З кожним новим роком простір української дитячої літератури стає дедалі більшим, об'ємнішим, а головне – цікавішим. І попри всі випробування, які підкидає нам життя, полиці книгарень регулярно поповнюються чудовими книжками. Упродовж року ми невпинно розповідали про знакові новинки нашого дитліту, але цього разу розповісти про свої найважливіші книжки попросили видавців.
Промо / Гарячі новинки
26 Грудня 2020
5433
Знакові дитячі й підліткові книжки 2020 року: підсумки видавців
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Коли завершується рік – це означає, що час підбивати підсумки своєї роботи і згадувати найважливіші досягнення! Попри всі прикрості, які приніс 2020-ий, українські дитячі видавництва видали безліч хороших книжок, які точно стали чиїмись улюбленцями на книжковій полиці. Ось кілька з них, які самі видавці вважають своєю гордість цього року. Приємного святкового читання!

Nebo Booklab Publishing

Абетка від Маєчки, Іла Варіна  

3+

Будь-яке читання починається з абетки. Цього року «Nebo Booklab Publishing» випустили яскраву і веселу книжечку, яка крім літер, має ще милих пухнастих персонажів, щоб зацікавити дитину. Чотирилапі мандрують морськими хвилями, космосом та містами. До того ж текст доповнений неймовірними ілюстраціями Ольги Штонди! Ця абетка допоможе разом із дитиною засвоїти алфавіт і поповнить малюкові словниковий запас української мови. 


Іла Варіна Абетка від Маєчка / текст Іла Варіна, ілюстрації Ольга Штонда / — Київ: Артвидавництво Небо, 2020. — 48 с.

Навчальна книга — Богдан 

Пукальний порошок доктора Проктора, Ю Несбе 

6+

Це історія про дружбу. І про пукання. Ідеться в ній і про близнюків-розбишах, монгольського водяного щура, великий карамельний пудинг і ще більшого удава. Але найбільше – про те, що трапилося, коли малесенький хлопчик Булле з вогненно-рудим волоссям оселився на Гарматній вулиці й теплого сонячного дня незадовго до 17 травня зустрів свою однокласницю Лісу й майже божевільного професора.  Це читання заради задоволення, заради сміху і жартів, заради голосних обговорень і класних історій.

«Пукальний порошок доктора Проктора» Несбе Ю – яскрава книга з незвичайним сюжетом про справжню дружбу. Кумедні кольорові ілюстрації, якісний переклад із норвезької, інтриги, а ще гумор — усе це робить книжку справжнім мастрідом для дітей.
Діана Семак, маркетологиня видавництва «Навчальна книга — Богдан»


Ю Несбе Пукальний порошок доктора Проктора / текст Ю Несбе, ілюстрації Пер Дюбвіг / пер. з норв. Володимир Криницький / — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2020. — 224 с.

Чому? Чого? Навіщо? : Що робить принцеса?, Андреа Ерне

2+

Пізнавальні книжки є діамантами дитячої літератури. Бо у кожному з нас з малечку живе справжній дослідник. Що робить принцеса? Де живе принцеса? Що вона одягає? Хто сидить на троні? Діти оточенні згадками про принцес в усіх мультиках та іграшкових магазинах, тож звичайно мають багато запитань щодо цієї чарівної категорії персонажок. Книжка Андреа Ерне дає змогу вивчати граючись і має оформлення варте шляхетної принцеси.

«Що робить принцеса?» Ерне Андреа — це видання, одне з перших вийшло українською у серії науково-популярних видань для дітей віком від 2 до 4 років «Чому? Чого? Навіщо?». У книзі діти зможуть знайти дуже прості, зрозумілі й водночас наочні відповіді на свої перші запитання. Отож разом із цим виданням, доповненим інтерактивними віконечками, малеча зможе в ігровій формі пізнавати світ і вчитися нового.
Діана Семак, маркетологиня видавництва «Навчальна книга — Богдан»


Андреа Ерне Чому? Чого? Навіщо? : Що робить принцеса? / текст Андреа Ерне, ілюстрації Сюзанна Шесні / пер. з нім. Р. Матієва. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2020. — 16 с.

:

Чорні вівці

Щастя  —  це лисичка, Евеліна Дацюте 

4+

Якось у житті Павла з’явилася лисичка. А коли у твоєму житті з’являється лисичка – жди чого завгодно. Це чуттєва ілюстрована історія письменниці Евеліни Дацюте й художниці Аушри Кюдулайте розповідає про дружбу хлопчика та лисички, про щедрість, сум утрати й радість відкриття. Про те, що важливо для кожного – великого і маленького. Про щастя. 

«Щастя — це лисичка» — унікальна книжка, в якій поєднано надзвичайно яскраві й соковиті ілюстрації та глибокий філософський текст — цікавий, захоплюючий і розважальний водночас. Хтось після прочитання може помітити тут мотиви «Маленького принца», інші ж бачитимуть новий текст, не схожий ні на що прочитане раніше. Книжка дуже багатошарова, її можна розкладати і розкладати, прочитувати і перечитувати, завжди знаходячи в тексті щось нове. Вона затишна, святкова і дуже мудра. Такою, власне, і є головна героїня історії — Лисичка. Для «Чорних Овечок» — це особлива книжка, тому що нічого глибшого ми раніше для діток не видавали, а цей текст малеча смакує і завжди інтерпретує по-своєму. За цим невимовно цікаво спостерігати і відкривати в дітках нові потаємні кімнати душі.
Головна редакторка дитячого арт-видавництва «Чорні вівці» Христя Венгринюк


Евеліна Дацюте Щастя — це лисичка / текст Евеліна Дацюте, ілюстрація Аушра Кюдулайте / пер. з лит. Володислав Журба.  – Чернівці: Чорні вівці, 2020. – 48 с.

Портал

Реактори не вибухають, Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький

11+

«Реактори не вибухають» Катерини Міхаліциної і Станіслава Дворницького в оформленні студії seri/graph — найзнаковіше видання для Порталу у 2020-му. Це перший підлітковий нон-фікшн на тему Чорнобильської катастрофи, що показує трагедію одразу в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному. Чорнобиль присутній тут як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Ця книжка виникла, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися після неї, аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом.
Видання отримало одразу кілька престижних відзнак — перемогло у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу в номінації «Дитяча книга» та на Best Book Award 2020 від BookForum у номінації «Література для підлітків і young adult». А також здобуло друге місце в конкурсі «Книжка майбутнього — 2020» Книжкового фестивалю Book Space в номінації «Папір і цифрові технології».


Міхаліцина Катерина, Дворницький Станіслав Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи / ілюстрації студії «seri/graph». — Київ: Портал, 2020. — 136 с.

Ранок

Час магії. Магічна гондола, Єва Фьоллер 

12+

Сучасні підлітки стрибають у минуле. Сімнадцятирічна дівчина Анна під час літніх канікул їде з батьками до Венеції. Поки ті зайняті у справах, вона вивчає всі закутки цього старовинного міста на воді. Під час однієї з прогулянок дівчина випадково натрапляє на маскарадну крамницю, у якій їй нав’язливо пропонують купити маску кішки. А потім, під час костюмованого свята, трапляється подія, яка назавжди змінить її життя і перетворить його на пригоду. Для тих кому необхідна атмосфера і магія!


Єва Фьоллер Час магії. Магічна гондола / текст Єва Фьоллер / пер. з нім. Н. Спесивцева. — Харків: Ранок, 2020. — 400 с.

Мерф звичайний. Книга 1, Ґреґ Джеймс, Кріс Сміт 

8+

Через проблеми з маминою роботою Мерф уже вчетверте переїздить та змінює школу. Новий навчальний рік йому доведеться розпочати в жахливому новому будинку та жахливій новій школі. Хлопця ніде немає місць… Окрім однієї дуже дивної і надсекретної школи, де навчаються діти з суперздібностями. Через помилку містера Супермена, директора школи, хлопця допускають до занять. Багато хто таємно мріє бути супергероєм. Але що як ти звичайний серед здібних? Весела і щира книжка, щоб перенести фокус з марвелівських супергероїв на таких, що ближчі до нас.


Ґреґ Джеймс, Кріс Сміт Мерф звичайний. Книга 1 / текст Ґреґ Джеймс, Кріс Сміт, ілюстрації Еріка Салкедо / пер. з англ. І. В. Тимошенкова. — Харків: Ранок, 2020. — 336 с.

У 2020 році, попри всі складнощі, ми видали багато цікавих і класних книг, якими можемо пишатися. Та все ж вирішили зробити акцент на останніх гучних новинках року — серії «МЕРФ звичайний» і «Час магії». Серії настільки цікаві, що заохочують до читання навіть тих, хто читати не дуже любить. Адже МЕРФ — це така собі пригоди хлопчика-супергероя, яким себе захоче відчути кожен сучасний хлопчина. А «Час магії» — дуже романтична історія про подорожі в часі та любов крізь час. Крім того, обидвом серіям притаманні свої особливі фішки. У МЕРФА це величезний гумор. Так-так, сміхом наповнена кожна сторінка, читаєш і регочеш. А в повісті «Час магії» варто відмітити історичність оповіді — кожна епоха описується детально та захопливо.
Керівниця відділу маркетингу видавництва «Ранок» Носоненко Олена

«Каламар»

Абетка, Ольга Попович, Ірина Рутило

2+

Оля Попович, засновниця видавництва та авторка ідеї книжки:

Абетка — це та книга, з якої  починається все: любов до читання, до книг, до пізнання, до часу проведеного з найріднішими. Дорослі і їхні малюки зможуть познайомитись з несподівано сміливими образами до об’ємних літер, отримають повний інтерактив відчуттів, естетичну насолоду від поєднання кольорів, розміру книги, дизайну і поліграфічного виконання.

Цей проєкт був для нашої команди креативний, драйвовий і надзвичайно позитивний. Працювати над ним було цілковитою насолодою (від етапу вибору слів до ілюстрацій і їх графічного виконання). Особлива подяка Ірині Рутило – авторці ілюстрацій «Абетки», яка навколо кожного слова створила абсолютно суперові образи. Кожний розворот – це цілісна і закінчена цікавенна історія. Чого тільки варті Велика Ведмедиці на Велосипеді у Всесвіті, або Чайка у Чобітках з Черешнею і безперечний фаворит – Альпака в червоному метелику в оточенні харизматичних Баранчиків і кумедної Вівці (літери – А, Б, В).

Абетка повинна бути в кожному домі, де є діти (може, і Біблія не у всіх є, а от абетка має бути в кожної малечі). Вона стане справжнім скарбом на свята дітям, похресникам та племінникам.
Завдяки цій книжці дитина не лише познайомиться з літерами українського алфавіту, але й зможе їх фізично відчути пальчиками, бо вони об’ємно виринають зі сторінки. Кожен розворот подарує естетичні враження і батькам, і малюкам. Тут ви зустрінете біле на білому, смугасте на смугастому, Альпаку, Всесвіт і Юку.
Юлія Буднік, головна редакторка видання

І ми надзвичайно тішимся, коли у своїх відгуках в соціальних мережах читачі пишуть: «Друзі, ця книга – просто к о с м о с» … Це означає, читачі книгу прийняли та полюбили!


Ольга Попович, Ірина Рутило Абетка. – Київ: Кламар, 2020. – 32 с.

Видавництво «Видавництво»

Оця Марія звірів малювала, Світлана Тараторіна, Наталя Левицька

6+

«Оця Марія звірів малювала» — 68 сторінок захопливої історії про неймовірні пригоди маленької художниці із селища Болотня. Марія переживає важку хворобу, через що її світ змінюється. Здається, не варто чекати на щось хороше. Але у Марії є фарби та величезне бажання малювати. Із темного лісу за Марією спостерігають фантастичні звірі. Вони знають її таємницю, про яку сама дівчинка ще навіть не здогадується.
Це книжка про те, що мрії рятують. І не лише нас, а й усе навколо. Що недуга не стане на заваді наполегливості. Що уява може все.

Яскраві ілюстрації Наталки Левицької відтворюють унікальну атмосферу загадкового світу Марії Примаченко. Це ще й перша художня спроба розповісти про дитинство Марії та про те, як їй вдалося досягти своїх мрій.

По-перше тому, що це ще одна книжка українських авторів у нашому «Видавництві» (а у нас їх поки не так багато). По-друге, це чудова пригодницька історія про велику українку – Марію Примаченко, і продовження нашого двотомника «Це зробила вона», але тепер як окрема історія на всю книжку. По-третє, це дебют для наших авторів як співавторів дитячої книжки, і він вийшов префектним. Неймовірні ілюстрації накладені на непересічну історію створюють потрібний ефект, і навіть кинувши перше око на книжку будь-хто з упевненістю може зрозуміти, про кого вона.
Співзасновниця видавництва Лілія Омельяненко

«Оця Марія звірів малювала» є прямим продовженням двотомника «Це зробила вона» і першою книжкою-історією проєкту «Дівчата можуть усе» про видатних українок. І під «першою» ми, звісно, маємо на увазі, що далі буде!


Світлана Тараторіна, Наталя Левицька Оця Марія звірів малювала. — Київ: Видавництво, 2020. — 82 с.

Крокус

Лімерики, Сашко Дерманський, Олег Петренко-Заневський

5+

Тут слова каламбуряться в сливи,
Звичний глузд — абсолютно шкідливий.
Тут самі диваки —
На усякі смаки.
Навіть рими й рядки тут брикливі!

Лімерики – жанр, із яким у малечі завжди складаються прекрасні стосунки. Про це знають усі, кому в дитинстві пощастило прочитати, наприклад, небилиці Едварда Ліра. Варто прочитати бодай один, як  не зчуєшся й проковтнеш за раз усю книжку, а потім прочитаєш її ще раз, і ще раз, і ще раз, уголос повторюючи рими та до сліз сміючись із каламбурів. Але лімерики – це не лише Едвард Лір. Віднедавна «Лімерики» – це ще й збірка сучасних українських лімериків любого багатьом українським дітям автора Сашка Дерманського.

Лімерики вже давно стали невід’ємною частиною дитячої літератури. Фундаментальною та знаковою. Але навіть вірші Едварда Ліра дуже давно не видавали, тоді як українських – справді якісних і цікавих лімериків – узагалі не було. Саме тому ці кумедні віршики від Сашка Дерманського є такими важливими для нашого книжкового ринку. Вони заповнюють ту прогалину, яка давно була в українській дитячій літературі. Крім того, ці нові й одночасно з присмаком старої доброї класики вірші – просто знахідка для сімейних читань, оскільки і батьки, і малеча знайдуть у них щось своє.

Засновниця видавництва Наргіз Гафурова

Дотепні, грайливі, динамічні, а головне – такі рідних нашим читачам вірші розповідають не лише про далеке, невідоме й незнайоме, а й про зовсім близьке та впізнаване: про пана із Лубнів, добродія з Луцька, відчайдуха зі Львова та інших диваків українських міст і містечок.
Крім того, ці чудові лімерики Сашка Дерманського чудово доповнюють кумедні ілюстрації Олега Петренко-Заневського. Кожен малюнок сповнений гумору, емоцій і справжнього драйву.  


Сашко Дерманський Лімерики / текст Сашко Дерманський, ілюстрації Олег Петренко-Заневський. – Харків: Крокус, 2020. – 48 с.
абетки книжки-картинки підсумки року українська література