Міжнародний день дитячої книги і традиційне звернення до дітей усього світу.
Новини / Новина
3 Квітня 2018
932
Міжнародний день дитячої книги: Маленьке стає великим у книжці!
Катерина Шпирко
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події
Міжнародний день дитячої книги, international children's book day, ibby, промоція читання, дитяча література, день народження Андерсена, сергей махотин, день книги, популяризація читання, ibby

Illustration: Sophie Beer

Щороку 2 квітня, у день народження  Г. Х. Андерсена, у всьому світі відзначають Міжнародний день дитячої книги. Його почали святкувати за ініціативи та підтримки Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY) ще 1967 року. Зазвичай у багатьох країнах цього дня проводять різноманітні конкурси, виставки та фестивалі присвячені найкращим дитячим книгам. Крім того, щороку одна з країн-учасниц IBBY вирішує, якою буде провідна тема Дня і запрошує свого письменника чи письменницю для написання звернення до дітей світу, а також ілюстратора, котрий створює відповідний плакат.
Цього разу спонсоркою свята стала латвійська секція Міжнародної ради з дитячої книги, а обраною темою — ідея того, що «маленьке стає великим у книжці». Автором плакату став латвійський художник-ілюстратор Райніс Петерсон, а саме послання до дітей усього світу написала письменниця Інес Зандер.

Маленьке стає великим у книжці!

Люди схильні до ритмічності та закономірності так само, як магнітне поле створює взаємодію між електрично зарядженими частинками у експериментах з фізики або кристали води утворюють сніжинку. Діти в захваті від повторень, приспівів й універсальних тем у казках чи віршах, тому що їх можна використовувати постійно – вони наділяють текст закономірністю. Світ набуває прекрасного порядку. Я досі пам’ятаю, як у дитинстві боролася з собою за справедливість і симетричність, за рівність правої та лівої сторони: коли я стукала по столі, то слідкувала, щоби кожен палець торкався його однакову кількість разів, аби інші не ображалися. Коли я аплодувала, то, як правило, плескала правою рукою по лівій, але потім подумала, що це не справедливо, і знайшла новий шлях – почала плескати лівою рукою по правій. Звісно, це інстинктивне прагнення до балансу смішне, але воно виявляє наше прагнення запобігти однобокості світу. Я відчувала, що саме я відповідальна за це.

Міжнародний день дитячої книги, international children's book day, ibby, промоція читання, дитяча література, день народження Андерсена, сергей махотин, день книги, популяризація читання, ibby

Завантажити оригінальний постер Райніса Петерсона можна тут.

Дитяча схильність до віршів і історій також випливає з їхнього бажання повернути закономірність світовому хаосу. Через невизначеність все прагне до порядку. Дитячі віршики, народні пісні, ігри, казки, поезія – всі ці ритмічно організовані форми існування допомагають маленьким структурувати свою присутність у великому хаосі. Вони інстинктивно усвідомлюють, що порядок можливий у світі і що кожен має своє унікальне місце у ньому. Все працює заради досягнення цієї мети: ритмічна організація тексту, рядки літер та дизайн сторінки, враження від книги як про добре структуроване ціле. Велике проявляється у маленькому і ми відтворює це у дитячих книжках, навіть якщо не думаємо про Бога або фрактали. Дитячі книжки мають дивовижну силу, що сприяє великому бажанню і здатності бути. Вони дають дітям сміливість жити.

Книжка – це таємниця, в якій можна знайти щось невідоме, те, що лежить за межами досяжності.

У книжці маленьке завжди стає великим, одразу ж, не чекаючи на дорослішання. Книжка – це таємниця, в якій можна знайти щось невідоме, те, що лежить за межами досяжності. Те, чого діти поки не можуть зрозуміти, залишає свій відбиток у їхній свідомості та продовжує діяти, навіть якщо не є повністю зрозумілим. Книжка-картинка може слугувати скарбницею мудрості та культури і для дорослих, так само як діти можуть прочитати дорослу книжку та знайти у ній свою історію, натяк на їхнє майбутнє життя. Культурний контекст формує людей, формуючи платформу для майбутніх вражень, а також для досвіду та випробувань, які вони повинні будуть пройти, не втрачаючи себе.

Дитяча книга ознаменує повагу до величі маленького. Ознаменує світ, який щоразу створюється наново, грайливу і прекрасну серйозність, без якої все, зокрема й дитяча література є просто пустим заняттям.

Якщо коротко:

Книга дає можливість дитині втілити порядок можливий у світі, де кожен має своє унікальне місце. Все працює заради досягнення своєї мети: ритмічна організація тексту, рядки літер, дизайн сторінки, враження від книги як про добре структуроване ціле. Велике проявляється у маленькому і ми відтворюємо це у дитячих книжках. Книжка – це загадка, у якій можна знайти щось незрозуміле і щось, що лежить за межами досяжності. Дитяча книга ознаменує повагу до величі маленького.

Інес Зандер
Джерело: IBBY

 

IBBY Ганс Крістіан Андерсен Міжнародний день дитячої книги популяризація читання свята