Цього року літературна студія для підлітків «Майстерня історій» заснувала власну літературну премію.
Новини / Анонс
7 Лютого 2019
2381
Навиворіт: перша літературна премія, створена підлітками
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події
подростковая литературная премия, навиворіт, підліткова літературна премія, підліткові книжки, що читати підліткам, майстерня історій, літературна майстерня, літературна студія, підліткова літературна студія, літературні курси, підліткові літературні курси, літературна школа, літературна школа для підлітків, підлітки, підліткова література, літературна студія для підлітків, дитяча літературна студія, письменницька студія для підлітків, письменницький гурток, дитячий письменницький гурток, литературная мастерская, подростковая писательская мастерская. писательская мастерская для детей, детская писательская мастерская, школа письма

Illustration: Kati Szilagyi

Цього року літературна студія для підлітків «Майстерня історій» заснувала власну літературну премію. «Навиворіт» — це перша щорічна українська літературна премія, створена підлітками, щоб відзначити найкращі підліткові книги року. Вона відзначатиме книжки, що чесно говорять про важливі для підлітків теми і відображають сучасний світ близькою їм мовою, мають виняткове художнє оформлення та не містять жодних проявів дискримінації.
Премія відзначить книги у чотирьох номінаціях: найкраща підліткова книга року українського автора чи авторки, найкраща перекладна підліткова книга року, найкращий дизайн підліткової книги, а також організатори вручать спеціальну відзнаку за найрепрезентативнішу підліткову книгу.
До журі цього року входять 6 підлітків віком від 13 до 19 років, які є резидентами та резидентками письменницької студії «Майстерня історій» понад 1 рік. Перше вручення премії планують вже в кінці березня цього року. А довгий список номінантів ви вже можете знайти на сторінці премії у Facebook. До нього увійдуть всі вперше видані в Україні протягом календарного року книги художньої прози, які видавництва визначили як підліткові. А тим часом ми трохи розпитали організаторів та учасників про премію, її важливість та подолання труднощів.

_______

Чия це ініціатива?

Ініціатива учасників та учасниць Майстерні історій.

Чому ця премія важлива?

Це — Премія читачів. Вона дає можливість авторам та видавцям почути думку підлітків, для яких вони створюють книги.

 Як саме ви оцінюватимете книжки?

Ми обираємо найкращі підліткові книги у 3 номінаціях: книга українського автора, переклад і дизайн. До довгого списку премії увійшли всі книги, вперше видані в Україні у 2018 році, які видавництва та книгарні визначили як підліткові. У довгому списку номінантів на найкращий дизайн книги є ще й перевидання у новому оформлені, видані 2018 року. Для формування цього списку ми брали інформацію з відкритих джерел — сайтів видавництв та книгарень. Кожну книгу з довгого списку читають троє членів жюрі, після чого кожен виставляє бали від 1 до 10 за списком критеріїв — оцінює сюжет, структуру, персонажів, мову, наявність проявів дискримінації, дизайн. Сума балів покаже, чи ввійде книга до короткого списку номінантів. Книги з цього списку читають й оцінюють усі члени жюрі. Переможцями у кожній номінації стануть книги з найбільшою кількістю балів. Є ще спеціальна відзнака за найкраще відображення у тексті різноманітності проявів людської ідентичності, яку отримає книга, що набере найбільше балів у відповідній категорії.

Які ваші очікування від вручення премії?

До короткого списку премії увійдуть книги, які ми рекомендуємо читати підліткам. Сподіваємося, це допоможе привернути увагу підлітків до хорошої літератури і спонукатиме їх більше читати. Також ці книги мають задати рівень якості підліткової літератури й показати авторам і видавництвам, які книги подобаються підліткам і чому. У перспективі хотілося б, щоб в Україні писали та видавали все більше якісних книг для підлітків.

Які труднощі виникають на шляху створення першої підліткової премії та як ви їх долаєте?

Складати довгий список премії було важко. Підліткова література часто не є самостійною категорією і губиться серед дорослих чи дитячих книг, або видавництва взагалі не дають вікових рекомендацій, тож складно відібрати потрібні книжки.

 Організатори раді, що видавництва активно реагують і готові допомагати ініціативі. Більшість вже надали книжки для оцінки, а з іншими з довгого списку «Навиворіт» також сподіваються на співпрацю.

літературна школа Майстерня історій навчання підлітки письменники розвиток дитини