Сьогодні Асоціація Американських Бібліотекарів (ALA) визначила переможців одразу декількох премій у галузі дитячої літератури. З-поміж них – дві з найповажніших у світі та найважливіших для Сполучених Штатів відзнаки: медаль Ньюбері та медаль Кальдекота.
Новини / Новина
25 Січня 2021
406
Найкращі дитячі книжки Америки 2021: медалі Ньюбері та Кальдекотта
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Які дитячі книжки стали найкращими цього року? До оголошення переможців міжнародних премій лишилося ще довго, але перші ластівки зі світу вже є. Так, сьогодні Асоціація Американських Бібліотекарів (ALA) підбила підсумки й визначила переможців одразу декількох премій у галузі дитячої літератури. З-поміж них – дві з найповажніших у світі відзнак: медаль Ньюбері та медаль Кальдекота.

Медаль Нюбері 2021

Медаль Джона Ньюбері — американська щорічна літературна премія, яка присуджується авторові чи авторці за видатний внесок в американську літературу для дітей. Вручається з 1922 року. Книжка-претендент на нагороду має бути опублікована англійською мовою минулого року в США, бути орієнтованою на дитячого читача та повинна сприяти розвиткові літератури.

Коли ти впіймаєш тигра, Тае Келлер

When You Trap a Tiger, Tae Keller
Penguin Random House

Цей шедевр магічного реалізму – це захоплива історія кохання, втрати та надії, яка оживляє корейський фольклор. Через казки свого дідуся Лілі дізнається, що за допомогою історій ми можемо ділитися своїм минулим та формувати своє майбутнє.

Ця дивовижна розповідь Келлера про силу історій може допомогти читачам впіймати тигра в собі – демонструючи свою силу та хоробрість, коли це необхідно.
зазначила голова комітету з нагородження медаллю Ньюбері Джонда К. Макнейр

All Thirteen: The Incredible Cave Rescue of the Thai Boys’ Soccer Teamwritten by Christina Soontornvat, published by Candlewick Press

Історія драматичного врятування футбольної команди з печери в Тайланді у 2018 році. 

BOX: Henry Brown Mails Himself to Freedom, written by Carole Boston Weatherford, illustrated by Michele Wood, and published by Candlewick Press

Майстерна віршована розповідь про справжню історію Генрі «Коробки» Брауна — відомого захисника прав 18 століття, який втік із рабства спакувавши себе у коробку.

Fighting Words, written by Kimberly Brubaker Bradley, published by Dial Books for Young Readers, an imprint of Penguin Random House

Делла залежить від своєї жорстокої й аб’юзивної старшої сестри Сукі, особливо після втечі з дому. Однак у прийомній сім’ї Сукі починає потроху розкриватися. Бредлі створює історію виживання, яка виходить за юудь-які рамки, звертаючись до найскладніших тем із унікальною чесністю, надією та гумором. Потужний голос Делли затримується в свідомості ще надовго після того, як прочитуєш книжку.

We Dream of Space, written by Erin Entrada Kelly, illustrated by Erin Entrada Kelly and Celia Krampien, and published by Greenwillow Books, an imprint of HarperCollins Publishers

За кілька днів до катастрофи космічного корабля «Челленджер» брати та сестри Томаса пересуваються небезпечним простором середньої школи й розбитим сузір’єм своєї сім’ї. На хитро побудованому тлі 80-х дуже правдоподійбні й недосконалі персонажі намагаються знайти зв’язок, але виходить у них це лише тоді, коли вони покидають власні самотні орбіти.

A Wish in the Dark, written by Christina Soontornvat, published by Candlewick Press

Розказана від імені двох головних персонажів, Понга та Нока, історія розгортається у натхненному Тайландом світі Чаттани, де світле та темне символізують контрасти між багатими та бідними. Вічне, але дуже актуальне фетезі, яке підкреслює соціальні диспропорції та акцентує увагу на дружбі та справедливості.

Медаль Кальдекотта 2017

Медаль Кальдекотта названо на честь Рандольфа Кальдекотта, англійського ілюстратора 19-го сторіччя і нею також щорічно відзначають за внесок в американську дитячу літературу. Так, свго часу цю премію отримав Моріс Сендак за свою славнозвісну книжку-картинку про диковиськ. Також цією нагородою було відзначено книжку-картинку відомого художника й ілюстратора Петра Сіса «Стіна».

Ми – води захисники, Мікаела Гоад, Керол Ліндстрем

We Are Water Protectors, Michaela Goade, Carole Lindstrom
Roaring Brook Press

Water is the first medicine.
It affects and connects us all . . 

Цього року перемогу здобула книжка, покликана переконати читачів піклуватися про воду. Яскраві, закручені акварелі Міхаели Гоад якнайкраще відображають священність води та посилюють пристрасний заклик Керол Ліндстрем до дії, а всюдисущий символізм та яскраві строкаті візерунки чудово поєднуються з міфологічними мотивами корінних американців, на яких побудований сюжет книжки.

До почесного списку увійшло чотири ілюстровані книжки:

Місце всередині мене: вірш, що зцілює серце, Ноа Денмон, Зетта Елліотт

A Place Inside of Me: A Poem to Heal the Heart, Noa Denmon, Zetta Elliott
Macmillan Publishing Group

У цьому потужному вірші темношкіра дитина досліджує свої емоції та те, як вони змінюються впродовж року.

There is a place inside of me
a space deep down inside of me
where all my feelings hide.

Літній час наповнений радістю ― катанням на скейтборді та грою в баскетбол. Але несподіано суспільство, насамперед громаду головного героя, глибоко ранить поліцейська стрілянина. Після літа приходить осінь, осінь змінюється на зиму, а потім весну, страх переростає у гнів, а потім у гордість… та спокій.

Чоловік із котами з Алеппо, Юко Шимідзу, Айрін Латам і Карім Шамсі-Баша

The Cat Man of Aleppo, Yuko Shimizu, Irene Latham & Karim Shamsi-Basha
Penguin Random House

В основі цієї книжки-картинки лягла цілком реальна історія реальної людини. Розгромлений війною Алеппо дарує надію завдяки зусиллям Мохаммеда Алаа Альяліла, який доглядає за котами у безлюдному місті.

Алаа любить Алеппо, але коли приходить війна, його сусіди тікають у безпечне місце, залишаючи своїх численних домашніх улюбленців. Алаа вирішує залишитися – він може щось змінити, керуючи швидкою допомогою, перевозячи хворих і поранених у безпечне місце. Одного разу він чує, як голодні коти кличуть його по дорозі додому. Вони самотні й перелякані, як і він. Він годує їх і дає їм зрозуміти, що їх люблять. Наступного дня до Алаа приходить більше котів, а потім навіть більше! Занадто багато. І хоча в Алаа велике серце, йому знадобиться допомога, якщо він хоче захистити всіх своїх нових друзів.

Aleppo’s city center no longer echoes with the rich, exciting sounds of copper-pot pounding and traditional sword sharpening. His neighborhood is empty – except for the many cats left behind.

Поєднання яскравих кольорів із чорним чорнилом на деталізованих малюнках Юко Шимідзу допомагають зануритися в розповідь і сповна пройнятися атмосферою міста. Міста, яка, попри всю свою зруйнованість, знає, що таке справжнє щастя та радість.

Я і мама, Козбі А. Кабрера

Me & Mama, Cozbi A. Cabrera
Simon & Schuster Children’s Publishing

Козбі А. Кабрера показує вияв щирої любові маленької дівчини до своєї матері у серії вишуканих акрилових картин. Картин, у яких кожна мить буденного та звичного стає особливою. Світло, фактура та яскраві кольори наповнюють кожну мить любов’ю, розповідаючи універсальну, але дуже унікальну історію.

Ззовні, Сінді Дербі, Дебора Андервуд

Outside In, Cindy Derby, Deborah Underwood
Houghton Mifflin Harcourt

Зовнішній світ чекає. Він – найтерплячіший товариш по грі з усіх. Найщедріший друг. Найдивовижніший винахідник. Ця книжка-картинка, що спонукає до роздумів, поетично підкреслює наш потужний і стійкий зв’язок із природою, який не так легко затьмарити життям, проведеним у приміщенні. Адже у світі все пов’язано. Й усі ми є частиночками чогось значно більшого, ніж нам здається.

ALA ілюстратори американська література Медаль Кальдекотта медаль ньюбері