Топ БараБуки: найкращі дитячі, підліткові та родинні книжки

топ барабуки, барабука, книжковий конкурс, найкращі дитячі, підліткові та родинні книжки 2018 року, лучшие детские, подростковые и семейные книги 2018, книжный конкурс, конкурс лучших книг, топ книг для детей и подростков, что читать детям, книги для подростков, що читати дітям, книжки для підлітків, книжка-картинка, книжка-картинка, BaraBooka. Простір української дитячої книги, Ілюстратори року, Романа Романишин, Андрій Лесів, Я так бачу, ВСЛ, видавництво старого лева,  Дебют року в прозі, Наталія Матолінець, Варта у Грі, АССА, Дебют року в ілюстрації, Катерина Сад, Ідея на мільйоооооон, Дебют видавництва, Легенда, Тетяна Стрижевська, Де ESC з моїх халеп, Поетична книжка року, Раз овечка, два овечка, Галина Крук, Ольга Барабах, Віват, Перша книжка малюка, вімельбух «Новорічні канікули», Інна Руда, Каламар», Пізнавальна книжка року, Вільям Шекспір, Валентина Вздульська, ІПІО, Родинна книжка року, Ням! Готують діти, Маша Сердюк, Юлія Нієдра, Марі Кінович, Братське, Ілюстрована книжка року, Сова, яка хотіла стати жайворонком, Галина Вдовиченко, Христина Лукащук, Чорні вівці, Підліткова книжка року, Знає тільки Мару, Олена Рижко, ВЦ «Академія», Підліткове фентезі року, Дитя песиголовців, Володимир Арєнєв, Соціальний проект року, Це зробила вона, Це теж зробила вона, видавництво «Видавництво», Вибір читачів, Зуб, Надьожна, Надія Кушнір, Книгаренька, Легенда української дитячої літератури, Сергій Іванюк, Оксеник, Вбивство п'яної піонерки, Інтерактивний книжковий проект року, Знайомство з Туконі, Оксана Була, Туконі. Мешканець лісу

Ілюстрація Катерини Сад з книжки «Ідея на мільй000000н»

14 грудня в Національному музеї Тараса Шевченка експерти з проекту підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвали найкращі українські дитячі, підліткові та родинні книжки 2018 року. Перемогу здобули книжки у дванадцяти номінаціях, серед яких дебют автора, ілюстратора і видавництва, а також ілюстратори року, пізнавальна, підліткова, родинна книжки. Крім того, редакція  БараБуки видала вісім спецвідзнак та оприлюднила результати читацького голосування.
Книжки-переможці «Топу БараБуки» обиралися з-поміж 33 книжок короткого списку.

Переможці «Топу БараБуки» 2018 року:

Номінація «Ілюстратори року»: Романа Романишин, Андрій Лесів за пізнавальну книжку «Я так бачу» («ВСЛ»).
Номінація «Дебют року в прозі»: Наталія Матолінець за роман «Варта у Грі» («АССА»).
Номінація «Дебют року в ілюстрації»: Катерина Сад за книжку-картинку «Ідея на мільйоооооон» («ВСЛ»).
Номінація «Дебют видавництва»: «Легенда», м. Київ (за книжку Тетяни Стрижевської «Де ESC з моїх халеп?».
Номінація «Поетична книжка року»: «Раз овечка, два овечка» Галини Крук, ілюстрації Ольги Барабах («Віват»).
Номінація «Перша книжка малюка»: вімельбух «Новорічні канікули» Інни РудоїКаламар»).
Номінація «Пізнавальна книжка року»: «Вільям Шекспір» Валентини Вздульської, іл. Марія Мороз («ІПІО»).
Номінація «Родинна книжка року»: «Ням! Готують діти» Маші Сердюк, Юлії Нієдри, Марі Кінович («Братське»).
Номінація «Ілюстрована книжка року»: «Сова, яка хотіла стати жайворонком», текст: Галина Вдовиченко, ілюстрації: Христина ЛукащукЧорні вівці»).
Номінація «Підліткова книжка року»: «Знає тільки Мару» Олени Рижко (ВЦ «Академія»).
Номінація «Підліткове фентезі року»: «Дитя песиголовців» Володимира Арєнєва, іл. Олександра Продана (ВД «Києво-Могилянська академія» / «АССА»)
Номінація «Соціальний проект року»: «Це зробила вона» / «Це теж зробила вона» (видавництво «Видавництво»).
У номінації «Вибір читачів» за результатами читацького голосування перемогла книжка «Зуб» (авторка та ілюстраторка Надьожна (Надія Кушнір), «Книгаренька»)

Спецвідзнаки:

Спецвідзнака «Легенда української дитячої літератури»: Сергій Іванюк (Оксеник) «Вбивство п’яної піонерки» («ВСЛ»).
Спецвідзнака «Партнерство року»: видавництво «Книгаренька» спільно з Літературною агенцією «BaraBooka» (книжка-картинка Надьожної «Зуб»).
Спецвідзнака «Інтерактивний книжковий проект року»: «Мистецький Арсенал» спільно з «New Cave Media» за проект «Знайомство з Туконі» (за мотивами історії Оксани Були «Туконі. Мешканець лісу», «ВСЛ»).
Спецвідзнака «За яскравий гумор»: Сергій Лоскот за повість «Таємне завдання капітана Кепа», іл. Віталій БугараРанок»).
Спецвідзнака «Політ в дитліт»: Таня Малярчук за повість «Mox nox», іл. Катя Слонова («ВСЛ»).
Спецвідзнака «Медіапроект року»: «Книга-мандрівка. Україна» (Green Penguin + «#книголав»).
Спецвідзнака «За популяризацію науки серед підлітків»: «ЛакіБукс» (книжки Кузька Кузякіна «#Щотакематематика?», Андрія Тужикова «Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет», Аліни Штефан «Літо довжиною в ДНК»).
Спецвідзнака «Книжковий PR року»: «1+1 Media» за проект «Щоденник Лоли» (видавництво «#книголав»).
Традиційно, книжки, авторками або укладачками яких є редакторки БараБуки, в конкурсі не розглядалися. 

Разом із поглибленням смислів наша література для дітей та підлітків дедалі активніше скорочує відстань до свого читача. Бо світ у книжках справжнішає, стає більш невимушеним, мало дидактичним, дуже відвертим, дозволяє собі сумніватися. Це не тільки про подолання життєвих шаблонів та переформатування інструментів пізнання світу, якими жили й творили реальність теперішні дорослі, а насамперед – про свободу й потенціал незалежної самоідентифкації новітнього покоління читачів. І може, саме це покоління будуватиме реальність без війни?
Тетяна Стус.

Починаючи з 2014 року «БараБука» підсумовує перемоги у сфері українського дитячого, підліткового й родинного читання. Щороку в грудні редакція проекту складає та презентує список найкращих, на думку авторів та експертів порталу, українських родинних книжок. Особлива цінність цього переліку для усіх батьків, вчителів та бібліотекарів у тому, що він є результатом річного аналізу здобутків ринку української дитячої книжки. БараБука звертає увагу на книжки для дітей різного віку, їхніх батьків та вчителів, на видання різних жанрів та форматів, на художні та пізнавальні книжки, новинки та перевидання класики, а також відзначає перспективних дебютантів.

Букмоль
Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©