5 кроків, які допоможуть знайти справу до душі

саморозвиток, цілеспрямованість, вибір професії, хобі, захоплення, пошуки себе, як знайти свою справу, вигорання, успіх

Illustration: Abbey Lossing

Ви коли-небудь дивилися The Great British Bake-off? Це реаліті-шоу про змагання пекарів-аматорів за звання найкращого у Великобританії. Мало хто з учасників готує через життєву необхідність, випічка — просто їхнє захоплення. І це те щире захоплення, що дає їм сили змагатися тижнями, попри критику, невдалі пиріжки та меренги. На кожному новому етапі змагань вони просто щасливі займатися улюбленою справою та намагатися зробити її якомога краще. Хіба ви не хотіли б мати таке ж пристрасне захоплення? Своє справжнє хобі?

Пристрасне захоплення — це не те, що можна раптово знайти, адже воно не схоже на зв’язку загублених ключів.

Психологиня Анжела Лі Дакворт багато думає про те, як знайти і розвинути таке захоплення — це частина її роботи над тим, що вона називає «стрижень». Визначається він просто: стрижень = пристрасне захоплення + наполегливість. Пристрасне захоплення — це не те, що можна раптово знайти, адже воно не схоже на зв’язку загублених ключів. Натомість воно, як правило, має здатність розвиватися. Справа не в тому, щоби робити щось і думати про це тиждень за тижнем, місяцем за місяцем, рік за роком. Авжеж мова йде про щось захопливе та приємне, але все не так просто, як здається. Дакворт називає це «важким задоволенням». Отож нижче ви знайдете п’ять кроків, які допоможуть вам знайти та розвинути ваше пристрасне захоплення.

Припиніть відволікатися

Основною причиною того, що ви не можете знайти собі захоплення до душі є звичайна нестача часу. Кожна людина має дуже багато справ, здатних відвернути увагу. Справ, які вона не може припинити робити, наприклад, відводити дітей до школи, писати робочий план, ремонтувати кран, що протікає. Але як щодо тих факторів, котрих ми можемо позбутися? Одне з них зараз знаходиться у вашій кишені: телефон. Незалежно від того, чи дивитеся ви безглузді відео, чи просто гортаєте сторінку новин у соціальних мережах — ви можете робити ці речі вічно. Але за цей час ви не навчитеся нічому. Подумайте про те, як ви використовуєте свій час і чи хочете відволікатися від спокус.

Думайте про своє захоплення як про стажування

Загалом, стажування — це така собі пробна версія роботи. Ви отримуєте необхідні навички та знання, а також намагаєтеся зрозуміти, чи хочете ви займатися цією справою.

Для того, щоби розвинути захоплення, потрібно щось робити. Але це вимагає досвіду, а він — проб і помилок.

Ви можете неочікувано відкрити для себе, що насправді вам не подобається робити те, чим раніше ви хотіли займатися, але разом із тим ви дізнаєтеся про себе щось інше — це і буде ключем для того, щоби знайти ту саму справу, яка вам приноситиме задоволення. Для того, щоби розвинути захоплення, потрібно щось робити. Але це вимагає досвіду, а він — проб і помилок.
Щоби допомогти своїм дітям знайти пристрасне захоплення, Дакворт запропонувала їм обрати єдину «важку річ», наприклад, балет або футбол. Оскільки вона знає, що захоплення не розвиваються за одну ніч, вона склала правила, які допоможуть дітям не падати духом при зустрічі з першими труднощами — захоплення повинно відгукуватися їм, вони не можуть припинити займатися ним усередині, а ще вибрати для себе справу вони повинні самостійно.

Будьте терплячими

Не чекайте, що закохаєтеся у справу одразу. Кожній людині необхідний час, щоби навчитися чомусь. На початку ми всі незграбні. А любити якусь справу складно, коли ти незграбний аматор. Дочка пані Дакворт, Люсі, захотіла навчитися грати на альті. Але ця справа не стала її пристрасним захопленням за рік чи навіть два. Люсі не була сповненою ентузіазмом, але вона все одно продовжувала вчитися. Тепер вона досить добре грає на цьому інструменті і це заняття приносить їй неабияке задоволення — але це було неможливо на початку.

Перш ніж переходити до іншого захоплення, переконайтеся, що ви дали реальний шанс попередньому.

Під час навчання вам потрібно бути наполегливим. Відповідно до правил Дакворт, перш ніж переходити до іншого захоплення, переконайтеся, що ви дали реальний шанс попередньому. «Я не кажу, що ви повинні продовжувати займатися всім, чому коли-небудь навчалися. Будьте розсудливою людиною», — зазначає вона.
Поки ви розвиваєтесь у своєму захопленні, звертайте увагу на те, що вам все менше набридає ваше заняття, воно стає все цікавішим і цікавішим.

Не втрачайте мотивацію, пам’ятайте про кінцеву мету

Кожне захоплення має свої недоліки та нудні моменти. Наприклад, якщо це гра на альті, вам доведеться практикувати одне й те саме сотню разів. Якщо ви захоплюєтеся випічкою, вам доведеться мити гору посуду після. Але є один секрет, який допоможе вам не опустити руки — дивіться на кожне заняття як на необхідний крок на шляху до вашої мети.

Зміна перспективи може здатися досить незначною, але вона справді ефективна та здатна допомогти вам рухатися далі.

«Сьогодні я повинна відповісти на всі електронні листи, що мені надійшли, прочитати цілий ряд дослідницьких статей, написати рецензію — і ці справи здадуться мені нудними, якщо я розглядатиму кожну з них окремо. Але я розумію, що вони допомагають мені стати кращою вченою, а завдяки цьому я маю змогу допомагати своїм дітям рости та розвиватися. І коли я про це думаю, то раптом повідомлення на електронній пошті та статті перестають здаватися такими нудними», — каже пані Дакворт.
Ця зміна перспективи може здатися досить незначною, але вона справді ефективна та здатна допомогти вам рухатися далі.

Уникайте вигорання

Кожен може вигоріти, переслідуючи своє захоплення. Ви не досягаєте того прогресу, якого бажаєте? Ваша справа менш цікава, ніж вам здавалося раніше? Запитайте себе, чи існують об’єктивні речі, які ви можете зробити, щоби вам стало краще? Можливо, вам потрібно просто більше відпочивати?
Але якщо ваше вигорання стає все сильнішим, настав час вийти за межі власних проблем і знайти когось, хто так само знесилений. Так, вам не здалося.

Ми влаштовані так, аби допомагати одне одному.

Якщо ви втомилися, ви повинні використати свою енергію, щоби допомогти іншій людині — звучить дійсно дивно. Але ми влаштовані так, аби допомагати одне одному. Коли ми допомагаємо іншим, в процесі ми можемо знайти необхідні відповіді для себе. Є навіть дослідження, які виявили, що це може підвищити вашу впевненість і допоможе відчути, що прогрес можливий.

Джерело: Ideas.TED

Катерина Шпирко
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події