Меморіальна премія Астрід Ліндґрен 2019: Барт Моеярт

що читати, популярні книжки, альма, нагороди дитячої літератури, підліткова проза, Astrid Lindgren Memorial Award 2019, астрід ліндгрен,дитячий книжковий ярмарок,меморіальна премія Астрід Ліндґрен 2019,Барт Моеярт,Bart Moeyaert,luna van de boom,ALMA,премія дитячої та підліткової літераттури,найкращий автор дитячих книжок, премия астрид лингрен,литературная премия

Вчора, 2 квітня, на Дитячому книжковому ярмарку у Болоньї було оголошено переможця Меморіальної премії Астрід Ліндґрен 2019. Цьогоріч ця престижна нагорода, яку свого часу отримували Моріс Сендак, Кітті Кроутер, Ісоль, Барбру Ліндґрен, Шон Тан, Мег Рософф, Філіп Пулман, Вольф Ерльбрух та багато інших відомих в усьому світі дитячих письменників і письменниць, дісталася бельгійському письменнику Барту Моеярту (Bart Moeyaert).

Барт Моеярт — автор понад 50 дитячих книг та поезії, його найуспішніші роботи перекладено 20-ма мовами світу. Крім цього, він пише сценарії та п’єси, займається перекладом. А 2001 року його книжку «Luna van de boom» екранізували в анімаційний фільм.

Коментар журі: 

Мова Барта Мойерта цілісна й музична, вона наче вібрує з невисловленими бажаннями та прихованими емоціями. Він зображує відносини в їхній кризовій точці з кінематографічною безпосередністю, навіть якщо його складні наративи пропонують нові шляхи їх розвитку. Яскрава робота Барта Моеярта підкреслює той факт, що книги для дітей і підлітків посідають особливе місце у світовій літературі.

Коли мені було дев’ять, я читав книжки Астрід Ліндґрен і її світ був наче моєю особистою сім’єю. Пізніше я зрозумів, що він був про інклюзивність. І від цього стало ще комфортніше, адже я був самітником у нашій великій родині, бо був наймолодшим. Звісно, це мало вплив на мою роботу. Я хочу розширити межі дитячої літератури,
сказав Барт Моеярт, коли йому повідомили про перемогу.

Малювати ідеалістичні сцени чи чисте й невинне дитинство — не те, що цікавить цьогорічного лауреата. Він вважає за краще показати нам життя у всіх його багатогранних аспектах. Барт Моеярт реалістично й поетично розглядає екзистенційні питання і змушує над ними задуматися. Його книги не окреслюють чітких кордонів між злом і добром.

Нагадуємо, що Меморіальна премія Астрід Ліндґрен (ALMA) — це найбільша нагорода для літератури для дітей та підлітків. Нагорода складе 5 мільйонів шведських крон (приблизно 613 тисяч доларів або 500 тисяч євро) і щорічно надається одному лауреату або декілька.

Катерина Шпирко
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події