Цьогорічна весна принесла багато нововведень у наше повсякденне життя. Жорстокі карантинні реалії змусили усіх працювати та навчатися дистанційно, але мало хто був готовий до такого повороту подій. Але наші прості й ефективні лайфхаки допоможуть зробити дистанційне навчання легшим і приємнішим.
Teenside / Поради
31 Серпня 2020
3214
Маски, дистанційка, антисептик: посібник для шкільного виживання
Дахал Крістіна
учасниця підліткової редакції TeenSide

Поради, підліток, підлітки, життя, досвід, навчання, освіта, школа, університет, ЗНО, екзамени, teenside

Ситуація з COVID-19 змінюється щодня і як події розгортатимуться протягом навчального року, ніхто передбачити не може, а тому звичайна, змішана та дистанційна школи, маски й антисептики — усе це очікує на школярів і студентів цього навчального року (і, можливо, не тільки). Щоб зробити навчання цікавішим та легшим, учасниці TeenSide зібрали особисті лайфхаки, які допомогли їм закінчити (або продовжити) навчання минулого року.

Розплануй усе!

 1. Не думай, що онлайн навчання займає менше часу, ніж офлайн. Так, спершу може здаватися навпаки, але повір, на виконання домашнього завдання під час карантину у тебе піде приблизно стільки ж часу, як і зазвичай. Тож не розраховуйте впоратися з ним у кілька разів швидше.
 2. Розстав пріоритети. Золота медаль переоцінена. Хіба що батьки чи опікуни примушують тебе викладатися на повну на всіх предметах (щирі співчуття), обери предмети, які тобі потрібні або цікаві, і докладай до них справжніх зусиль, а все інше може бути на хорошиста.
 3. Розумно розподіляй свій час у процесі навчання. Найпродуктивнішим графік буде, якщо вдало чергувати роботу та відпочинок. Постав таймер на 40 хвилин і не відволікаючись працюй. Опісля дай собі 20 хвилин перерви. Так ти не відчуватимеш втоми і зможеш вчасно завершити заплановане на день.
 4. Заведи блокнот для планування та записуй там дедлайни здачі робіт. Так точно нічого не пропустиш і будеш менше хвилюватися. А ще так краще видно весь об’єм роботи на тиждень і можна розподілити його рівномірно.
 5. Організація роботи. Розподіли завдання на 3 групи: 1) терміново 2) за 2-3 дні 3) час є. Починаємо з першої групи, це допоможе не пропустити дедлайн та здати все вчасно. Якщо вистачає сил, переходимо до другої групи. Так  щодня можна виконувати лише те, що потрібно, та не перевтомлюватися.
 6. Візьми за звичку виконувати все одразу. Коли викладач дає дедлайн післязавтра, зроби одразу, щоб усе було готово. Так ти точно не отримаєш поганої оцінки.
 7. Чергуй предмети або галузі навчання. Склади чіткий графік того, що вивчаєш, на кожен день тижня. Авжеж, звучить як розклад у школі, але така система допомагає структурувати інформацію та зменшує ризик перевтоми. Не варто день у день студіювати історію. Найліпше — обрати на день два предмети і чергувати.
 8. Не розтягуй навчання на цілий день. Для більшості це доволі складно, але намагайся виконати заплановане у першій половині дня, щоб мати вільний час увечері. Відпочинок важливий!

Вчися розумно!

 1. Командна робота. Нагадуй людям, з якими робиш спільний проєкт, про те, що його треба зробити, і ти маєш брати в цьому участь. Не чекай поки тобі нагадають.
 2. Домашня робота. Можна зайняти час очікування автобуса, тренування і т. д. виконанням домашнього завдання. Особливо якщо треба просто щось прочитати або виконати якісь монотонні дії.
 3. Поєднай соцмережі та навчання. Ютуб, інстаграм, телеграм — усе це чудові джерела для навчання. Такі уроки допоможуть розкрити тему з усіх сторін та повністю засвоїти матеріал у доволі незвичайному форматі.
 4. Користуйся перевагами інтернету. Якщо хочеш поспілкуватися з тими, хто складає ЗНО чи іспити з тих ж предметів, що й ти, знайди чатики абітурієнтів.
  Наприклад, чат із тими, хто складає історію України, і чат із тими, хто хоче вступати в Могилянку
 5. Ось кілька безкоштовних онлайн-курсів, де не просто читають матеріал з підручника:
  Курс з англійської на EdEra. Зрозумілі пояснення, багато тестів, аудіоматеріали і посилання на інші корисні джерела.
  Подкаст з української літератури на Osvita.ua. Може замінити посібник з літератури. Закріплюємо тестами. Є тести минулих років і за темами.
  Курс з української мови та літератури на EdEra: Лайфхаки з української літератури. Підійде для тих, кому легше сприймати інформацію у вигляді тексту. Багато тестів, але матеріал створений за старою програмою.
  Курс з історії там же. Є інформація і в текстовому вигляді, і в аудіо.
  І ще є як мінімум два додатки, які допоможуть запам’ятовувати інформацію: Anki та Quizlet. Їх можна використовувати, щоб вчити дати, правила, винятки, формули і все що завгодно. Quizlet кращий, щоб вивчити щось за короткий час. Тут можна використовувати уже створені іншими користувачами картки.
  Anki класний, якщо потрібно вивчити і не забути матеріал (він показуватиме не лише нові картки, але й вивчені раніше для повторення). Також в Anki можна малювати на екрані і так придумувати асоціації.

Піклуйся про себе!

 1. Створи сприятливу атмосферу. Навчання онлайн — чудова можливість підігнати процес під себе. Вмостися зручніше на кріслі, постав поряд склянку води, увімкни приємну фонову музику, якщо це сприяє кращому засвоєнню інформації. Обов‘язково облаштуй робоче місце: важливо прибрати зайве — обгортки від цукерок, блокноти, стоси паперу, яким зараз не користуєшся. Це допоможе сконцентруватися та краще засвоїти інформацію.
 2. На зручному й затишному робочому місці вчитися набагато приємніше. Офісне крісло замість кухонної табуретки — гарна інвестиція у здорову спину. Можна повісити над столом власноруч створені колажі, плакат з улюбленими цитатами з пісень і віршів або роздруковані ілюстрації з книжок. Ще можна наліпити стікери з англійськими словами, ідіомами чи датами з історії над столом, і вони запам’ятаються значно легше.
 3. Не забувай їсти та відпочивати! Почитай пів години перед сном книжку, подивися серію серіалу, поговори з другом по відеозв’язку, приділи час своєму хобі. Може, щоб вирішити складну задачу чи написати ідеальний твір, тобі не вистачає саме поживного сніданку або фільму з улюбленим персонажем.
 4. Гуляй. Це класно заспокоює, дає забути про навчання і взагалі корисно для здоров’я. Але бажано не пізно ввечері й гарно освітленими вулицями. Ще краще з другом чи подругою.
 5. Якщо потрібно сісти за роботу, але дуже не хочеться, можна одягнути зручний одяг (не піжаму), прибрати на столі та зробити собі каву в улюбленій чашці. Виглядатимеш дуже діловито й почуватимешся більш зібрано.
 6. Вироби собі маленькі щоденні ритуали. Це може бути кава по дорозі до школи, створення злих хоку наприкінці дня, зміна кольору ремінця наручного годинника щотижня. Щось маленьке, що приносить тобі радість та дає відчуття контролю. Шкільне життя хаотичне, а такі ритуали допомагають не впасти у відчай.
 7. Знайди групу підтримки. Це не обов’язково мають бути твої однокласники. Просто хтось, хто також проходить через муки навчання. Жалійтеся та вболівайте один за одного.
 8. Чорний шоколад. Згідно досліджень, ці ласощі покращують функціонування мозку та допомагають краще запам’ятовувати інформацію. Кожному необхідно індивідуально підібрати тип шоколаду та кількість, щоб він дійсно допоміг навчанню, але він завжди допоможе заспокоїтись та налаштуватись на роботу.
 9. Не нехтуй сном. Якщо ти не підготувався/лася до контрольної раніше, краще залишити час уночі для здорового сну. Вранці ти почуватимешся краще й, можливо, ще встигнеш вивчити та засвоїти необхідний матеріал. Натомість навчання вночі, як правило, не дає бажаного результату, а лише змушує мріяти про ліжко, геть відволікаючи від іспиту.
 10. Вихідні. Намагайся один з вихідних або хоча б більшу його частину не думати про школу взагалі. Подумай про щось інше.
 11. Пам’ятай, що школа — це свій мікровсесвіт. Деякі речі та люди трапляються лише у цьому середовищі. Якщо вчителька вважає тебе безназнадійним/ою, це ще не значить, що у виші чи на роботі так будуть думати. І якщо щось у шкільному житті тобі подобається, насолоджуйся цим на повну просто зараз.
дистанційна освіта лайфхаки навчання підлітки поради для підлітків школа