Найкращі підліткові книжки: переможці премії «Навиворіт»

короткий список, Найкраща підліткова книга року українського автора, Наталія Щерба, Лунастри 3 Кроки в безмежжі, Видавничий Дім школа, Дара Корній, Сузір'я дів, Ольга Лілік, Чорний дощ, Видавничий центр Академія, Найкраща перекладна підліткова книга року, Джессіка Таунсенд, Невермур Випробування Моріган Кроу, Фінн-Оле Гайнріх, Руки розбійника, Сьюзан Хінтон, Аутсайдери, Лі Бардуго, Королівства шахраїв, видавництво Vivat, Найкращий дизайн підліткової книги, Фінн-Олє Гайнріх, Руки розбійника, Видавництво Старого Лева, Бов Б'єрг, Ауергаус, видавництво, Філіп Пулман, Рубін в імлі, Nebo BookLab Publishing, подростковая литературная премия, навиворіт, підліткова літературна премія, підліткові книжки, що читати підліткам, майстерня історій, літературна майстерня, літературна студія, підліткова літературна студія, літературні курси, підліткові літературні курси, літературна школа, літературна школа для підлітків, підлітки, підліткова література, літературна студія для підлітків, дитяча літературна студія, письменницька студія для підлітків, письменницький гурток, дитячий письменницький гурток, литературная мастерская, подростковая писательская мастерская. писательская мастерская для детей, детская писательская мастерская, школа письма

Illustration: Marly Gallardo

13 квітня у Бібліотеці Goethe-Institut в Україні журі премії підлітків «Навиворіт» оголосило переможців! Це перша щорічна українська літературна премія, створена резидентами й резидентками письменницької студії Майстерня історій, покликана відзначити найкращі підліткові книги року, котрі чесно говорять про важливі для них теми та зображають сучасний світ близькою їм мовою, мають виняткове художнє оформлення та не містять жодних проявів дискримінації. До журі цього року ввійшли шість підлітків віком від 13 до 19 років, які є резидентами та резидентками «Майстерні історій» понад 1 рік. Премія відзначає книги у трьох номінаціях: найкраща підліткова книга року українського автора чи авторки, найкраща перекладна підліткова книга року, найкращий дизайн підліткової книги, а також спеціальна відзнака за найрепрезентативнішу підліткову книгу.

До довгого списку премії увійшли всі книги, вперше видані в Україні у 2018 році, які видавництва та книгарні визначили як підліткові. Для формування цього списку ми брали інформацію з відкритих джерел — сайтів видавництв та книгарень. Кожну книгу з довгого списку читають троє членів журі, після чого кожен виставляє бали від 1 до 10 за списком критеріїв — оцінює сюжет, структуру, персонажів, мову, наявність проявів дискримінації, дизайн. Сума балів покаже, чи ввійде книга до короткого списку номінантів. Книги з цього списку читають й оцінюють усі члени журі. Переможцями у кожній номінації стануть книги з найбільшою кількістю балів.
журі премії.

Найкращий дизайн підліткової книги:
«Ауергаус» Бова Б’єрґа, видавництво «Видавництво»
— за увагу до потреб читача, за мінімалізм в оформленні, що пасує історії, та ілюстрації, що залишають простір для уяви.

Найкраща перекладна підліткова книга року:
«Руки розбійника» Фінна-Олє Гайнріха, Видавництво Старого Лева
— за структуру і спосіб оповіді, що надають історії особливої виразності, за переконливе зображення внутрішнього світу підлітка і крихкості взаємин між близькими людьми.

Найкраща українська підліткова книга року
Премія не вручена.
Організатори конкурсу повідомили, що вони шукали в українській підлітковій літературі книгу, яка не дискримінує та реалістично говорить про актуальні для підлітків проблеми, персонажів, у яких вони зможуть впізнати себе, яким повірять і чия історія допоможе їм по-новому подивитися на себе і світ. Усі ці критерії надзвичайно важливі й журі вирішили не нехтувати жодним із них. Тому цього року не вручили премію у номінації «Найкраща українська підліткова книга».

Спеціальна відзнака за різноманітність:
«Королівство шахраїв»
Лі Бардуґо, Видавництво Vivat
— за зображення багатогранності людської ідентичності без стереотипів і дискримінації та за реалістичне зображення переживання травматичного досвіду.

Спеціальна відзнака:
Видавництво Vivat
— за те, що видали найбільше книг, які сподобались підліткам, та знайомлять українців із найкращими підлітковими історіями з усього світу.

Букмоль
Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©