Як знайти своє справжнє захоплення, навчитися отримувати від нього задоволення, не вигоріти та навіть досягнути успіху?
Життя / Поради
29 Серпня 2020
6072
Більше, ніж хобі: як знайти справу до душі
Міра Київська
головна редакторка

саморозвиток, цілеспрямованість, вибір професії, хобі, захоплення, пошуки себе, як знайти свою справу, вигорання, успіх

Ви коли-небудь дивилися телевізійні шоу «МастерШеф»? Реаліті-шоу про змагання кухарів-аматорів за звання найкращого в Україні. Мало хто з учасників цього шоу є професійним кухарем, для більшості куховарення – це просто захоплення. Хоча ні, не просто, адже це саме те щире захоплення, що дає їм сили змагатися тижнями, попри критику, маленькі невдачі та відверті провали. І хоча всі вони певною мірою мотивовані отримати виграш, на кожному новому етапі змагань учасники, які не вибувають, просто щасливі, що можуть продовжувати займатися улюбленою справою, покращуючи свої навчики та вміння. Хіба ви не хотіли б мати таке ж пристрасне захоплення? Своє справжнє хобі?

Пристрасне захоплення — це не те, що можна раптово знайти, адже воно не схоже на зв’язку загублених ключів.

Психологиня Анжела Лі Дакворт багато думає про те, як знайти та розвинути таке захоплення — це частина її роботи над тим, що вона називає «стрижень». Визначається він просто: стрижень – це пристрасне захоплення + жага. Пристрасне захоплення — це не те, що можна раптово знайти, адже воно не схоже на зв’язку загублених ключів. Натомість воно, як правило, має здатність розвиватися та, певна річ, сприяє вашому розвитку. Суть такого захоплення полягає не в тому, щоби просто робити щось час до часу (або зробити раз, аби було про що зняти сторіз для інстаграму), а в тому, щоби ще й думати про це тиждень за тижнем, місяцем за місяцем, рік за роком. Авжеж мова йде про щось справді цікаве та приємне, але насправді все не так просто, як здається. Саме тому Дакворт називає пристрасне захоплення «важким задоволенням». І якщо ви справді хочете мати саме пристрасне захоплення,  а не “позахоплюватися” чимось для галочки, нижче ви знайдете п’ять кроків, які допоможуть вам знайти та розвинути таке хобі.

Жага – це пристрасть і наполегливість для досягнення дуже довгострокових цілей. Жага має бути витривалою. Така жага пов’язана з нашим майбутнім, день-у-день. Вона не на тиждень і не на місяць, а на багато років важкої праці, яка зробить мрії про майбутнє реальністю. З жагою треба жити так, наче біжиш марафон, а не спринт.
Анжела Лі Дакворт

Припиніть відволікатися

Основною причиною того, що ви не можете знайти собі справжнє захоплення до душі є звичайна нестача часу. Кожна людина, крім роботи чи навчання, має дуже багато додаткових справ, що пожирають увагу. Справ, які не може припинити робити, наприклад, відводити дітей до школи чи ремонтувати кран, що протікає. Але як щодо тих факторів, котрих ми можемо позбутися? Одне з них зараз знаходиться у вашій кишені або й безпосередньо в руці. Так-так, мова про телефон. Байджуе, чи дивитеся ви безглузді відео у тіктоку, читаєте безкінечні пости друзів у фейсбуці, чи просто гортаєте стрічку в інстаграмі  — ви можете робити це вічно. Проте за цей час ви не навчитеся нічому (або майже нічому). Подумайте про те, як ви використовуєте свій час і чи хочете відволікатися від спокус.

Думайте про своє захоплення як про стажування

Загалом, стажування — це така собі пробна версія роботи. Ви отримуєте необхідні навички та знання, а також намагаєтеся зрозуміти, чи хочете займатися цією справою.

Для того, щоби розвинути захоплення, потрібно щось робити. Але це вимагає досвіду, а він — проб і помилок.

Ви можете неочікувано відкрити для себе, що насправді вам не подобається робити те, чим раніше ви хотіли займатися, але разом із тим ви дізнаєтеся про себе щось важливе — це і буде ключем для того, щоби знайти ту саму справу, яка вам приноситиме задоволення. Наприклад, ви можете почати займатися балетом, але, махаючи в різні боки ногами, несподівано зрозуміти, що насправді вам до душі тхеквондо.
У будь-якому разі, для того, щоби розвинути захоплення, потрібно щось робити. Але це вимагає досвіду, а він — проб і помилок.
Щоби допомогти своїм дітям знайти пристрасне захоплення, Дакворт запропонувала їм обрати єдину «важку річ», наприклад, гімнастику або баскетбол. Очевидно, що захоплення не розвиваються за одну ніч, тож варто зважати на певні правила, які допоможуть дітям не падати духом, коли вони зустрінуть перші труднощі. Найперше — захоплення має відгукуватися їм, вибрати для себе хобі вони повинні самостійно й вони не повинні кидати справу на півшляху.

Будьте терплячими

Не чекайте, що закохаєтеся у справу одразу. Кожній людині необхідний час, щоби навчитися чомусь. На початку ми всі незграбні. А любити якусь справу складно, коли ти незграбний аматор. Дочка пані Дакворт, Люсі, захотіла навчитися грати на альті. Але ця справа не стала її пристрасним захопленням за рік чи навіть два. Люсі не була сповненою ентузіазмом, але вона все одно продовжувала вчитися. Тепер вона досить добре грає на цьому інструменті й заняття приносить їй неабияке задоволення — але це було неможливо на початку.

Перш ніж переходити до іншого захоплення, переконайтеся, що ви справді дали шанс попередньому.

Під час навчання вам потрібно бути наполегливим. Відповідно до правил Дакворт, перш ніж переходити до іншого захоплення, переконайтеся, що ви справді дали шанс попередньому.

Я не кажу, що ви повинні продовжувати займатися всім, чому коли-небудь навчалися. Будьте розсудливою людиною.
Анжела Лі Дакворт

Поки ви розвиваєтесь у своєму захопленні, звертайте увагу на те, що з часом воно стає все цікавішим і цікавішим.

Не втрачайте мотивацію, пам’ятайте про кінцеву мету

Кожне захоплення має свої недоліки та нудні моменти. Наприклад, якщо це гра на альті, вам доведеться практикувати одне й те саме сотню разів. Якщо захоплюєтеся випічкою, вам доведеться мити гору посуду після. Мрієте стати каліграфом? На вас чекають тисячі сторінок прописів. А якщо плануєте досягнути вершин у танцях, готуйтеся стрибати, відтискатися, бігати, стрибати та качати прес. Але є один секрет, який допоможе вам не опустити руки (чи ноги) — дивіться на кожне заняття як на необхідний крок на шляху до вашої мети – один маленький крок до чогось справді великого.

Зміна перспективи може здатися досить незначною, але вона справді ефективна та здатна допомогти вам рухатися далі.

«Сьогодні я повинна відповісти на всі електронні листи, що мені надійшли, прочитати цілу низку дослідницьких статей, написати рецензію — і ці справи здадуться мені нудними, якщо я розглядатиму кожну з них окремо. Але я розумію, що вони допомагають мені стати кращою вченою, а завдяки цьому я маю змогу допомагати своїм дітям рости та розвиватися. І коли я про це думаю, то раптом повідомлення на електронній пошті та статті перестають здаватися такими нудними», — каже пані Дакворт.
Ця зміна перспективи може здатися досить незначною, але вона справді ефективна та здатна допомогти вам рухатися далі. 

Уникайте вигорання

На жаль, вигорання – це не лише про роботу. Навіть переслідуючи свою прекрасну мету, можна вигоріти. Ви не досягаєте того прогресу, якого бажаєте? Ваша справа нині менш цікава вам, ніж здавалося раніше? Запитайте себе, чи існують на це об’єктивні причини? Чи можете ви зробити щосб, щоби вам стало краще? Можливо, вам потрібно просто більше відпочивати? Або трохи змінити курс до своєї мети.

Якщо ви втомилися, мусите використати свою енергію, щоби допомогти іншому. Звучить, справді, трохи дивно. Але ми влаштовані так, щоб допомагати одне одному.

Якщо ж ваше вигорання стає все сильнішим, настав час вийти за межі власних проблем і знайти когось… когось, хто так само знесилений і втомлений, як і ви. Так-так, вам не здалося. Але йдеться не про людину, якій ви можете виплакатисята пожалітися. Якщо ви втомилися, мусите використати свою енергію, щоби допомогти іншому. Звучить, справді, трохи дивно. Але ми влаштовані так, щоб допомагати одне одному. Коли ми допомагаємо іншим, в процесі ми можемо знайти необхідні відповіді для себе. Є навіть дослідження, які виявили, що це може підвищити вашу впевненість і допоможе відчути, що прогрес можливий. Насправді, це може бути такий собі учень – людина, якій ви допомагатимете робити перші кроки в справі свого життя. 

навчання поради для усіх розвиток дитини саморозвиток творчість