельмашик
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©
10 причин прочитати серію «Хроніки Архео» Аґнєшки Стельмашик, Аґнєшка Стельмашик, історія, археологія, пригодницька література для дітей, нон-фікшн, що читати дітям, найкращі дитячі книжки, книжки для хлопчиків про пригоди, мандри у книжках

Мало хто може встояти перед літературою про подорожі. А особливо тепер, коли через пандемію варіанти пересування людей суттєво обмежені.  У більшості випадків все, що лишається тим, хто мріє про мандрівки до інших країн, – хіба читати про них. Одним зі способів на кілька годин перенестися до Єгипту, Японії чи Австралії є серія книжок сучасної польської письменниці, авторки дитячої та янг-едалт літератури Аґнєшки Стельмашик «Хроніки Архео». З часу своєї появи у 2010-му році вона швидко стала бестселером на батьківщині авторки, а з 2017-го з «Хроніками» має нагоду познайомитися й український читач.

Загалом серія налічує 12 томів. На сьогодні в українському перекладі Ірини Шевченко в дитячому арт-видавництві «Чорні вівці» побачило світ п’ять із них: «Таємниця коштовності Нефертіті», «Скарб атлантів», «Прокляття золотого дракона», «Секрет великого магістра» та «Загадка Діамантової долини». Ми зібрали для вас десять цікавих фактів про цю серію, яка може сподобатися і підліткам, і їхнім батькам. 

Рекомендований вік: 9+
Замовити книжку можна
на сайті видавництва

#1

За жанром книжки цієї серії – пригодницький нон-фікшн. Сюжетно кожен том обов’язково містить певні таємниці, небезпеки, легенди та забуті історії, таємні кімнати, старовинні документи й мапи, а також приховані скарби, які герої можуть здобути наприкінці свого шляху. От тільки чи завжди це матеріальні вигоди? Можливо, найцінніший скарб – то люди, які поруч?

#2

Особливість «Хронік Архео» в тому, що кожну з книжок можна читати в будь-якій послідовності, адже всі вони розповідають про різні пригоди. Спільні лише головні герої – діти відомих польських археологів Бартек і Аня та їхні англійські друзі Мері Джейн, Джим і Мартін. На думку перекладачки серії Ірини Шевченко, «діти тут – маленькі дорослі, які приймають непрості рішення, жертвують собою і говорять про важливі речі».

#3

Окремої уваги заслуговує країна, в якій відбуваються події. У кожному з томів вона різна. У першій частині діти потрапляють до Єгипту, в другій – до Греції, третій – Польщі, четвертій – Японії, п’ятій – Австралії. Наступна, шоста частина, «Втрачений ключ від Асгарда» приведе героїв на жваві вулички Копенгагена та кургани над річкою Дзівна, які надійно бережуть один секрет на шляху до скарбу вікінгів.

#4

Проте не всі частини розповідають лише про пригоди і скарби. Так, п’ятий том «Загадка Діамантової долини» дещо інший, чим і особливий. У цій частині герої вирушають до Австралії, щоби знайти діаманти завбільшки з кулак. Але тут їм доведеться зробити вибір: розповісти всім про свою знахідку чи вберегти приватний світ аборигенів.

Перед дітьми постане глибоке моральне питання: на що ми маємо право як люди? Де закінчується наша відповідальність за те, що робимо? Ця подорож буде захопливою, але водночас змусить замислитися кожного, кому небайдуже наше майбутнє.
перекладачка Ірина Шевченко

#5

Книжки серії написані живою, зрозумілою мовою. Тут багато діалогів і зовсім нема довгих історичних екскурсів, що полегшує читання для тієї вікової групи, на яку розраховані «Хроніки Архео» – 9–13 років.

#6

Оповідь у книжках реалізується на двох рівнях. Перший – це власне історія, а другий – щоденник, який ведуть діти. У ньому вони розповідають про пригоди й небезпеки, що зустрічаються на шляху. Для сучасних підлітків це може бути хорошою мотивацією і собі почати писати – для традиційного паперового щоденника чи блогу.

#7

Сучасному читачу припаде до смаку оформлення книжки, яке нагадує екран комп’ютера з безліччю гіперпосилань. Основний текст з усіх сторін оточений інформативними додатками та ілюстраціями, щоби читачі могли краще зрозуміти розвиток сюжету та впритул наблизитись до розгадок таємниць. Також звідси ви дізнаєтеся довідкову інформацію про історичних осіб і події минулого, а також про флору й фауну країн, куди вирушають у мандри головні герої.

#8

Від «Хронік Архео» читач ще й отримує велику естетичну насолоду. Яскраві об’ємні ілюстрації вдало поєднуються з текстом та по-своєму «оживляють» його. До того ж під обкладинками книжок майже всі частини містять карту країни, в яку вирушають герої. Автор ілюстрацій – Яцек Пастернак.

#9

Цю серію можна сміливо назвати художньою енциклопедією. Завдяки поєднанню художнього тексту та довідкових відомостей, читачі мають нагоду вивчити особливості життя в різних країнах, їхню історію, традиції та легенди. Зважаючи на просвітницький характер «Хронік Архео», ці книжки цілком можна використовувати для позакласного читання на уроках з історії, географії, природознавства, зарубіжної літератури тощо.

#10

Оскільки в кожній із частин герої разом із батьками відправляються у тривалі подорожі, у часи пандемії COVID-19 інтелектуальна вартість «Хронік Архео» лише зростає. Читання дозволить дітям і дорослим поностальгувати за тим, як колись було легко помандрувати в іншу країну, і, можливо, скласти плани майбутніх подорожей.

9+ нон-фікшн підліткова проза пригодницька література