Читали ми цього року багато, хоча, попри все, не більше, ніж зазвичай. Але з купи прочитаних книжок у пам’яті й серці залишилося не так багато. Найкращим ділимося з вами. Сподіваємося, ви знайдете тут щось і для себе.
14+
Американський єврей вирушає в Україну, щоб відшукати жінку, яка врятувала його діда від нацистів. Супроводжують його одесити: молодий аматор-перекладач Алекс, його нібито незрячий дід у ролі водія та надзвичайно важлива собака на прізвисько Семмі Девіс Молодший-Молодший. Це гармонійне поєднання голосів і плавний перехід з одного часу в інший, з історичного в міфічне, а ще в українсько-єврейсько-американське. Це Україна ранніх нульових через погляд ззовні, і погляд цей критичний, естетичний та ніжний. Книжка однозначно для тих, хто любить латиноамериканський магічний реалізм й ігри з мовою та формою. «Всьо ясно» така ж смішна, як і трагічна й безвідрадна. Коротше, терапія.
14+
Задум простий: дві гілки й вісім поколінь ганської родини, на кожного нащадка по оповіданню. «Homegoing» спокійно говорить про незрозумілий і часто кривавий хаос історії, передаючи нам його маленькими десятисторінковими порціями. Майже уся політика тут показана через особисте. Ми не бачимо багато протестів, війн чи переворотів — загалом, того, що асоціюємо із творенням історії. Герої просто живуть свої тихі життя, і це життя є справжньою рушійною силою книги.
«Homegoing» пронизана легендами, народною мудрістю та маленькими напівмагічними деталями. Усіма своїми короткими, але гострими сюжетами та впевненою прозою вона доводить парадокс: історія одночасно циклічна і непередбачувана.
10+
«Колір магії» — перша книга з циклу про Дискосвіт. Саме тому тут детально описані всі його закони і традиції. Наприклад, дізнаєшся, що тут вісім пір року, а рухатися можна до Пупа, до Краю, за обертанням чи проти нього. А ще про повільне світло і восьмий колір.
Сюжетно книга починається спаленням найбільшого міста Дискосвіту, Анк-Морпорка, через спробу пояснити місцевим жителям концепцію страхування. Тут ми знайомимося з головним героєм роману, Рінсвіндом. Хоча він чарівник, але чаклувати зовсім не вміє. Зате в мистецтві знаходити пригоди на свою голову йому немає рівних. В одну з таких пригод він потрапляє разом з Двоцвітком, туристом з далекої Агатової імперії. Двоцвіток нічого не знає про життя людей за межами імперії, а тому місцевим здається щонайменше дивним. До речі, це через нього й згорів Анк-Морпорк.
Якщо настрій геть кепський і неможливо читати щось серйозне, ця книга ідеально підійде.
12+
Якщо вам сподобався серіал, то тепле і вічне кохання із цією книгою вам гарантоване. Що можна сказати про історію, написану Нілом Ґейманом і Террі Пратчеттом? Купу квітчастих прислівників й іще пів купи. Це динамічна і весела книга зі здоровою кількістю сатири, екстравагантності й персонажів, яких легко полюбити і за якими хочеться стежити. Це книжка для задоволення і веселощів, варта того, щоб читати пізно вночі, ховаючись від батьків, бо завтра в школу.
Ніл Ґейман, Террі Пратчетт Добрі передвісники / пер. з англ. Олесь Петік, Бурштина Терещенко. — Київ: КМ-Букс, 2019. — 472 с.
14+
Історія про трьох підлітків у маленькому містечку в Карпатах. Вони відпочивають, байдикують і переховуються від зграї кривдників. Тут серйозні та страшні речі: спроба зґвалтування, вбивство та бійки — чергуються зі звичайними буднями, походами в магазин, приготуванням сніданків і переглядом фільмів. Автор не засуджує і не повчає, а просто розказує свою історію. Деякі таємниці, наприклад, містичний будинок із написами, що з’являються і зникають самі собою, залишаються не зовсім зрозумілими, проте додають химерної атмосфери.
16+
Михайло Єлізаров майстерно поєднує магічний реалізм із жорстокими реаліями життя в інтернаті для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку та ментальною інвалідністю. Він описує сцени насилля бридко і яскраво, але дружбу двох підопічних інтернату — Бахатова та Глостера — показує з ніжністю, неочікуваною й навіть неприродною у таких жахливих умовах. Коли читаєш, хочеться плакати, відвертатися, кинути книжку й піти помити руки.
12+
Історичний роман, на любителя. Деякі моменти читаються важкувато, та попри це книга цікава і досить захоплива. Події відбуваються у Франції 16 століття, під час війни католиків і протестантів. «Королеву Марго» варто прочитати, адже Дюма чудово розкриває персонажів, а історичні обставини і деякі деталі прописані так прискіпливо, що сцени дуже розтягуються, — проте саме в цьому вся сіль. Коли читаєш, ніби занурюєшся в ті часи, події роману відтворюються в голові у найменших подробицях. Книга може видатися складною, але насправді це не так. Її можна читати навіть дорогою до школи або ж вдома за чашкою чаю.