Ми не можемо цілком довіряти поліції. Образ поліцейського в Україні викликає скоріше острах, ніж довіру.
Teenside / Поради
26 Липня 2020
3870
Ви маєте право мовчати: як підліткам взаємодіяти з поліцією
Ольга Сідельнікова
учасниця підліткової редакції TeenSide

Ми не можемо цілком довіряти поліції. Образ поліцейського в Україні викликає скоріше острах, ніж довіру. І, на жаль, таку реакцію не можна назвати безпідставною. Тільки за травень 2020-го сталося два жахливих випадки, до яких причетна поліція: побиття й згвалтування дівчини у Кагарлику та погрози й приниження підлітків у Івано-Франківську. Тому підліткам надзвичайно важливо знати, як поводитися при затриманні поліцією. Як захиститися від тих, хто повинен захищати тебе? Я спробувала дослідити цю тему і зібрати найважливіші поради, які зможуть тобі допомогти.

Якщо поліцейські звертаються до тебе на вулиці, краще не давати їм жодного приводу затримати тебе. Найперше — і найголовніше — слід попросити поліцейських показати службові посвідчення. Це потрібно робити на початку розмови. Якщо атмосфера стане напруженою чи спалахне конфлікт, шанси побачити посвідчення наближатимуться до нуля.
Запам’ятай П.І.Б. офіцера поліції або номер значка. Зробити це важливо з декількох причин. По-перше, ти зможеш переконатися, що перед тобою справді поліцейський. Були випадки, коли шахраї одягали поліцейську форму та штрафували людей. По-друге, якщо поліцейський порушить твої права, знаючи його ім’я та прізвище, ти зможеш потім домогтися справедливості.

Найчастіше поліція звертається до громадян для перевірки документів, опитування чи огляду особистих речей. Опитування не дорівнює допиту. У першому випадку надання інформації повністю добровільне. Ти маєш право не повідомляти своє місце навчання, імена батьків тощо. Але підставою для перевірки документів або огляду речей не може стати «вибіркова перевірка». Є декілька правових причин для перевірки документів:

На жаль, останній пункт надає поліцейським надто широкі повноваження для перевірки документів пересічних громадян: будь-кого можна звинуватити в тому, що він виглядає так, ніби задумав щось погане. Щось ти довго дивишся на цю шоколадку. Хочеш поцупити?
Якщо причини огляду здаються тобі логічними та обґрунтованими — покажи документ, що посвідчує особу (свідоцтво про народження, паспорт, учнівський або студентський). Відсутність документа, що посвідчує особу, може стати приводом для затримання з метою встановлення особи.
Якщо ти не вчиняв/вчиняла жодних правопорушень, на цьому розмова має закінчитись. Якщо ж правопорушення таки було — маєш понести відповідальність. За незначні порушення зазвичай обмежуються усним зауваженням. У більш серйозних випадках поліцейські мають скласти протокол про адміністративне правопорушення. Ніколи не підписуй жодного протоколу без присутності батьків або адвоката. Перевір, чи правильно у протоколі зазначений час, адже затримати особу, що скоїла адміністративне правопорушення, можна не більше ніж на три години. Якщо відчуваєш ворожість поліцейських до себе, терміново повідом близьким або друзям своє місцезнаходження та прізвища поліцейських. Ти маєш право на телефонний дзвінок.

Ти маєш право відмовитись їхати у відділення поліції без оголошення законодавчо-встановлених причин затримання. Тобто тобі мають обґрунтовано пояснити причину твого затримання та скласти протокол. Аргументи «пішли, з’ясуємо на місці» й «нехай батьки тебе звідти забирають» не працюють. Ти маєш право почути доведення протиправності своїх дій із посиланням на відповідні статті Кримінального кодексу України і тільки після цього погодитись поїхати у відділення поліції. Якщо тебе таки доставили у відділення для складання протоколу, нічого не підписуй без присутності адвоката. Ти можеш попросити чергового викликати тобі адвоката з Центру безоплатної вторинної правової допомоги (безоплатну правову допомогу мають право отримати діти, внутрішньо переміщені особи, особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адмінітративний арешт, особи, чий прибуток не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, особи з інвалідністю).

Ще один надзвичайно важливий момент. Якщо ти розумієш, що поліцейські переходять межі дозволеного, ти можеш обережно увімкнути диктофон на телефоні. Це варто робити тільки якщо ти точно знаєш, що зможеш зробити аудіозапис непомітно. Запис зможе або підтверити твої слова й незаконність дій поліції, як у івано-франківському інциденті, а може й погіршити ситуацію. Треба діяти дуже обережно.
І найголовніше, — пам’ятай, у тебе є права і є люди, які допоможуть тобі їх захистити. Іноді може здаватися, що навколо тебе лише вороги. Але це не так. Система поліції на 80% складається з недоліків, як огірок з води, але є люди, яким ти можеш довіряти, які завжди стануть на захист твоїх прав — доброчесні офіцери поліції, батьки, друзі, адвокати. Ми не можемо змінити систему цілком, але можемо не дати їй отримати владу над нашим життям.

TEENSIDE поради для підлітків права дитини рівні права травматичний досвід