Бути жінкою: настільна гра, що ламає стереотипи

Як це — бути жінкою? Чи дійсно на кожному кроці вас підстерігатиме сексизм? Чи й справді досягати власних цілей стає складніше, якщо природа дала вам можливість народжувати дітей? Хіба людство ще не досягло рівності між двома статями? Нова настільна гра «Бути жінкою» дозволяє кожному відчути на собі цю нелегку долю та нарешті з’ясувати, чи дійсно у жіночому житті так багато дискримінації та стереотипів.

Гру створила українська благодійна організація «Благодійний фонд «Stabilization Support Services» за підтримки «Українського жіночого фонду», щоби привернути увагу суспільства до боротьби проти гендерних стереотипів та дискримінації жінок. За правилами гри всі учасники обирають собі роль – героїню з певними характеристиками та ресурсами. Вони рухаються полем і намагаються зібрати найбільшу кількість ресурсів, аби досягти своїх особистих цілей. В процесі вони стикаються з різними життєвими ситуаціями, які  можуть як допомогти їх персонажкам у досягненні мети (позитивні ситуації), так і завадити цьому (стереотипи). Ми запитали у виконавчої директорки БО БФ «Stabilization Support Services» Ольги Іванової, для чого вони створили цю гру, як її сприймають люди та, звісно, що буде далі:

Цей проєкт став логічним продовженням роботи нашої команди над гейміфікацією – поданням у форматі гри  складних суспільно значущих тем. 2017-го року ми за підтримки посольства Великої Британії зробили першу в Україні антидискримінаційну гру про внутрішнє переселення, спричинене війною. «Переселенська блуканина» активно обговорювалася в соцмережах, критикувалася за формат, який декому видався легковажним, але врешті дала дуже хороші результати як інструмент просвітництва та розвитку емпатії. Більша частина тих, хто в неї зіграв, відзначили, що стали краще розуміти проблеми переселенців і чому їхню інтеграцію потрібно підтримувати.

Наша команда поділяє ідеї фемінізму, тож ми шукали можливість зробити свій внесок у встановлення рівності в українському суспільстві.

Тому наступна гра була питанням часу. Наша команда поділяє ідеї фемінізму, тож ми шукали можливість зробити свій внесок у встановлення рівності в українському суспільстві. Коли рік тому побачили конкурс грантів Українського жіночого фонду, то з ентузіазмом схопилися за можливість зробити гру про виклики і можливості жіночого буття в Україні. Тим більше в нас колектив переважно жіночий, ми знаємо про дискримінацію і гендерні стереотипи не з чужих слів. Ми вклали в цю гру реальний досвід – нас самих, наших подруг, колежанок, родичок і знайомих.
Метою проєкту було через ігрову форму пропрацювати стереотипи щодо ролі жінок в суспільстві та показати способи протидії дискримінації. Результат, на який ми орієнтувалися і якого ми досягли  —  це підвищення рівня обізнаності та емпатії щодо жіночого активізму. Проведене оцінювання показало, що рівень обізнаності щодо проблем жінок та жіночого активізму серед понад 80% учасників/ниць презентацій гри підвищився, а більш ніж половина (58%) вказали, що їх ставлення до жіночого активізму стало позитивнішим. Відгуки, отримані під час презентацій, свідчать, що інтерес до теми, піднятої проєктом, у суспільстві високий і є значний запит на роботу з гендерними стереотипами та подоланням несправедливості.
З листопада 2018-ого, ми провели по всій Україні понад 40 презентацій гри, які містили ігрові сесії. Абсолютна більшість відгуків учасників/ниць презентацій була схвальною. Ми спеціально проводили анкетування і воно показало, що більше ніж 90% гра сподобалася. 

Цитати учасників/ниць презентацій:

«Добре продумана гра. Стереотипи абсолютно відповідають дійсності.» (Київ)
«Вперше бачу саме жіночу гру. Це новий цікавий формат.» (Київ)
«Дуже сподобався формат гри та приклади стереотипів та позитивних ситуацій.» (Львів)
«Було цікаво спостерігати як героїні досягали своїх цілей, долаючи стереотипи.» (Черкаси)
«Це гра про стереотипи, які є в суспільстві, але про які замовчують. Вперше було піднято тему.» (Ужгород)
«Дуже сподобалося те, що кожна героїня ставила собі відповідні цілі, які стимулювали її на шляху до мрії.» (Ужгород)
«Проблема, яка піднята, дуже болюча і потрібно її вирішувати. Це позитивно, що її намагаються підняти.» (Ужгород)
«Розкриття життєвих ситуацій дає можливість задуматися над тим, як це виправити, покращити якість життя. Дає поштовх до змін.» (Вінниця)
«Чудово, що тему дискримінації можна обговорювати в такій формі — формі гри.» (Миколаїв)
«Це гра, в яку у першу чергу корисно пограти саме з чоловіками.» (Чернігів)
«Як чоловік я дізнався дещо нове про становище жінок в Україні, про необхідність змін законодавства та суспільства.» (Вінниця)

На початку 2019-ого року, наш безкоштовний наклад гри закінчився, але люди продовжували питати про неї. І ми подумали, що її продажі можуть стати способом, по-перше, поширити її, по-друге, спробувати назбирати грошей на наступні  соціально значущі проєкти.
Із березня 2019-ого придбати  гру можна через її Facebook сторінку і в найбільшому книжковому інтернет-магазині Yakaboo. Її ціна – 400 гривень.
Також ми проводимо просвітницькі ігрові сесії для організацій, тренінги, які можуть допомогти вашим колегам і колежанкам зробити атмосферу в колективі більш комфортною один для одного і для клієнтів/клієнток. Замовити такі послуги можна через Facebook сторінку гри.

Це гра, в яку у першу чергу корисно пограти саме з чоловіками.

Ми точно не плануємо зупинятися, в нас є багато ідей, які могли би стати логічним продовженням «Бути жінкою». Мені дуже цікаво, наприклад, створити гру про те, як «Бути чоловіком», і гру, де будуть персонажі різних гендерів.  Ми зараз шукаємо кошти на ці проєкти.
Крім того, ми не будемо зосереджуватися виключно на питаннях гендеру і дискримінації. В найближчих планах – просвітницька гра про євроатлантичну інтеграцію для юнацтва. ЇЇ поява очікується восени цього року. Цей проєкт реалізується за фінансової підтримки Двосторонньої програми уряду Великої Британії.

Катерина Шпирко
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події