7 речей, які не роблять з людини дослідника дитячої літератури

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва, критика, літературані критики, найкращі та найгірші дитячі книжки, літературознавство

Марія Ніколаєва, знана дослідниця дитячої літератури та нині директорка центру дослідження дитліту у Кембридзькому університеті, у своєму блозі поділилася наболілим. Букмоль перейнялася роздумами Ніколаєвої про те, що кваліфікує будь-кого авторитетно говорити про книги для дітей і переклала її невеликий допис.

_______

Переконана, всі мої колеги у дитліті чули дурні питання і коментарі на зразок «Ти займаєшся дитячою літературою? Отже, маєш власних дітей?» Чи це не те саме, що спитати психіатра: «Отже, ви теж душевно хворі?». Те, чим ви заробляєте на життя не має нічого спільного з тим, якою людиною, чим і ким ви є. Доводилося чути пояснення честолюбних студентів, чому вони хочуть займатися дитячою літературою. І більшість із них, як на мене, дуже хибні. Ось ті речі, які геть не свідчать, що людина є чи має стати знавцем дитячої літератури.

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва

#1
Я маю дітей

Розширюючи питання, чи виховання власних дітей робить із когось педіатра? Чи дизайнера дитячого одягу? Це може дати певне розуміння або ж ні, але, по суті, не має стосунку.

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва

#2
Я маю дітей і люблю читати їм

Знову ж, це ваша особиста справа, і читання синам і дочкам не зробить із вас хорошого критика, хоч і може дати певне уявлення про те, що вашим дітям подобається, а що – ні. Всі діти різні, так само, як і дорослі читачі, і ваш вузький особистий досвід не дуже придається. Я маю дітей і раніше часто читала їм, але обережно уникала того, щоби використовувати їх у моїх дослідженнях.

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва

#3
Мені подобалося читати у дитинстві

Можливо, ви також любили тварин, та це не дає вам право бути біологом або ветеринаром. Кожен дослідник дитячої літератури знає, якими розпливчатими, уривчастими і ненадійними є дитячі читацькі спогади і що як дослідники ми намагаємося шукати і знаходити у книгах дещо інше, ніж коли були дітьми. Якщо ви прочитали багато дитячих книг, це на користь, але найперше ми кажемо нашим студентам, аби вони не довіряли спогадам і перечитали текст наново, а тоді прочитали все, що з’явилося по тому, як вони виросли. Тоді це слугуватиме ґрунтом для дослідницької роботи, та просто читати книги недосить.

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва

#4
Я люблю «Гаррі Поттера»/Беатрікс Поттер/Роальда Дала/Моріса Сендака/
(виберіть відповідний варіант)

Любити якогось дитячого письменника чи книгу не достатньо, щоби професійно її критикувати. Дослідження дитячої літератури відрізняються від фандому. Ніхто не є мистецтвознавцем або музикознавцем, тільки тому, що любить Ренуара чи Паганіні. Потрібен чималий вишкіл і чимало знань, здобуваючи які можна зрозуміти, що ця справа геть не ваша.

#5
Я хочу писати для дітей

Якщо ви хочете стати дитячим письменником, академічний курс із дитячої літератури може запобігти багатьом помилкам початківця, бо ви усвідомите, що всі блискучі й оригінальні ідеї уже використали безліч разів і що критики знають про сюжети й нарацію значно більше за вас. Але самé тільки бажання писати для дітей не допоможе стати добрим дослідником, а може й навпаки, стати на заваді.

дитяча література, дитліт, дослідження дитячої літератури, Марія Ніколаєва

#6
Я пишу для дітей

Художнє й академічне письмо є дуже різними покликаннями, і навіть найблискучіший письменник може бути кепським науковцем. Обидва разом потребують чимало сил і вам не вдасться встигати однаково. Насправді, не пригадую жодної особистості, яка була б вправна в обох. Якщо ви пишете для дітей, то можете добре знатися на цій справі, але цей хист не дасть вам автоматично академічні навички.

#7
Хтось із моєї рідні – дитячий письменник чи письменниця

Зрідка, проте таке трапляється. Одначе, я зустрічала дітей відомих дитячих письменників, які навіть не читали книжок своїх знаменитих батьків і не переймалися тим. Навіть якщо ваші знамениті батько чи мати розповідали вам казки на ніч, які згодом назвали найкращою книгою всіх часів, це не робить із вас дослідника дитячої літератури. Але непогана спроба.

Нарешті, ви можете запитати, що ж робить із людини дослідника дитячої літератури. Відповідь є доволі простою: те саме, що робить із будь-кого професіонала у певній справі. Відданість галузі, глибокі знання, тяжка праця, провали і розчарування та нові спроби. Дослідниками дитячої літератури не народжуються, а стають.

Букмоль
Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©